Dwa konkursy kulinarne, warsztaty zielarstwa i ziołolecznictwa, pokaz wytwarzania sera podpuszczkowego, degustacje, a przede wszystkim najsmaczniejsze, tradycyjne, wytwarzane według starodawnych receptur i zupełnie nowymi metodami pyszności z Mazowsza i Podlasia – to w skrócie najważniejsze informacje o Międzynarodowym Turnieju Smaków w Liwie. W tym roku odbędzie się wyjątkowo późno, bo pod koniec lata, a nie na początku sezonu – 6 września 2020 r. Przyczyna przełożenia terminu jest oczywista.
Poza polskimi smakami i kuchnią regionalną można też będzie znaleźć na licznych stoiskach ogromnego kulinarnego kiermaszu produkty kuchni litewskiej i tatarskiej. Klienci kupią tu chleb na zakwasie, tradycyjnie wędzone wędliny, sery z mleka krowiego i koziego, wypieki, pierogi, ziołowe herbaty, miody, nalewki i lokalne wina.
Wielki jarmark, turnieje kulinarne, prezentacje, rekonstrukcje historyczne, degustacje i pokazy. W tle rycerze, zamkowe lochy, duch Żółtej Damy i inne legendy oraz… wypożyczalnia kajaków i pole namiotowe z bazą sanitarną. Wszystko to na pograniczu regionów, kultur i smaków w dawnej twierdzy granicznej – gotyckim zamku w Liwie położonym malowniczo nad meandrującym Liwcem.
PROGRAM VII MIĘDZYNARODOWEGO TURNIEJU SMAKÓW NA WIELKIM GOŚCIŃCU LITEWSKIM
10.00 – rozpoczęcie imprezy
– kiermasz potraw kuchni regionalnej
– kiermasz rękodzieła
– konkursy kulinarne
. na najlepszą potrawę na Szlaku WGL
. na gościniec z podróży
– występy artystyczne zespołu Sokołowianie
13.00 – pokaz „Jak powstaje ser podpuszczkowy”
14.00 – warsztaty zielarstwa i ziołolecznictwa
15.00 – warsztaty tractwa i robienia kwiatów z bibuły
17.30 – ogłoszenie wyników konkursów kulinarnych
Turniej Smaków w Liwie
Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim to całodniowa impreza plenerowa – festyn z kiermaszem regionalnej żywności i rękodzieła, degustacjami, konkursami kulinarnymi, występami i innymi atrakcjami. Odbywa się od 2014 roku każdego lata na zamku w Liwie, z wyjątkiem edycji w 2018 r, kiedy przeniesiono go tymczasowo do Węgrowa, gdy zamek był remontowany. Turniej został nagrodzony certyfikatem „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2016”.
Turniej Smaków odbywa się na historycznej granicy Mazowsza i Podlasia. Celem imprezy jest prezentacja i kultywowanie bogatej tradycji kulinarnej regionów, przez które przebiega Szlak Wielki Gościniec Litewski – od Mazowsza i Podlasia po Grodzieńszczyznę i Wileńszczyznę. W trakcie turnieju odbywają się konkursy na najsmaczniejszą potrawę ze Szlaku WGL oraz na „Gościniec z podróży”, czyli kulinarny podarek ze Szlaku.
Festiwal jest imprezą plenerową adresowaną do miłośników dobrej kuchni w każdym wieku, także do rodzin z dziećmi oraz wielbicieli uroków natury i pięknych widoków. Uczestnicy mogą nie tylko skosztować pyszności serwowanych na miejscu, a także wziąć udział w warsztatach zielarskich, medycyny naturalnej i rzemieślniczych lub zobaczyć, jak robi się masło przy pomocy centryfugi.
W międzyczasie można zwiedzić Muzeum Zbrojownię Zamku w Liwie, skorzystać ze ścieżki rowerowej lub wybrać się na spływ kajakowy rzeką Liwiec.
Wielki Gościniec Litewski
Wielki Gościniec Litewski, dawny szlak handlowy i pocztowy łączący Warszawę i Wilno, tętnił życiem w okresie rozkwitu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Szlak łączył regiony, obyczaje i ludzi, miał ogromny wpływ na rozwój gospodarczy i kulturalny miejscowości wzdłuż niego usytuowanych. Podróż Szlakiem zaczynała się w Warszawie i wiodła przez Sulejówek, Stanisławów, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Białystok oraz Grodno do Wilna. Dalej szlak wiódł do Rosji, a z Warszawy na zachód – do najważniejszych stolic Europy.
Od 2009 r. szlak handlowy i komunikacyjny łączący tradycje, smaki i regiony jest odtwarzany jako szlak turystyczny, co spotyka się z uznaniem nie tylko turystów: Szlak Wielki Gościniec Litewski otrzymał wyróżnienie w konkursie EDEN Polska w kategorii turystyka kulturowa.
Turniej Smaków na zamku w Liwie jest jednym z elementów tego projektu.
VII Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim
Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, ul. Stefana Batorego 2
6 września 2020, godz. 10.00-18.00
Wstęp wolny