Aktualności

ŻYRARDÓW: NOWOCZESNY DESIGN TKANIN W MUZEUM LNIARSTWA

W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie wkrótce ponownie zabrzmią krosna, a spod ręki tkaczy wyjdzie tkanina żakardowa z nowoczesnym wzorem inspirowanym lokalną historią. Eksperci w dziedzinie tkactwa, a także graficy i historycy wybrali laureata konkursu na najlepszy projekt graficzny wzoru tkaniny żakardowej. Tkanina ze wzorem autorstwa Pauliny Wołowicz zostanie wykorzystana do uszycia żyrardowskich lnianych pamiątek. Konkurs zorganizowano w ramach zadania „Być jak… mistrz żakardowy”.

Konkurs na zaprojektowanie nowego wzoru tkaniny żakardowej został zorganizowany przez Muzeum Lniarstwa w sierpniu tego roku. Była to doskonała okazja dla grafików oraz pasjonatów wzornictwa do zaangażowania się w działania na rzecz podtrzymania lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz twórczego podejścia do historii i tradycji poprzemysłowej. Na konkurs nadesłano 10 projektów graficznych, które w głównej mierze nawiązywały do motywów roślinnych – kwiatu lnu, który jest symbolem przemysłu lniarskiego, jak i symbolem Żyrardowa.

Prace oceniło pięcioosobowe jury składające się z przedstawicieli żyrardowskich instytucji, artystów i historyków. W skład komisji konkursowej weszli: Jacek Czubak – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa, Łukasz Kasperczyk – Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta Żyrardowa, Bogusław Nietrzebka – Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Zbigniew Kołaczek – żyrardowski artysta plastyk oraz Bożena Tober – tkacz, wieloletni pracownik Zakładów Lniarskich.

Zwycięski projekt tkaniny żakardowej, autorka – Paulina Wołowicz

– Wybór laureata konkursu okazał się dość trudny. Wszystkie nadesłane prace spełniały wymagania techniczne, a także merytorycznie wpisywały się w założenia konkursu – mówi Jacek Czubak, pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa. – O wyborze laureata zadecydowała w głównej mierze możliwość odtworzenia wzoru na tkaninie, czyli techniczne możliwości przygotowania wzornicy krosna żakardowego, jak i możliwość najszerszego zastosowania tkaniny z zaprojektowanym wzorem, która umożliwi nam później uszycie żyrardowskich pamiątek – podsumowuje Jacek Czubak.

Zwyciężczyni konkursu otrzyma nagrodę rzeczową o wartości 1 tys. zł oraz fragment tkaniny żakardowej z zaprojektowanym przez niego wzorem. Tkanina zostanie wyprodukowana w ramach otwartych pokazowych warsztatów dostępnych bezpłatnie dla wszystkich odwiedzających Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Konkurs na zaprojektowanie nowego wzoru żakardowego był jednym z działań organizowanych w ramach zadania „Być jak… mistrz żakardowy”, którego celem jest przybliżenie mieszkańcom świata żyrardowskich żakardów. Organizatorom projektu zależy, żeby zaangażować lokalną społeczność w życie placówki. Dlatego też w pierwszej połowie września w mediach społecznościowych Muzeum Lniarstwa zorganizowano głosowanie, gdzie spośród 20 oryginalnych deseni, produkowanych dawniej w Zakładach Lniarskich, internauci wybrali pięć, które zostaną utkane na muzealnych krosnach i przeznaczone do uszycia żyrardowskich pamiątek. Uczestnicy projektu mieli również okazję przyjrzeć się z bliska pracy mistrza żakardowego, desenatorki i karciarza, arkadownika, nawlekacza osnów czy tkaczki oraz poznać ginące zawody w ramach organizowanych bezpłatnych warsztatów z cyklu „Być jak…”, które były prowadzone w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie w sierpniu i wrześniu.

W październiku przewidziany jest ostatni cykl zajęć pn. „Być jak szwaczka”, podczas których będzie można nabyć wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi maszyny krawieckiej.

ZOBACZ TEŻ:
ŻYRARDÓW. INDUSTRIALNE MIASTO-OGRÓD
ŻYRARDÓW. WIĘCEJ KOLORÓW W MUZEUM LNIARSTWA
ŻYRARDÓW GWIAZDĄ SERIALU KRYMINALNEGO!
ZALEW ŻYRARDOWSKI

Facebook