Aktualności

ŻELAZOWA WOLA, BROCHÓW, SOCHACZEW: CHOPIN, KOŚCIÓŁ OBRONNY I WĄSKOTORÓWKA

Fryderyk Chopin, jeden z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów, na Mazowszu spędził połowę swojego życia. Urodził się w Żelazowej Woli, ochrzczony został w Brochowie, a do Sochaczewa… został nieomal porwany! Wizyta w Żelazowej Woli to początek spotkania ze szlakiem Chopina, a kolejne przystanki są równie fascynujące jak dworek, w którym urodził się genialny kompozytor.

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Żelazowa Wola

Zimową wyprawę śladami Chopina po Mazowszu najlepiej rozpocząć od Żelazowej Woli, gdzie najsłynniejszy polski kompozytor przyszedł na świat w 1810 roku. W domu rodziny Skarbków, w którym mieszkali rodzice Fryderyka – Justyna i Mikołaj Chopinowie, obecnie mieści się muzeum o nazwie Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, ze zrekonstruowanym pokojem dziennym rodziny Chopinów i gabinetem Michała Skarbka. W parterowym budynku można zobaczyć historyczne meble i przedmioty codziennego użytku, a także Pokój Muzyczny, poświęcony w całości postaci genialnego pianisty.

Posiadłość otacza park, przez który przepływa rzeczka Utrata poprzecinana malowniczymi mostkami. Wyjątkowym zabytkiem w tym miejscu jest pierwszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina z 1894 roku autorstwa Józefa Gosławskiego.

ZOBACZ TEŻ:
MAZOWSZE CHOPINA. SOCHACZEW, BROCHÓW I ŻELAZOWA WOLA
ŻELAZOWA WOLA. DOM URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA
ZIMOWA WYPRAWA DO PUSZCZY KAMPINOSKIEJ

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, fot. M. Kazur NFC

Niezwykły kościół w Brochowie

Kolejną miejscowością na zimowym szlaku chopinowskim jest Brochów ze słynną bazyliką św. Jana Chrzciciela i św. Rocha. W 1810 roku w świątyni został ochrzczony przyszły kompozytor. Cztery lata wcześniej wzięli tutaj ślub jego rodzice, a najstarsza siostra, Ludwika, złożyła w nim przysięgę małżeńską w 1832 roku.

Stojąca nad brzegiem Bzury budowla to jedna z nielicznych bazylik obronnych w Polsce. Niezwykłą formę świątynia zawdzięcza Janowi Brochowskiemu, który kazał postawić w swoim majątku kościół wzorowany na twierdzy. Chronią go wysokie mury i trzy wieże przypominające baszty – ze stanowiskami strzelniczymi, połączone od wewnątrz gankiem biegnącym nad bocznymi nawami.

Twórcą tej niezwykłej formy był Jan Baptysta z Wenecji, włoski architekt i budowniczy, twórca warszawskiego barbakanu, płockiej fary i katedry oraz kolegiaty Zwiastowania NMP w Pułtusku.

ZOBACZ TEŻ:
BROCHÓW. KOŚCIÓŁ OBRONNY OCALONY PRZEZ NIEMOWLĘ

fot. Stacja Muzeum Sochaczew

Sochaczew – ruiny zamku i wąskotorówka

Dzień zakończymy w Sochaczewie, gdzie geniusz fortepianu dał niecodzienny koncert. Młodziutki pianista został nieomal przemocą uprowadzony sprzed swojego domu w Warszawie i dowieziony do Sochaczewa, by… zagrać kilka partytur z udziałem generała Piotra Szembeka. Koncert odbył się nieopodal ruin zamku książąt mazowieckich. Obecnie obiekt stanowi idealny punkt widokowy na dolinę Bzury.

W samym centrum Sochaczewa zobaczymy warto odwiedzić budynek ratusza, odbudowany po zniszczeniach z czasów I wojny światowej. Obecnie mieści się w nim Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą. Jest to największe w Polsce muzeum poświęcone jednej bitwie, gdzie prezentowane są kolekcje broni, ekwipunku i umundurowania uczestników starcia, które trwało od 9 do 22 września 1939 roku. Dodatkową atrakcją muzeum są znaleziska archeologiczne z terenu ziemi sochaczewskiej.

Na tyłach muzeum obejrzeć można wystawę plenerową ze sprzętem wojskowym, m.in. samolotem MIG-21, czołgiem T-34 oraz armatami.

Ostatnim punktem wycieczki jest sochaczewskie Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie zobaczyć można ponad 140 eksponatów związanych z wąskotorówką.

ZOBACZ TEŻ:
SOCHACZEW. ZAMEK, KOLEJKA I BITWA NAD BZURĄ
MUZEUM KOLEI W WARSZAWIE I SOCHACZEWIE

Facebook