AKTUALNOŚCI

RADOM: HISTORIA W VR I HOLOGRAMACH, WIATRAKI I MNÓSTWO WARSZTATÓW

W ferie warto wybrać się do Radomia – i to z kilku powodów. Jednym z nich jest świeżo otwarte Muzeum Historii Radomia, które zachwyca zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, a miarą wysokich ocen dla tej placówki jest certyfikat dla Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Mazowieckiego 2022 roku. Wizytę w Radomiu warto połączyć ze zwiedzaniem nowej wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz pobytem w Muzeum Wsi Radomskiej – jednym z najciekawszych polskich skansenów.

#AKTYWNE FERIE NA MAZOWSZU – POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Nowocześnie o historii

Wizytę w Radomiu polecamy rozpocząć od Muzeum Historii Radomia. Jest to jedno z najnowszych i najnowocześniejszych centrów kulturalnych w Polsce.

Na trzech kondygnacjach Domu Gąski i Esterki (Rynek 4/5) obejrzeć można wystawę, która ukazuje dzieje Radomia od IX wieku do zakończenia II wojny światowej. Zastosowane rozwiązania i technologie, takie jak multimedia, hologramy czy VR sprawiają, że poznajemy historię Radomia w nowoczesny i interaktywny sposób.

ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM HISTORII RADOMIA. ŚREDNIOWIECZNE ARTEFAKTY I HOLOGRAMY

Malczewski i… Malczewski

Kolejne miejsce, które zaprasza w swoje progi w czasie ferii, to Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które proponuje obecnie wystawę czasową twórczości Malczewskich – Jacka (ojca) i Rafała (syna) w zupełnie nowej odsłonie.

Trzon ekspozycji stanowią prace ze zbiorów własnych muzeum, depozyty z kolekcji prywatnych oraz obiekty wypożyczone z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i z Muzeum KUL.

W okresie ferii w placówce organizowane są warsztaty i lekcje muzealne.

ZOBACZ TEŻ:
KILKANAŚCIE POWODÓW, BY ODWIEDZIĆ RADOM
RADOM – MIASTO WAJDY I WIEŚ ŻEROMSKIEGO

fot. UM Radom

Dworek, wiatraki i inne cuda wiejskiej architektury

Przerwa zimowa to również idealny czas, by odwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej. Nie jest to jednak klasyczne muzeum, ani też typowy skansen, a raczej wioska o powierzchni 32,5 hektara, w której zgromadzono cuda wiejskiej architektury: XVIII-wieczny dworek i zabytkowy drewniany kościół, największy w Polsce zespół wiatraków, wodne młyny i chłopskie zagrody z Jastrzębi, Kłonówka i Chomentowa.

Podczas spaceru po skansenie można obejrzeć 80 przykładów dawnego budownictwa wiejskiego. Całość kolekcji dopełnia ponad 16 000 eksponatów ruchomych, m.in kolekcje pojazdów, maszyn rolniczych, uli i narzędzi pszczelarskich, tkanin oraz sztuki ludowej. W okresie ferii muzeum zaprasza grupy zorganizowane oraz małe grupy rodzinne do korzystania ze stałej oferty edukacyjnej.

ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM WSI RADOMSKIEJ. NAJMNIEJ SKANSENOWATY SKANSEN 

fot. InThe1980s

Dla każdego coś miłego

Przerwa od szkoły zapowiada się również interesująco ze względu na bogatą ofertę aktywności przygotowywaną przez miejskie domy kultury. Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” zaprasza na Zimową ART-akademię, czyli zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat, a Miejskiej Biblioteka Publiczna na spędzenie czasu w trzech filiach instytucji.

Dom Kultury „Borki” planuje zimowe warsztaty artystyczne, a Dom Kultury „Idalin” – serię spotkań w ramach „Akcji Zima 2023”.

Czas ciekawie można będzie spędzić także w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Dla małych miłośników sztuki instytucja przygotowała codzienne artystyczne zadanie do wykonania i planuje warsztaty artystyczne dla grup. Program zajęć zimowych szykuje także Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”.

Ferie zimowe to ponadto czas na nadrobienie zaległości teatralnych. W Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego wystawiane będą dwa spektakle dedykowane najmłodszym: „Roszpunka” i „Chłopcy z Placu Broni”.

Facebook