Aktualności

WYPRAWA NA ZACHÓD. EUROPEJSKA STOLICA LNU I GORĄCE ŹRÓDŁA

Pół godziny jazdy pociągiem z Warszawy można odkryć unikalny świat końca XIX wieku. Niemal cała historia tego miejsca – od powstania pierwszej fabryki, budynków mieszkalnych dla właścicieli, zarządców i robotników poprzez boom przemysłowy w latach 80. XIX wieku, kiedy w przędzalni huczało jednocześnie 16 tysięcy wrzecion – do dziś pozostaje zapisana w murach, bruku i… parkach oraz zieleńcach. Bo Żyrardów powstawał jako fabryczna osada oraz jako miasto ogród – jeden z pierwszych na świecie!

Do Mszczonowa lub Wręczy – po kilka godzin aktywnego wypoczynku – można jechać własnym transportem, taksówką, a nawet rowerem, bo odległość z Żyrardowa do każdego z popularnych parków wodnych nie przekracza 5 kilometrów.

CAŁY MAGAZYN Z POMYSŁAMI NA ZIMOWE WYCIECZKI RODZINNE DO POBRANIA

fot. UM Żyrardów

KOLEJĄ DO ŻYRARDOWA

Wizytę w mieście można zacząć od odwiedzenia Muzeum Mazowsza Zachodniego. Proszę uważnie przyjrzeć się panoramie miasta w holu – jak mądrze zostało zaprojektowane.

A badanie tematu obróbki lnu trzeba wybrać się do Muzeum Lniarstwa, które powstało w jednym z budynków pofabrycznych. Dziś można tu obejrzeć kilkadziesiąt zabytkowych maszyn tworzących kompletny ciąg technologiczny. Dzięki nim można wyobrazić sobie, a nawet odtworzyć – co bywa wykorzystywane podczas pokazów i warsztatów – najważniejsze elementy procesu obróbki lnu i produkcji tkanin.

SAMOCHODEM LUB ROWEREM DO MSZCZONOWA

Termy Mszczonów to niezła opcja dla ciepłolubów i… miłośników zimowej aktywności. Pierwsze mrozy sprawiają, że na terenie ośrodka, na zewnątrz, powstaje lodowisko. W części zadaszonej można z kolei zażywać ciepłych i zdrowych kąpieli. Słodka woda termalna o temperaturze 32-34°C trafia do dwóch mszczonowskich basenów z głębokości 1602, 5 m. Z bogatej w minerały (głównie wodorowęglany wapnia i magnez) wody można też korzystać w wannach jacuzzi.

Są tutaj również inne formy dbania o formę: suche sauny pomagają oczyścić ciało z toksyn, a grota solna pozwala skorzystać z relaksu i inhalacji.

SAMOCHODEM LUB ROWEREM DO WRĘCZY

Park Suntago Wodny Świat we Wręczy to tropikalny klimat dla dzieci i dorosłych: temperatura 32 st. C, kilkaset prawdziwych palm, kilka tysięcy kwiatów, 5500 m2 basenów, 75.000 m2 atrakcji pod dachem, 4 strefy tematyczne: Jamango, Relax, SPA & Wellness, Saunaria oraz kilka restauracji i barów.

To, co przyciąga miłośników mocnych wrażeń: największa strefa zadaszonych zjeżdżalni wodnych w Europie, z których największa ma ponad 30 metrów wysokości i ponad 300 metrów długości, basen z falą, rwącą rzekę czy rzekę przygód. Bajka!

Na miejscu są też noclegi, więc jeśli komuś spodoba się wodne szaleństwo, można zostać na dłużej.

Facebook