Podróże

WIRTUALNA WYPRAWA DO PUSZCZY KAMPINOSKIEJ

Lasu! Powietrza! Zieleni! Natury! Po prostu: Puszczy Kampinoskiej! Na mniej lub bardziej przymusowej kwarantannie chce się tam być. Puszcza to cudowne zalesione tereny na obrzeżach Warszawy, która jest dzięki tej enklawie natury jedyną europejską stolicą sąsiadującą z parkiem narodowym. Na skraj puszczy można dotrzeć własnym autem lub autobusem, ale na razie najbezpieczniej dojechać na miejsce i podróżować świetnie oznakowanymi szlakami tylko palcem po mapie. Lub wybrać się na wirtualne spacery w miłym i kompetentnym towarzystwie.

Interaktywna mapa Puszczy Kampinoskiej

Dla mieszkańców Mazowsza Puszcza Kampinoska będzie za parę tygodni najlepszym naturalnym terenem odbudowywania kondycji i chwytania oddechu – 360 km oznakowanych szlaków pieszych i 200 km szlaków rowerowych nieustannie na nas czekają. A gotowe trasy to dopiero początek. Dbałość o poprawienie formy można połączyć z zaspokajaniem ciekawości, potrzeb estetycznych i pragnienia dobrej zabawy. To wszystko można w puszczy i na jej obrzeżach znaleźć.

Przymusowy okres zamknięcia w domu to świetny czas, by zaplanować podróże, wycieczki i nawet krótkie jednodniowe wypady. Zwłaszcza te ostatnie warto dopracować do perfekcji: jeśli mamy gotowy plan, wystarczy wskoczyć w wygodne buty, zabrać suchy prowiant i wodę, pelerynę przeciwdeszczową i ewentualnie kije do nordic walkingu lub rower, jeśli chcemy poruszać się intensywniej, i w drogę!

Polecam podczas opracowywania tras (a później także wędrowania) wykorzystanie bardzo wygodnej INTERAKTYWNEJ MAPY KAMPINOSKIEGO PARKU NARODOWEGO. Zaznaczono na nim wszystkie szlaki, poczynając od najbardziej atrakcyjnego czerwonego, który wiedzie od Dziekanowa Leśnego do Brochowa, wszystkie interesujące miejsca i punkty, oraz odległości między nimi. To właściwie mapa-miniprzewodnik, a przy jej pomocy można opracować trasy jedno i kilkudniowe, dla przygotowanych piechurów i dla rodzin z kilkuletnimi dziećmi oraz osobami starszymi, dla pieszych i rowerzystów, dla miłośników trekkingu i nordic walkingu.

Przy okazji warto zajrzeć do naszych wcześniejszych tekstów:
KAMPINOSKI SZLAK ROWEROWY
MAŁE NÓŻKI I PUSZCZA KAMPINOSKA
JULINEK – WSPÓŁCZESNY CYRK I NOWOCZESNY PARK ROZRYWKI


Wirtualne spacery po Puszczy Kampinoskiej

W sieci jest mnóstwo materiałów przeróżnej jakości na temat Puszczy Kampinoskiej i miejsc położonych na jej terenie i w otulinie puszczy, jak Żelazowa Wola, Brochów, Palmiry czy Julinek, tutaj proponujemy najciekawsze i sprawdzone.

Na początek – garść podstawowych informacji o puszczy, jej faunie i florze oraz najważniejszych miejscach:

Różnorodność krajobrazów z podaniem nazw filmowych miejsc, piękne ujęcia, pigułka relaksacyjna dla oka i ucha:

Podglądanie klępy łosia. Ćśśś, żeby nie wystraszyć…

Przejażdżka rowerowa po Puszczy Kampinoskiej:

Coś dla miłośników eksplorowania miejsc opuszczonych:

Dużo łażenia, szukania i odkrywania zapomnianych miejsc z autorami filmu:

 

MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ

Rodzinna wyprawa do Żelazowej Woli

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina, obecnie muzeum kompozytora. Podczas letnich weekendów odbywają się tu recitale fortepianowe.
chopin.museum/pl/museum/zelazowa_wola/id/896

Rodzinna wyprawa do Julinka

Park Rozrywki Julinek – gigantyczne centrum rozrywki dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wśród atrakcji m.in. Podniebny Cyrk – jeden z największych w Polsce parków linowych: 138 przeszkód na 7 trasach liczących łącznie ponad kilometr długości.
www.julinek.com.pl

Palmiry – miejsce pamięci

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry – miejsce pamięci upamiętniające ofiary masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej.
palmiry.muzeumwarszawy.pl

Kościół w Brochowie z lotu drona 🙂

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie – gotycko-renesansowy kościół z połowy XVI w, miejsce ślubu rodziców Fryderyka Chopina i chrztu kompozytora.
brochow-parafia.pl

 

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy z Muzeum Puszczy Kampinoskiej – placówka edukacyjna prowadząca różnorodne zajęcia i warsztaty z zakresu ekologii dla różnych grup wiekowych.
www.kampinoski-pn.gov.pl/edukacja/odm-w-granicy

Miłego wirtualnego zwiedzania i planowania, a przede wszystkim – zdrowia życzy Państwu Magdalena Walusiak

Facebook