AKTUALNOŚCI

WARSZAWA – WIOSENNE OŻYWIENIE

fot. MagdaW

Śródmieście Warszawy nigdy nie zapada w sen zimowy i proponuje swoim mieszkańcom oraz turystom wiele atrakcji przez okrągły rok. Ale okolice Wisły późną jesienią i zimą zapadają w letarg i życie na miejskich plażach i ścieżkach niemal zamiera do wiosny. Na początku kwietnia brzegi wciąż jeszcze są bardziej rdzawobrązowe niż zielone, ale za moment wiosna rozbucha się tu na dobre. Witaj wiosno!

Pierwsze wiosenne dni przyciągają na Poniatówkę i ścieżkę po prawej stronie Wisły coraz więcej miłośników spacerów, nordic walkingu, biegaczy i rowerzystów, a także miłośników biesiadowania na świeżym powietrzu. Od dnia św. Patryka zapach ogniska i grilla są w czasie weekendów stałymi elementami nadwiślańskiej rekreacji na praskiego brzegu.

Na lewobrzeżu też nie brakuje ruchu, zwłaszcza na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej (nowa wystawa od połowy lutego!) i Centrum Nauki Kopernik. Wielu warszawiaków rusza na rekonesans, ponieważ niepokoi się o los okolicznych kawiarenek – czy wrócą w sezonie letnim nad Wisłę? Mają się pojawić, Urząd Miasta właśnie ogłosił konkurs, a jednocześnie zapowiada monitoring hałasu i częstsze wizyty Straży Miejskiej na bulwarach, by mieszkańcy Powiśla mogli spać spokojnie.

Prowadzący kawiarnie otrzymali do dyspozycji sześć lokalizacji od cypla Czerniakowskiego do punktu na wysokości ul. Sanguszki. Nowością będzie lokal naprzeciwko Multimedialnego Parku Fontann. Jury konkursu oceni m.in. program kulturalny, np. dyskusje, wystawy, gry terenowe, spektakle teatralne czy stand-upy. Premiowane również będzie wprowadzenie naczyń wielokrotnego użytku, używanie biodegradowalnych worków na śmieci a także ekologicznych słomek, kubków i talerzy. Wydarzenia muzyczne będą organizowane w czwartki do godz. 23, a także w piątki i soboty do godz. 3.00 nad ranem.

Na lewobrzeżu ma być również bezpieczniej dzięki dodatkowemu oświetleniu i kamerom monitoringu. Więcej śmietników i sanitariaty to z kolei szansa na lepsze utrzymanie porządku.

Jeszcze tylko niecały miesiąc i wystartują Warszawskie Linie Turystyczne: przeprawy promowe i statek do Serocka. Zanim jednak rozpocznie się wielka majówka, warto zaznać odrobiny ciszy i spokoju po „dzikiej” stronie Wisły i przywitać wiosnę na dobre.

Facebook