AKTUALNOŚCI

WARSZAWA. LATO W TEATRACH

Wakacje to doskonały moment na nadrobienie teatralnych zaległości i na wyjątkowe doświadczenia podczas niezwykłych letnich spektakli plenerowych. Stołeczne sceny zapraszają na widowiska w przestrzeni miejskiej i w swoich siedzibach. W repertuarach można znaleźć znane i lubiane tytuły, pokazy premierowe i wydarzenia specjalne, jak wystawienie „Snu nocy letniej” Szekspira w ogrodach królewskich w Wilanowie.

Sen nocy letniej w Ogrodach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

„Sen nocy letniej” to miłosna historia trzech par, w której realizm przenika się ze światem magii. Zaczarowana sceneria Ogrodów Pałacu w Wilanowie i parkowy rozkład widowni na trzy strony powoduje zatarcie granic nie tylko w sztuce, ale pomiędzy widownią a aktorami. Sen miesza się z jawą, a wraz z zachodzącym słońcem piknikowa atmosfera ustępuje miejsca przejmującej historii miłości, uniesień, rozczarowań, a nawet obłędu. Humorystycznym przełamaniem są tutaj postaci mechaników, niezgrabnie przygotowujących przedstawienie na królewski ślub. Wróżki i elfy psocą pośród widowni mieszając plany zakochanych, a elementy choreografii wprowadzają postaci w niezrozumiałe dla nich magiczne układy taneczne.
REŻYSERIA: John Weisgerber
Więcej informacji na stronie cyklu Szekspir w parku

ZOBACZ TEŻ:
PAŁAC W WILANOWIE. REZYDENCJA KRÓLA JANA

Lato w Teatrze Dramatycznym

Letni Przegląd Teatru Dramatycznego zaplanowano na lipiec. Widzowie mogą wybierać spośród 15 spektakli, które zostaną zagrane łącznie 30 razy. Wśród nich znajdziemy takie tytuły jak: „Romantycy”, „Rewizor”, „Kinky Boots”, „Człowiek z La Manchy”, „Cabaret”, „Zamek”. Szczególnym wydarzeniem festiwalu będzie premiera „Amadeusza” Petera Shaffera w reżyserii Anny Wieczur, która odbędzie się 8 lipca na Scenie im. G. Holoubka.
W inscenizacji z muzyką na żywo w rolach głównych zobaczymy Marcina Hycnara oraz Adama Ferencego.
Więcej informacji na stronie teatru

Teatr Polonia i OCH Teatr w plenerze

Teatr Polonia i OCH Teatr zapraszają na spotkanie z teatrem w przestrzeni miasta. W lipcu spektakle będą wystawiane na placu Konstytucji, a w sierpniu przy ul. Grójeckiej 65 (przed OCH Teatrem) oraz w Koneserze na Pradze. Wśród propozycji dla widzów znalazły się przedstawienia dla dzieci, m.in.: „Szelmostwa Lisa Witalisa”, „Jaś i Małgosia” i „Czerwony kapturek” oraz dla dorosłych: „Flamenco namiętnie”, „Związek otwarty”, „Lament na Placu Konstytucji”, „Starość jest piękna”. Wstęp na wszystkie spektakle jest darmowy.
Więcej informacji na stronie teatru

W Kwadracie na Marszałkowskiej

W wakacyjne miesiące gra także Teatr Kwadrat. Do repertuary trafiły ulubione spektakle publiczności: „Szalone nożyczki”, „Kłamstewka”, „Godzinka spokoju” czy „Ślub doskonały”. Widzowie w lipcu zobaczą także przedpremierowe pokazy nowego spektaklu, „Za jakie grzechy?” w reżyserii Andrzeja Nejmana. To multikulturowa komedia na podstawie francuskiego hitu kinowego z 2014 roku.
Więcej informacji na stronie teatru

Teatr Nowy i przestrzeń dla kultury

Na Mokotowie w Nowym Teatrze można oglądać wystawę Zbigniewa Libery „Synczyzna”. Zdjęcia prekursora tzw. sztuki krytycznej prezentowane są na dużej scenie. Wśród prac znanych, choć rzadko pokazywanych, jak „Wyjście ludzi z miast” (wypożyczonej na tę okazję z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) czy „Polskiej gościnności”, artysta pokaże również zupełnie nowe realizacje. W lipcu odbędzie się także przegląd filmów Ulrike Ottinger „Pomiędzy dokumentem a kreacją”. Teatr zaprasza także na „Lost in translation” – darmowe, sierpniowe półkolonie dla młodzież w wieku 14-18 lat z Polski, Ukrainy i Białorusi.
Więcej informacji na stronie teatru

Festiwal „Polacy robią teatr”

Teatr Druga Strefa, warszawska społeczna instytucja kultury, zaprasza na lipcowy autorski festiwal teatralny #polacyrobiateatr. Tegoroczna edycja będzie już trzecią, a zgodnie z festiwalową tradycją na scenie pojawią się m.in. uczestnicy ubiegłorocznych spotkań. To, co ich łączy, poza narodowością, to fakt że na co dzień tworzą i pracują poza granicami kraju. W programie m.in.: spektakl Theater Zentrifuge e.V. STUDIO 2 z Berlina, „KKAAFFKKAA… wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej…” oraz DIVADLO KONTRA ze Słowacji ze spektaklem „BABY REINDEER”. Wystąpi też Mangrova Teatro z Turynu, który zaprezentuje premierę pod tytułem „TERESKA K”.
Więcej informacji na stronie teatru

W Komunie Warszawa

Komuna Warszawa, inna warszawska społeczna instytucja kultury, zachęca do udziału w wydarzeniach kulturalnych w swojej siedzibie przy ul. Emilii Plater 31. Organizatorzy zapraszają na pokazy filmowe, spektakle teatralne, grę terenową oraz szkołę gotowania. W repertuarze m.in.: premiera przedstawienia „Rytuał miłosny” w reżyserii Daniela Kotowskiego, koncert legendarnej grupy „Księżyc”, nagrodzony na Berlinale film „W pętli ryzyka i fantazji” Ryûsuke Hamaguchiego czy najnowszy film mistrza azjatyckiego kina Apichatponga Weerasethakula – „Memoria”.
Więcej informacji na stronie teatru

Facebook