AktualnościPodróże

MAZOWIECKA ADRENALINA. TOTALNY ODLOT

Mazowsze – tu niemożliwe staje się możliwe! Można latać ze skrzydłami i bez, z silnikiem lub korzystając z prądów powietrznych. Można zejść pod wodę na głębokość kilkudziesięciu metrów i zajrzeć do zatopionego kutra lub samochodu. A jeśli cenisz nietypowe spacery, wędrowanie w koronach drzew na pewno zaspokoi twoje pragnienie niezwykłych doznań. Poznaj najbardziej ekscytujące miejsca Mazowsza!

DEEPSPOT. PEŁNE ZANURZENIE!

Najgłębszy w Europie i drugi najgłębszy basen na świecie do nurkowania znajduje się właśnie na Mazowszu. Konkretnie – w Mszczonowie. Deepspot ma głębokość 45 metrów i 45 centymetrów, a w drodze do najgłębszej głębi można natknąć się na prawdziwe cuda. Na przykład na pięciokondygnacyjne jaskinie ze stalaktytami i płaskorzeźbami stylizowanymi na monumenty ze świątyń kambodżańskich. Jest tu także tunel jak w afrykariach, są pokoje wypoczynkowe na poziomie 5 metrów pod wodą z widokiem na nurkujących, jest wrak – kuter z 1981 roku. I wreszcie tuba wiodąca od 20 do 45 metrów.

W Deepspot można spróbować nurkowania z akwalungiem i bez wspomagania, czyli scuba diving i freediving, bo tej terminologii używają gospodarze. Zajęcia adresowane są zarówno do początkujących, którzy nigdy wcześniej nie nurkowali, jak i osób posiadających certyfikaty.

Deepspot, ul. Warszawska 50
96-320 Mszczonów
+48 698 626 500
recepcja@deepspot.com
www.deepspot.com

NURKOWANIE W JEZIORZE BIAŁYM

Na Mazowszu można nurkować także w naturalnych zbiornikach wodnych. Największą popularnością cieszy się Jezioro Białe na Pojezierzu Gostynińskim, którego głębokość dochodzi w niektórych miejscach nawet do 31 metrów.
Sesje nurkowania organizowane są w bazie nurkowej Białe Źródła na południowo-zachodnim brzegu jeziora. Dno zostało zagospodarowane pod kątem amatorów nurkowania: znajdują się tam podwodne konstrukcje, platformy i labirynt z lustrami. Na dnie można wypatrzeć łódź rybacką, a nawet… wrak samochodu!

Białe Źródła, Gorzewo
09-504 Gostynin
+48 607 158 444

BIELAWA. WYPŁYWAMY NA POWIERZCHNIĘ

Jeśli wolisz wędrówki po powierzchni wody, spróbuj przygody z wakeboardingiem. Okazję ku temu znajdziesz niedaleko Konstancina-Jeziorny, nad górnym Jeziorem Bielawskim, gdzie dwa wyciągi wakeboardowe z przeszkodami o różnym stopniu trudności przyciągają amatorów mocnych wrażeń.

Sesje wakeboardowe – zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych amatorów wake’a – prowadzone są pod okiem doświadczonej kadry. Ze względu na duże zainteresowanie zalecana jest wcześniejsza rezerwacja wyciągów na stronie ośrodka.

Jeśli kogoś wciągnie nowe hobby, może zacząć kompletować własny sprzęt. Sprzyjają temu regularnie organizowane na terenie ośrodka giełdy, podczas których można kupić deski, pianki i inne akcesoria.

WAWA WAKE
Bielawa/Konstancin-Jeziorna, ul. Wspólna 80
kontakt@wawawake.pl
+48 504 50 54 54
wawawake.pl

DOLINA WKRY. SPACER W KORONACH DRZEW

Park Dolina Wkry w Pomiechówku to masa atrakcji dla małych i dużych miłośników aktywnego wypoczynku. Już przy wejściu wita gości park linowy z trzema poziomami tras. Najniższa, osiatkowana, przeznaczona jest dla dzieci. Pozostałe dwa poziomy wymagają odwagi i dobrej sprawności od spacerujących po linach i ich kombinacjach śmiałków.

Kolejnym wyzwaniem jest ścianka wspinaczkowa o wysokości 10 metrów, z którą chętnie mierzą się dzieci. Zdobywa się ją w asyście instruktora, a później można śmignąć liczącym 300 metrów długości zjazdem tyrolskim przez rzekę!

To nie tylko niezła dawka adrenaliny, ale także szansa na podziwianie panoramy doliny Wkry. I wreszcie największa atrakcja parku, unikalna w skali kraju: spacer w koronach drzew. Choć zaplanowany został jako forma edukacji, wymaga przemieszczania się po trapach umieszczonych pomiędzy dziesięcioma platformami na wysokości od 2,5 do6,8 metrów. Taki spacer gwarantuje piękne widoki na Park Dolina Wkry i na niewidoczne z dołu korony drzew.

Park krajobrazowy w Pomiechówku
Nasielska 1B, 05-180 Pomiechówek
+48 575 005 759

WARSZAWSKI SYMULATOR. PRAWIE JAK W SAMOLOCIE

Nie ruszając się z Warszawy, można odbyć loty widokowe nad Alpami lub Andami, wyskoczyć nad wybrzeże Chorwacji lub przelecieć pod mostem Golden Gate od zatoki San Francisco w stronę Wysp Farallońskich. Wystarczy odwiedzić Jet-Team i skorzystać z symulatora samolotu Airbus 320.

Dzięki półsferycznemu ekranowi i kokpitowi w skali 1:1 będziesz mieć wrażenie realnego lotu. Podobno niejednemu uczestnikowi tej zabawy zakręciło się w głowie podczas symulacji lotu! W Jet-Team można też odbywać loty treningowe i doszkalające, ale to już oferta dla licencjonowanych pilotów.

Jet Team, ul. Głębocka 5
03-287 Warszawa
+48 515 320 320
kontakt@jet-team.pl
www.jet-team.pl

LOT MOTOPARALOTNIĄ W PUZNÓWCE

40 minut od Warszawy, przy trasie S17 niedaleko Garwolina, znajduje się wieś Puznówka. Właśnie tam można polatać motoparalotnią w towarzystwie pilota tandemu. Zwykle taka wyprawa, pozwalająca przyjrzeć się światu z wysokości, składa się z kilku elementów: lotu wysokiego (150-300 metrów), niskiego (nawet 2-3 m nad ziemią!) oraz drobnych elementów akrobatycznych, ale to już zależy od warunków i odporności pasażera.

Kluczowe znaczenie ma pogoda – najważniejsze jest bezpieczeństwo. Ważne, żeby wiatr był niezbyt silny (do 4 m/s i bez dużych podmuchów), dlatego loty odbywają się w sezonie zwykle wieczorem (2–3 godziny przed zachodem słońca) i rano (2–3 godziny po wschodziesłońca).

Paralotniowa Puznówka, Puznówka 129
08-440 Puznówka
+48 503 055 774
jarek@paralotniowa-puznowka.pl
www.paralotniowa-puznowka.pl

AEROKLUB WARSZAWSKI. TOTALNY ODLOT

Na koniec latanie bez trzymanki i to na kilka różnych sposobów: samolotem – z akrobacjami i bez, szybowcem i wreszcie – ze spadochronem, z otwartą czaszą i bez! Takie cuda najpewniej z Aeroklubem Warszawskim, który ma swoją siedzibę na lotnisku Warszawa-Babice. Korzysta też z lądowiska Chrcynno koło Nasielska, gdzie odbywają się skoki spadochronowe.

Lot szybowcem to magia. Jednostajny szum powietrza, cisza niezmącona pracą silnika, znakomita widoczność, nieograniczona przestrzeń, bezpośredni kontakt z powietrzem… Lot z doświadczonym instruktorem pozwoli każdemu poczuć się niczym ptak, doświadczyć emocji związanych ze startem i zachwycić swobodą lotu.

Dwudziestominutowy lot zapoznawczy samolotem to inna przygoda. Pozwala wznieść się nad miasto i zobaczyć Warszawę oraz jej bliskie okolice z zupełnie innej perspektywy. Stare Miasto, Stadion Narodowy, Pałac Kultury i wiele innych zakątków stolicy można obejrzeć z lotu ptaka. Ale to nie koniec: można powiedzieć, że podczas lotu odbywa się pierwsza lekcja pilotażu – jest szansa, by potrzymać przez chwilę stery!

Kolejna propozycja: lot samolotem akrobacyjnym. Totalny przypływ adrenaliny podczas wykonywanych przez pilota figur akrobacyjnych – beczek, pętli, lotu odwróconego, a nawet korkociągu. Można przekonać się, jak to jest pilotować samolot, zmagając się z siłą do 5 razy większą niż grawitacja (5G), i zmierzyć się z najtrudniejszą dziedziną awiacji, jaką jest akrobacja. Lot wykonywany jest wyczynowym samolotem Extra 300, który dopuszczony jest do przeciążeń +/-10G.

Na koniec niesamowite przeżycie i chyba największa dawka adrenaliny: skok spadochronowy w tandemie z wysokości 4 tysięcy metrów. Po krótkim szkoleniu z instruktorem oraz założeniu niezbędnego sprzętu samolot unosi skoczków na odpowiednią wysokość. Trwa to około 15 minut. Swobodne spadanie tandemu zajmuje około 50 sekund, po czym następuje otwarcie spadochronu.

Szybowanie z otwartą czaszą trwa kilka minut. W tym czasie uczestnik skoku może sterować lotem pod okiem instruktora, patrzeć na świat z góry i napawać się swobodnym powietrznym „nurkowaniem”. To wyjątkowe przeżycie, które na długo zapada w pamięć. Warto samemu doświadczyć tego uczucia wolności od problemów pozostawionych na ziemi.

Aeroklub Warszawski, ul. Księżycowa 1
01-934 Warszawa
+48 602 689 797
info@aeroklub.waw.pl
www.n2019.aeroklub.waw.pl

Facebook