AKTUALNOŚCI

WARSZAWA. DZIELNICA WISŁA, CYTADELA I ZOO

Gdy staniesz pośrodku Mostu Świętokrzyskiego lub Poniatowskiego, zobaczysz po jednej stronie Wisły uporządkowane i stwarzające coraz więcej możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu bulwary, a z drugiej dziki brzeg rzeki z plażami i zielenią, spomiędzy której prześwituje co jakiś czas ścieżka rekreacyjna. Każdy brzeg to inne możliwości, a obydwa dają szansę na wielokilometrowe spacery lub wycieczki rowerowe. Na co masz dziś ochotę – na utwardzoną nawierzchnię, stoliki szachowe, hamaki i skatepark, czy spacer wśród drzew z szansą na spotkanie bobra lub wydry?

miniprzewodnik do pobrania (pdf)

Warszawski odcinek Wisły bardzo zmienił się w ostatnich 14 latach. Tereny nad czystszą rzeką stały się atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Piękne plaże, ścieżki rowerowe i spacerowe, plenerowe siłownie, miejsca na grillowanie, spektakle, koncerty – to wszystko sprawiło, że oba brzegi Wisły to miejsca rekreacji i aktywnego wypoczynku.

Praska strona Wisły

Po praskiej stronie rzeki możemy skorzystać z pięknej ścieżki rekreacyjnej dla spacerowiczów i rowerzystów. Ma ona długość 21 km, możemy więc wybrać dowolny odcinek, np. najbardziej dziki, a jednocześnie w samym sercu metropolii – od Mostu Łazienkowskiego do Siekierkowskiego. Można tu spotkać bobry, wydry, piżmaki i mnóstwo gatunków ptaków. A po przejściu przez Most Siekierkowski trafić do jednej z największych i najbardziej atrakcyjnych w Warszawie galerii street artu na mostowych filarach.

Zobacz też:
REKORDOWA DZIELNICA WISŁA

Idąc praską stroną w dół rzeki można z kolei dotrzeć do warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Spotkanie z tygrysami, lemurami, dziwonosami i przedstawicielami setek innych gatunków zwierząt ucieszy w szczególności najmłodszych. Mieszkańcy ogrodu zoologicznego czekają na odwiedzających codziennie w godz. 9:00-15.30 (soboty i święta do 16.00).
Bilety dostępne są w kasach, automatach i online na stronie zoo.
Ceny biletów: 20 zł/normalny, 15 zł/ulgowy.

Bulwary Wiślane

Spacer Bulwarami Wiślanymi, które ciągną się od Mostu Gdańskiego po Cypel Czerniakowski, jest atrakcyjny o każdej porze roku. Po drodze miniemy Multimedialny Park Fontann, Nowe Miasto i Stare Miasto z Zamkiem Królewskim położone na skarpie wiślanej, pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Nauki Kopernik i warszawską syrenkę obok Mostu Świętokrzyskiego (kto jeszcze nie ma zdjęcia z syrenką?). Tam także znajduje się raj dla miłośników jazdy na deskach i rolkach – skatepark nad Wisłą.

Jeśli jednak pójdziemy od Mostu Gdańskiego na północ, z biegiem Wisły, szybko znajdziemy się u stóp Cytadeli Warszawskiej. To tam, na skarpie, znajduje się jeden z oddziałów Muzeum Niepodległości.

Zorganizowane spacery realne i wirtualne

Choć w czasie pandemii muzea pozostają zamknięte, wybrane instytucje zdecydowały się na organizację spacerów na świeżym powietrzu. Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zaprasza 13 stycznia o godz. 11.00 i 13.00 na spacer po wystawie plenerowej przygotowanej przez tę placówkę.
A codziennie – od godz. 9.00 do zmroku – udostępniany jest odwiedzającym teren spacerowy wokół warszawskiej Cytadeli.

Kolejne dwa spacery organizowane przez Muzeum Niepodległości:
– 14.01.2021 r. o godz. 12.00 można wybrać się na spacer śladami zamachu na Kutscherę wokół Mauzoleum Walki i Męczeństwa,
– 15.01.2021 r. o godz. 10.00 Muzeum Więzienia Pawiak proponuje wspólny spacer śladami warszawskiego Pawiaka.

Szczegóły dotyczące warunków uczestnictwa oraz zapisów opublikowano na stronie Muzeum Niepodległości.

Muzeum Warszawy zaprasza na odpłatne warsztaty online dla rodzin organizowane w dniach 13 i 15 stycznia. Szczegóły.

Na stronie internetowej Muzeum można również zapoznać się z multimedialnymi trasami spacerów, które tematycznie nawiązują do świata zwierząt. Dzięki nim można samodzielnie i w oryginalny sposób (w realu lub wirtualnie) zwiedzić Park Arkadia na Mokotowie oraz praski brzeg Wisły.
Szczegóły.

Coś na ząb

Warszawa to raj dla amatorów dobrej kuchni. Można znaleźć tu zarówno restauracje z gwiazdką Michelin, jak i bary mleczne czy lokale serwujące dania z całego świata. Mimo pandemicznych obostrzeń wiele z nich wciąż działa i oferuje dania na wynos.

Amatorzy słodkości powinni wybrać się do cukierni Antoniego Bliklego (ul. Nowy Świat 33; codziennie w godz. 9-21) oraz pijalni czekolady Wedla (ul. Szpitalna 8; codziennie w godz. 11-19).
Więcej o warszawskich kulinariach można przeczytać w inspirującym ebooku „Warszawa Kulinarna”.

Gdzie szukać informacji
Warszawska Informacja Turystyczna – działa obecnie tylko mailowo i telefonicznie!
info@warsawtour.pl
tel. 503 033 720

Jak dojechać spoza Warszawy
– samochodem, pociągiem (Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, PKP Intercity), autobusem (m.in. Neobus, Flixbus, Polonus)

Facebook