Stare Miasto zmieni się na trzy dni w kulturalne centrum Warszawy z okazji 71. Urodzin Starówki. Czterdzieści instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych wydarzeń: koncerty, spacery, warsztaty, zwiedzanie pracowni artystycznych. Wspólne świętowanie potrwa od 19 do 21 lipca.
Sukces 70. urodzin
W ubiegłym roku Starówka świętowała hucznie z okazji okrągłej rocznicy odbudowy Rynku Starego Miasta, który wraz z częścią staromiejskich ulic oddano do użytku dokładnie 22 lipca 1953 roku. Chociaż prace rekonstrukcyjne trwały przez kolejne dziesięciolecia, właśnie ta data wyznacza symboliczne zwieńczenie pierwszego etapu odbudowy nie tylko Starego Miasta, lecz także całej Warszawy.
Sukces 70. Urodzin Starówki spowodował, że wydarzenie ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz dużych warszawskich imprez.
– Nadspodziewanie wysoka frekwencja ubiegłorocznych Urodzin Starówki pokazała, że ta impreza jest potrzebna – mówi Karolina Ziębińska, dyrektorka Muzeum Warszawy, które koordynuje organizację wydarzenia. – Tłumy mieszkanek i mieszkańców Warszawy miało okazję zobaczyć, jak bogatą i różnorodną ofertę kulturalną proponują działające tu na co dzień instytucje. Bardzo się cieszymy, że tej energii, która narodziła się w ubiegłym roku dzięki współpracy kilkudziesięciu miejsc, udało się nie stracić. Kontynuujemy wspólne działania jako Grupa Starówka – nieformalna sieć instytucji staromiejskich i wracamy z jeszcze większą mocą – podsumowuje dyrektorka Ziębińska.
Trzydniowe świętowanie
W tym roku obchody odbędą się w dniach 19-21 lipca. Na trzy dni zaplanowano blisko 100 wydarzeń: koncerty, spacery, warsztaty artystyczne, oprowadzania, gry miejskie, spotkania, wystawy, potańcówki czy śniadanie wielokulturowe.
W programie znalazły się: koncert zespołu Molesta Ewenement, obchody 50. rocznicy zawieszenia zegara zamkowego na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego oraz występ Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce.
Niedzielę 21 lipca rozpocznie wielokulturowe śniadanie w ramach cyklu Niematerialna Warszawa: Śniadania z piosenką nowowarszawską. Przy Wspólnym Stole przed Muzeum Warszawy odbędzie się śniadanie w stylu latynoskim, które poprowadzi José Torres, kubańsko-polski muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, inicjator pierwszej orkiestry salsowej Jose Torres y Salsa Tropical.
Większość atrakcji jest bezpłatna. Na niektóre z wydarzeń obowiązuje rejestracja.
Program, interaktywna mapa staromiejskich instytucji i szczegółowe informacje o rejestracji są dostępne na stronie grupastarowka.pl.
ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM WARSZAWY. TAJEMNICE MIASTA W LABIRYNCIE KAMIENIC
ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE
OGRODY ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE