Podróże

MUZEUM WARSZAWY. TAJEMNICE MIASTA W LABIRYNCIE KAMIENIC

Główna siedziba Muzeum Warszawy to gigantyczna, wielowątkowa opowieść, która nie zmieściła się w jednym budynku. Historia miasta i jego mieszkańców, codzienne życie i chwile uroczyste, zwykłe przedmioty i dzieła sztuki rozmieszczone zostały w olbrzymim labiryncie 11 kamienic mieszczących się przy Starym Rynku. Wędrówka po kolejnych piętrach, klatach schodowych i piwnicach, widok z okien, a także cegły i drewniane stropy są równie ważne w budowaniu klimatu tego miejsca i całej opowieści, jak zbiory, uporządkowane dane, mapy i wykresy.

Muzeum mieści się w kamienicach, w których do XIX wieku mieszkali przedstawiciele najmożniejszych rodów, a także rajcy, wójtowie i burmistrzowie Starej Warszawy. Obecnie – wraz z całą częścią Warszawy – zabytkowy kompleks budynków wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ekspozycja placówki, która wcześniej działała pod nazwą Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, złożona jest z trzech części: „Rzeczy warszawskie” i „Dane warszawskie” oraz „Dzieje kamienic warszawskich”. Nie opowiadają one historii miasta w sposób chronologiczny; w muzeum to zwiedzający – spacerujących po kolejnych jego salach – tworzą własną opowieść o stolicy opartą na dziejach pojedynczych przedmiotów i postaci.

Ścieżki zwiedzania

Poszczególne gabinety można zwiedzać pod kątem własnych zainteresowań lub wybierając jedną z czterech autorskich ścieżek. Łącznie muzeum ma w swoim posiadaniu 300 tysięcy artefaktów z zakresu: malarstwa i rzeźby, grafiki, fotografii, archiwaliów, planów i rysunków architektonicznych i rzemiosła artystycznego.

Wspomniane gabinety tematyczne – a jest ich kilkanaście – tworzą ekspozycję „Rzeczy Warszawskie”. W jednym z nich można obejrzeć wizerunki syren warszawskich, a w kolejnym – noszącym nazwę Plany i Mapy – wydawnictwa kartograficzne z najstarszymi egzemplarzami pochodzącymi z połowy XVII stulecia.

Gabinet Zegarów mieści z kolei dzieła zegarmistrzów zrzeszonych w założonym w połowie XVIII wieku warszawskim cechu zegarmistrzowskim, a Gabinet Opakowań Firm Warszawskich prezentuje pudełka po czekoladkach i cukierkach, puszki po kawie i herbacie, butelki po alkoholach, opakowania po kosmetykach, lekach, czy guzikach, które produkowane były w stolicy.

W Gabinecie Sreber i Platerów Warszawskich można obejrzeć dawne warszawskie cukiernice czy imbryki, a w Gabinecie Ubiorów – wyroby pracowni i warsztatów krawieckich.

Niezwykle ciekawą salą jest Gabinet Detali Architektonicznych, w którym znalazły się elementy zdobiące niegdyś stołeczne pałace i kościoły. Jest wśród nich Delfin – fragment fontanny ogrodowej z Villi Regii (Pałacu Kazimierzowskiego), który został wyłoniony z dna Wisły, gdzie spoczywał przez 350 lat, od czasu „potopu szwedzkiego”.

Druga część wystawy stałej to „Dane statystyczne”, czyli wiedza o mieście przedstawiona za pomocą liczb i wykresów. Z kolei segment o nazwie „Dzieje kamienic warszawskich” podejmuje temat architektury poszczególnych kamienic muzealnych i związanych z nimi wydarzeń i postaci.

Wyjątkową atrakcją muzeum jest punkt widokowy znajdujący się na poddaszu jednej z kamienic. Rozpościera się z niego widok na rynek Starego Miasta wraz z pomnikiem Syrenki warszawskiej.

W sklepie działającym przy muzeum można zaopatrzyć się w tytuły książkowe związane z Warszawą oraz suweniry będące idealnymi pamiątkami z wizyty w stolicy.

Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania, informacje na temat wystaw czasowych, cen biletów oraz możliwości zwiedzania muzeum z przewodnikiem można odnaleźć na stronie https://muzeumwarszawy.pl

Na zwiedzenie całej ekspozycji należy przeznaczyć minimum 1-2 godzin.

Jak dojechać?

Muzeum mieści się przy Rynku Starego Miasta 28–42.
Komunikacją miejską (autobusem lub tramwajem) można dojechać do przystanku Stare Miasto, a następnie 400-metrowy odcinek przejść pieszo (ok. 7 minut).

Parking

Płatne miejsca parkingowe dostępne są przy ul. Podwale.

Dane kontaktowe

MUZEUM WARSZAWY
Rynek Starego Miasta 28-42 00–272 Warszawa
Facebook