Nasza szósta zimowa wyprawa, na północny zachód województwa mazowieckiego, to podróż w różne zakątki czasu i rozwoju cywilizacyjnego. Odwiedzimy dawną wieś mazowiecką, która wciąż żyje i zachwyca, czyli skansen w Sierpcu, a także jedno z najstarszych i najciekawszych miast regionu – Płock.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Przedpołudnie rozpoczynamy od wizyty w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (ul. Gabriela Narutowicza 64; poniedziałek: 10.00 – 14.00, wtorek – niedziela: 09.00 – 15.00; https://mwmskansen.pl), gdzie na zwiedzających czeka skansen z odtworzoną mazowiecką wsią, tzw. rzędówką (z zagrodami w rzędach po jednej stronie drogi) z II połowy XIX wieku. Składa się na nią 10 zagród prezentujących różne pod względem zamożności typy gospodarstw wiejskich, a także kościół, dworek, karczma i kuźnia.
Otoczenie budynków to ogrody, pola, sady oraz pasieki, a we wnętrzach chałup można zobaczyć autentyczny wystrój domostw, które różnią się w zależności od zawodów ich mieszkańców. W jednej mieści się zakład szewski, w innej wiejska szkoła z początku XX wieku, ale można też zajrzeć do szlacheckiego dworu. Na terenie muzeum żyje wiele zwierząt gospodarskich: po podwórkach biegają kury, kaczki i perliczki, a w zagrodach żyją krowy i kozy. Spacerując po wsi muzealnej napotykamy również przydrożne krzyże i kapliczki.
Ciekawą częścią zbiorów jest kolekcja rzeźby ludowej, w tym figury przedstawiające postaci świętej rodziny, chrześcijańskich świętych oraz sceny biblijne. Rzeźby o tematyce historycznej przedstawiają głównie poczet królów polskich, bohaterów narodowych oraz ważne wydarzenia historyczne, a sceny rodzajowe ukazują życie wsi – od prostych codziennych prac, jak ubijanie masła w kierzance, po tradycyjne dożynki czy wesele.
Inną wartą uwagi częścią skansenu jest kolekcja pojazdów konnych zróżnicowanych ze względu na typ konstrukcji podwozia, nadwozia oraz funkcji użytkowych i przeznaczenia. Oryginalną ekspozycję dopełnia kolekcja kufrów podróżnych, różne typy uprzęży końskich oraz odtworzony warsztat rymarsko-kołodziejski.
Jeśli zgłodnieliśmy, na koniec wizyty w Sierpcu możemy wybrać się do restauracji Loft 7 (ul. Piastowska 40), gdzie serwowane są potrawy kuchni polskiej, pizza, pasta i ryby.
Między Sierpcem i Płockiem kursują pociągi Kolei Mazowieckich; alternatywnie można skorzystać z połączeń autobusowych (przewoźnik F.U. Jantar).
ZOBACZ TEŻ:
EPICKA WIEŚ W MIASTECZKU SIERPC
SIERPC. MIASTO ZE SMAKIEM
Wybrane atrakcje Płocka
Drugą część dnia spędzimy w Płocku – mieście położonym 38 kilometrów na południe od Sierpca. Historycznym centrum miasta jest Wzgórze Tumskie z rynkiem, XVIII i XIX-wiecznymi kamienicami oraz ratuszem. Z wieży zegarowej budynku dwa razy dziennie (o godz. 12 i 18) rozbrzmiewa hejnał, któremu towarzyszy inscenizacja pasowania księcia Bolesława na rycerza (który – już jako król – zwany był Krzywoustym) przez jego ojca Władysława Hermana.
Po obejrzeniu krótkiego przedstawienia czas na spacer uliczkami Starego Miasta. Podążając trasą zabytków Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego zobaczymy m.in. kościół św. Dominika, Dom pod Trąbami z przełomu XIV i XV wieku, relikty zamku i opactwo benedyktynów, kanonię, kolegiatę św. Michała Archanioła, basztę obronną i mur miejski.
Jeśli to nasza pierwsza od dłuższego czasu wizyta w Płocku, warto zajrzeć do nowootwartego oddziału Muzeum Mazowieckiego przy ul. Kolegialnej 6, gdzie w trzykondygnacyjnej kamienicy znalazła swoje miejsce bogata kolekcja art deco (okres zimowy: w poniedziałki nieczynne, od wtorku do niedzieli od 10.00 do 16.00, wstęp bezpłatny, https://muzeumplock.eu/oddzialy/art-deco/).
Już przy wejściu oczaruje nas przypominająca miasto nocą wystawa z oryginalnym czerwonym Jowettem z 1926 roku, kinem, domem mody i sklepem jubilerskim. Dalej prezentowane są wnętrza mieszkalne wypełnione meblami, sztuką i szkłem z epoki. To prawdziwa gratka dla miłośników designu międzywojnia. Na ostatnim piętrze nie wolno przegapić bogatej kolekcji szkieł i ceramiki cenionych polskich i zagranicznych wytwórni, a także jedynej w Polsce galerii poświęconej Franciszce i Stefanowi Themersonom oraz galerii sławnych płocczan, w której nie mogło zabraknąć pamiątek po Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej czy Władysławie Broniewskim.
Ciekawą atrakcją Płocka jest ciągnące się u stóp Wzgórza Tumskiego, długie na ok. 350 metrów molo (czynne całą dobę; wstęp bezpłatny). Jest to idealne miejsce na spacery umożliwiające obejrzenie płockiej mariny.
W czasie ferii zimowych otwarte pozostaje płockie ZOO, które można odwiedzić na koniec pobytu w mieście. Zimą udostępniana jest specjalna Trasa Zimowego Zwiedzania, która pozwala dotrzeć do takich zwierząt jak żurawie mandżurskie, daniele, jedyne w Polsce renifery fińskie, gorale chińskie, pantery śnieżne, tygrysy syberyjskie, makaki japońskie, sowy śnieżne i pandy małe. Zimą można również zajrzeć do pawilonu tamaryn i marmozet, ptaków, herpetarium, żyrafiarni, dżungli i nowego akwarium.
Wszyscy odwiedzający płocki Ogród Zoologiczny mogą codziennie o godz. 12 obserwować karmienie leniwców, a o godz. 13 trening medyczny i karmienie fok. Z kolei w soboty, niedziele i święta w pawilonie herpetarium o godz. 12 odbywają się pokazy gadów, płazów i bezkręgowców.
ZOO jest czynne codziennie, w lutym w godz. 9-17 (kasa do godz. 15). Bilety do zoo można kupić w kasie lub online przez stronę internetową: https://www.zoo.plock.pl/8_informacje/31_bilety_i_godziny_otwarcia
ZOBACZ TEŻ:
PŁOCK. KSIĄŻĘCE MIASTO-BOHATER
BAZYLIKA KATEDRALNA W PŁOCKU
PŁOCK. SKARBY WZGÓRZA TUMSKIEGO I NOWA PLAŻA NAD WISŁĄ
CO HANS KLOSS ROBIŁ W PŁOCKU?
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT)
Stary Rynek 8, Płock
tel. 24 364 99 90
poniedziałek – piątek: 8:00 do 16:00