Aktualności

RUSKÓW 2022. FESTIWAL „SZTUKA W OPŁOTKACH”

Zbliża się finał festiwalu kultury Sztuka w opłotkach, który odbywa się w tym roku w Ruskowie, w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. W programie m.in. pokaz wypalania ceramiki, koncert jazzowy, kiermasz kulinarny i najważniejszy punkt: wernisaż poplenerowej wystawy.

Co roku w gminie Platerów, na terenie której leży Rusków, odbywa się plener artystyczny organizowany przez samorząd oraz lokalne ośrodki kultury i edukacji. Po każdym takim wydarzeniu gmina staje się bogatsza o stworzone w trakcie artystycznych spotkań dzieła sztuki prezentowane później m.in. na terenie Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie – w szkolnym ogrodzie, na ogrodzeniu, na terenie boiska czy w samym budynku szkolnym, który wygląda bardziej jak galeria niż instytucja oświatowa.

Instalacja przy boisku placówki oświatowej w Platerowie

Podczas zwiedzania mazowieckiej części Podlasia warto uwzględnić szkołę w Platerowie w planie zwiedzania, podobnie jak szkołę w Ruskowie, w klasach której artyści mają w tym roku swoje pracownie. Szkoła w Platerowie to nowy budynek pełen współczesnych dzieł sztuki (niejedna galeria może pozazdrościć tej placówce zbiorów), natomiast placówka edukacyjna w Ruskowie to położony w pięknym parku dwukondygnacyjny pałacyk z XVIII wieku.

Fragment wystawy starych fotografii w parku szkoły w Ruskowie, w tle dawna oranżeria pałacowa przekształcona po wojnie w wiejską świetlicę

Od początku pleneru w parku wokół pałacyku w Ruskowie prezentowana jest wystawa starych fotografii opowiadających historię tej miejscowości. Na 7 lipca zaplanowano plenerowy wypał ceramiki metodą raku (godz. 19.00) – będzie to pokaz przygotowany przez Daniela Ludwiczuka. 8 lipca o 20.00 rozpocznie się koncert jazzowy Tria Witolda Janiaka, a główne wydarzenie festiwalu, czyli otwarcie poplenerowej wystawy, przewidziane jest na 9 lipca i potrwa od 17.00 do 20.00. Wernisażowi będzie towarzyszył kiermasz kulinarny.

W tegorocznym plenerze wzięło udział 15 artystów z Polski i Ukrainy, którzy przez ostatnie dni tworzyli w Ruskowie swoje nowe dzieła. Tradycyjnie każdy z artystów zostawi w gminie Platerów jedną swoją pracę stworzoną w tym miejscu.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć w mediach społecznościowych wydarzenia: na Facebooku i Instagramie.

Facebook