PODRÓŻEW LESIE

PODLASKI PRZEŁOM BUGU. DZIKA PRZYRODA, ROWERY I V2 NA RYNKU

Niezagospodarowany, meandrujący swobodnie Bug z mnóstwem odnóg i starorzeczy. Lasy mieszane i liściaste, bagniska i torfowiska, doliny rzeczne ze skarpami, a w promieniu wielu kilometrów tylko odgłosy natury – po prostu raj. Najbardziej wysunięty na wschód kraniec województwa mazowieckiego to jednocześnie jeden z jego najbardziej dzikich zakątków, w którym zachowały się tereny niemal dziewicze.

Nadbużańska kraina spokoju

Między miejscowościami Borsuki i Gnojno, na wysokiej skarpie nadbużańskiej, widać go z góry idealnie – oto przełom Bugu, niesamowita panorama z punktu widokowego, w którym jedną nogę można postawić na Mazowszu, drugą na Lubelszczyźnie, a jednocześnie patrzeć na Podlasie i Białoruś.

Podlaski Przełom Bugu to niewielki park krajobrazowy. Obejmuje kilkudziesięciokilometrowy odcinek doliny ostatniej dzikiej, nieuregulowanej rzeki w Europie. To przybrzeżne łachy i piaszczyste wydmy skrywające bogactwo świata roślin i zwierząt. Tereny leśne, uroczyska i… mnóstwo ścieżek rowerowych! Idealne miejsce na kilkudniowy aktywny wypoczynek.

W okolicy żadnych wielkich miast. Są tylko wioski i niewielkie miasteczka, w których wciąż czuje się klimat dawnego wielokulturowego pogranicza. Oaza spokoju. Na styku trzech województw – mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego – istnieje kraina, w której można znaleźć piękno natury, spokój, staropolską gościnność i pyszne jedzenie.

Noclegów można szukać w gospodarstwach agroturystycznych, dawnym młynie lub pieczołowicie odremontowanych szlacheckich dworkach, starej szkole albo domkach kempingowych.

Są jeszcze Sarnaki – miasteczko z zadziwiającym pomnikiem – wbitą w sam środek skweru rakietą V2. To pamiątka po akcji polskiego podziemia i okolicznej ludności, dzięki której alianci poznali tajemnice hitlerowskiej broni dalekiego zasięgu.

Trasy rowerowe i ścieżki przyrodnicze

Pod koniec roku 2023 do sieci trafiła mapa szlaków rowerowych Doliny Bugu, a w lutym 2024 zostały opisane szlaki przecinające m.in. Podlaski Przełom Bugu oraz południowo-wschodnią enklawę Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego z Korczewem.

Można na nich znaleźć międzynarodowy Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, a także m.in. Szlak Nadbużańskich Grodzisk, Szlak Pałaców, Dworów i Sadów Nadbużańskich i wiele innych. Są dostępne na stronie LGD Tygiel Doliny Bugu.

Wędrowcy rowerowi i piesi mogą także skorzystać ze ścieżek przyrodniczych. Jedna z najciekawszych – ścieżka „Trojan” – rozpoczyna się w okolicach jeziora o tej samej nazwie, przy rezerwacie Zabuże. Prowadzi po otoczonym łąkami oraz porośniętym wiekowymi dębami starorzeczu, gdzie żyje kilkadziesiąt gatunków ptaków wodno-błotnych. Na trasie znajduje się sześć przystanków opisujących występujące na terenie rezerwatu zbiorowiska nadrzeczne.

„Ścieżka przyrodniczo-leśna nadleśnictwa Sarnaki” przebiega przez leśnictwo Mierzwice, w tym także rezerwat Zabuże i po skarpie rzeki Bug. Znajduje się na niej 16 przystanków z informacjami o funkcjonowaniu gospodarki leśnej. Trasa ma formę dwóch pętli – krótsza liczy 2,5 km (ok. 1,5 godziny zwiedzania), a dłuższa 4,7 km (ok. 2,5 godziny zwiedzania).

Ostatnia z polecanych ścieżek ma początek w miejscowości Rusków, w sąsiedztwie dworku (obecnie siedzibie szkoły). Na terenie leśnictwa Kisielew, przez który biegnie trasa, znajduje się 11 przystanków z tablicami opisującymi tematy takie jak łowiectwo, ochrona przyrody czy gospodarka leśna. Jednym z punktów na trasie ścieżki jest lej, który powstał w wyniku upadku rakiety V2. Ścieżkę najlepiej pokonać rowerem – szacowany czas przejazdu w jedną stronę to około 1,5 – 2 godzin.

ZOBACZ TEŻ:
NADBUŻAŃSKA KRAINA SPOKOJU
SARNAKI. RAKIETA V2 NA WIEJSKIM RYNKU
ZAKAMAREK KLIMCZYCE. SMAKI NADBUŻAŃSKIEJ KRAINY SPOKOJU
PAŁAC W KORCZEWIE ZWANY SIEDLECKIM WILANOWEM

Facebook