Ślub w tajemniczym ogrodzie, wesele w sali balowej, a romantyczny weekend w książęcym apartamencie? Na takie wydarzenia potrzebujemy pałacu, a nawet całego zespołu parkowo-pałacowego! Są i inne okazje, które chciałoby się uczcić pobytem w miejscu wyjątkowym: ważna konferencja z udziałem honorowych gości, wieczór panieński, pierwsze wspólne Boże Narodzenie, Wielkanoc lub ważny jubileusz zasługują na szczególną oprawę.
Zaniedbane za komuny, pełniące przeróżne role niezgodne z ich przeznaczeniem – od biur PGR-ów, przez szkoły i przychodnie po magazyny – po transformacji trafiły w ręce prywatne i (jeśli był to szczęśliwy traf) odzyskały dawny blask. Część z nich dostępna jest wyłącznie dla właścicieli i ich przyjaciół, ale niektóre szerzej otwierają podwoje, a ich goście mogą się poczuć jak w bajce. Bohaterka fredrowskiej komedii mogłaby dziś zamiast krokodyla zażądać wręcz: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, do pałacu weź mnie, luby!”.
PAŁAC ODROWĄŻÓW W CHLEWISKACH
Magiczne miejsce z 900-letnią historią i niezwykłym patronem – świętym Jackiem Odrowążem, który, wedle legendy, karmił ubogich tym, co umiał najlepiej przyrządzić, stąd jego przydomek „święty Jacek z pierogami” – leży niespełna 10 km na północny zachód od Szydłowca.
Pałac w Chlewiskach jest jedną z najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce. Pierwszy właściciel, Prędota Stary Odrowąż, otrzymał tę posiadłość w 1098 roku od Bolesława Krzywoustego. Najpierw – w 1121 r. rodzina Odrowążów postawiła tu kościół, a kilkanaście lat później – dwór rycerski. Kolejne wielkie rody, do których należały te dobra, to Chlewiccy, Potkańscy, Sołtykowie i Platerowie.
Rezydencja w Chlewiskach to wybudowany w XV wieku zamek, z zachowanymi do dziś gotyckimi piwnicami, przebudowany w XVIII wieku na pałac składający się z dwóch skrzydeł połączonych pod kątem prostym. Mieszczą się w nich 4 sale konferencyjne, 18 jedno- i dwuosobowych pokoi z komfortowym wyposażeniem, dwupokojowy Apartament Odrowąża o powierzchni 80 m² oraz Drink Club w gotyckich piwnicach.
Podczas pobytu w Pałacu Odrowążów warto poznać jego najbliższe otoczenie. W dawnych piwnicach dworskich powstało muzeum rzeźb bogów i bożków słowiańskich. Goście mogą również zajrzeć do niegdysiejszej prochowni, lodowni i obejrzeć wystawę sprzętów dawnych, a także odwiedzić dwie kaplice: św. Jacka Odrowąża i Najświętszej Marii Panny.
Ważne dla właścicieli zwierząt: w wybranych pokojach Stajni Platera można zameldować się z czworonogiem, a park krajobrazowy otaczający pałac jest idealnym miejscem na długie spacery. W otoczeniu rezydencji znajduje się również lądowisko dla śmigłowców.
Hotel Manor House SPA**** – Pałac Odrowążów*****
https://www.manorhouse.pl/
ul. Czachowskiego 56
26-510 Chlewiska koło Szydłowca
+48/ 48 / 628 70 61
chlewiska@manorhouse.pl
PAŁAC DOMANIOWSKI W KONARACH
Pałac Domaniowski otrzymał nazwę od pięknego Zalewu Domaniowskiego, nad którym jest położony. Jeszcze kilkanaście lat temu stał w tym miejscu zrujnowany w czasach PRL-u dworek, pozostałość po znacjonalizowanym i rozparcelowanym majątku. Został wybudowany w XIX wieku dla fascynującej postaci: lekarza i filantropa oraz twórcy pierwszego czasopisma lekarskiego w Królestwie Polskim – Adama Bogumiła Helbicha.
Historia folwarku w Konarach, położonych ok. 25 km za zachód od Radomia, jest jednak znacznie wcześniejsza i sięga XV wieku, kiedy ziemie te należały do rodziny Firlejów. Później majątek był własnością m.in. Piotra Kochanowskiego, ojca słynnego Jana z Czarnolasu.
Wróćmy jednak do Adama Helbicha. Osierocony przez ojca jako 10-latek, utrzymywał się z korepetycji, a jednocześnie uczył się tak dobrze, że otrzymał stypendium miasta Warszawy, które pozwoliło mu na naukę w Szkole Lekarskiej. Ukończył ją z dyplomem magistra medycyny, chirurgii i położnictwa. Kontynuował studia medyczne w Berlinie i Wiedniu, w czasie powstania listopadowego był lekarzem wojskowym, leczył m.in. ojca Adama Asnyka, a przyszłego poetę trzymał do chrztu (Asnyk właśnie po nim otrzymał imię). Właściciel praktyki lekarskiej w Warszawie ubogich leczył za darmo i znajdował czas na pisanie artykułów do „Tygodnika Lekarskiego”, który założył z Ludwikiem Natansonem i Aleksandrem Le Brunem. W Konarach osiadł jako emeryt w 1868 r., leczył za darmo miejscowych chłopów i Żydów, i zajmował się pszczelarstwem.
Dwór Helbicha, obraz nędzy i rozpaczy na początku XXI wieku, został odbudowany, gruntownie wyremontowany i rozbudowany do formy piętrowego pałacu z 5 salami konferencyjnymi, restauracją, salonem spa i 42 pokojami jedno i dwuosobowymi. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać ze studia z sypialnią i pokojem dziennym zaopatrzonym w aneks kuchenny.
W sąsiedztwie pałacu znajduje się Marina Domaniowska – baza nowoczesnego sprzętu wodnego m.in. do surfingu i wakeboardingu. Zalew Domaniowski nie bez przyczyny bywa nazywany Morzem Domaniowskim – sztuczny akwen ma powierzchnię 500 hektarów, jest więc sporo miejsca na uprawianie sportów wodnych. Aktywnie mogą tu również spędzać czas rowerzyści i miłośnicy nordic walkingu – malownicza okolica z wytyczonymi szlakami zachęca do dłuższych wycieczek.
PAŁAC DOMANIOWSKI
RESERT & CONFERENCE ****
https://palacdomaniowski.pl/
Konary 8, 26-432 Wieniawa
48 312 11 15
recepcja@palacdomaniowski.pl
PAŁAC I FOLWARK ŁOCHÓW
Mniej więcej w połowie drogi między Wyszkowem a Węgrowem, w dolinie dolnego Bugu, nad malowniczo meandrującą rzeką Liwiec, w miejscowości Łochów, której historia sięga głębokiego średniowiecza, stoi pałac z początku XIX wieku.
Tak naprawdę najpierw był szlacheckim dworkiem z charakterystycznym kolumnowym portykiem zbudowanym na pograniczu Mazowsza i Podlasia na zamówienie Józefa hrabiego Hornowskiego. Kolejni właściciele rozbudowali go o dwa piętrowe ryzality, a dworek przekształcił się w pałacyk. Neogotyckie wnętrza cieszyły gospodarzy: Downarowiczów, Zamoyskich i Kurnatowskich. A jeszcze za Hornowskich, wujostwa Cypriana Kamila Norwida, bywał tu sam autor „Fortepianu Chopina”.
Majątek w Łochowie to nie tylko pałac, ale również folwark, który intensywnie się rozwijał dzięki przebiegającej przez miejscowość linii kolejowej Paryż – Petersburg. Hornowscy mieli w swoim majątku browar, gorzelnię, cegielnię i młyn wodny oraz tartak. W dwudziestoleciu międzywojennym natomiast zasłynął Łochów z hodowli koni.
Z 1945 r. majątek został znacjonalizowany, a w pałacu zamieszkali robotnicy rolni. Część budynków folwarku rozebrano, reszta została zdewastowana i dopiero w 2004 r. rozpoczęła się powolna rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego, który jest dziś cenionym centrum konferencyjno-wypoczynkowym.
Na terenie zespołu znajduje się 11 sal konferencyjnych, a 7 z nich to historyczne salony, idealne na seminaria naukowe czy dyplomatyczne dysputy. Goście mogą też skorzystać z sali balowej, 2 restauracji i drink baru, jest to więc idealne miejsce na śluby, wesela, jubileusze, wieczory panieńskie i kawalerskie oraz inne imprezy okolicznościowe, a nawet targi. Warunki techniczne pozwalają obsłużyć w Łochowie nawet grupy 700-osobowe!
Na miłośników gier czeka kręgielnia, a na spragnionych zabiegów spa – strefa relaksu, w której jest również miejsce dla dzieci. W ogóle w pałacu i folwarku zwraca uwagę ogromna dbałość o najmłodszych gości, którzy znajdą tu pokój i plac zabaw, mini zoo, meble dostosowane do ich wzrostu i adresowane do nich menu.
Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Pałac i Folwark Łochów
http://www.palacifolwarklochow.pl/
ul. Marii Konopnickiej 1 i 10
07-130 Łochów
+48 25 675 11 14
+48 25 740 97 82
recepcja@palaclochow.pl
PAŁAC MAŁA WIEŚ
Wyjazd do Pałacu Mała Wieś, 50 km na południe od Warszawy i niespełna 8 km od Grójca, to okazja, by poznać smaki grójecczyzny: barszcz z jabłek i lokalne cydry, a także takie kulinarne cuda jak pasztet z kaczki z marmoladą z cebuli, kapusta opiekana w tymianku z kasztanami i paloną kukurydzą czy irysowe lody na deser. Polska kuchnia w nowoczesnym wydaniu i regionalne produkty sezonowe z ekologicznych upraw to podstawa tutejszej restauracji Stara Wozownia.
Krótko mówiąc jest tu jak w domu, ale domu wyjątkowo wykwintnym. Bo też jako rodzinny dom został wybudowany pod koniec XVIII wieku klasycystyczny pałac Bazylego Walickiego, przyjaciela i doradcy króla Stanisława Augusta (król zresztą gościł w tym pałacu niedługo po jego wybudowaniu). Walicki mógł sobie pozwolić na taki luksus, gdyż jego żona Róża z Nieborskich wniosła w posagu niemały majątek. Sam Walicki też do biednych nie należał – urząd wojewody rawskiego zapewniał mu co najmniej godne dochody.
Kolejni właściciele rezydencji zaprojektowanej przez Hilarego Szpilowskiego również należeli do możnych i znamienitych rodów. Po pałacowych posadzkach stąpali Zamoyscy, Lubomirscy i Morawscy, a w niepodległej Polsce także popularni aktorzy, ponieważ fotogeniczny na zewnątrz i w środku budynek „wystąpił” w wielu filmach, m.in. w komediach „Ada! To nie wypada!” i „Pułkownik Kwiatkowski”, melodramacie „Trędowata” i horrorze „Widziadło”.
Goście mają tu do wyboru apartamenty w budynkach historycznych, czyli w pałacu i jego oficynach, a także we współczesnym Spichlerzu i Domu Ogrodnika z pokojami w stylu loftowym i rustykalnym. Specjalni goście, na przykład nowożeńcy, mogą liczyć na apartament książęcy.
Otoczenie zachwyci każdego miłośnika natury oraz pięknych kompozycji architektonicznych i ogrodowych: klasyczne linie głównego budynku, harmonijna Nowa Oranżeria, przywrócony historyczny układ ogrodu francuskiego z cudem tego miejsca – ogrodem różanym z parterami z 3 tysięcy krzewów róż (!), a wreszcie rezerwat Modrzewina, w który przechodzi naturalnie park otaczający posiadłość – to doskonałe miejsce, by odpoczęły wszystkie zmysły, ciało i dusza. Nawet nie trzeba wynajmować tu pokoju, by poznać największe atrakcje zespołu parkowo-pałacowego w Małej Wsi. W soboty, niedziele oraz święta można zwiedzać z przewodnikiem pałac, a także – dodatkowo – park i ogrody.
Specjalnie dla dzieci został przygotowany drewniany plac zabaw z domkiem, nadmiar energii można też rozładować na boisku do gry w piłkę lub podczas jazdy na rowerze (można skorzystać z wypożyczalni). W czasie deszczu dzieci też się nie znudzą, ponieważ w hotelu funkcjonuje sala zabaw. Dorosłych zapewne bardziej zainteresuje ukryta komnata wellness i spa.
Pałac Mała Wieś
https://palacmalawies.pl/
Mała Wieś 40
05-622 Belsk Duży
tel: +48 782 40 40 40
tel: +48 332 26 70
e-mail: recepcja@palacmalawies.pl
PAŁAC ZEGRZYŃSKI
Piękny klasycystyczny pałac w Zegrzu, zaledwie 30 km od Warszawy, nazywany też była Pałacem Krasińskich, Radziwiłłów lub Pałacem Generałów. Za każdą z nazw stoi historia tego miejsca, w którym kazał wybudować pałac w pierwszej połowie XIX wieku hrabia Stanisław Krasiński. Jego spadkobierczyni, Jadwiga Krasińska, wyszła za mąż za Macieja Radziwiłła i wniosła majątek w Zegrzu w posagu jednej z największych rodzin magnackich.
Radość z majątku nie trwała długo – władze rosyjskie zdecydowały, że w ważnym strategicznie pubkcie – Zegrzu – stanie Twierdza, jedna z wielu tworzących Warszawski Rejon Umocniony. Pałac Radziwiłłów został wykupiony od polskich właścicieli i przekształcony na letnią rezydencję dowódców Twierdzy i WRU. Kolejnymi lokatorami byli więc rosyjscy generałowie, stąd nazwa – Pałac Generałów. Podobno pod koniec XIX w., podczas inspekcji umocnień, gościł tu osobiście car Mikołaj II.
Tradycje tego miejsca przetrwały przede wszystkim w restauracyjnym menu, które stawia na kuchnię polską (m.in. pierogi własnego wyrobu), a jednym z dań serwowanych w dawnej rezydencji magnackiej jest „Sandacz a la Radziwiłł”.
Pałac Zegrzyński jest miejscem kameralnym, na niewielkie konferencje (budynek dysponuje 4 salami), zaręczyny, wesela, komunie i inne okolicznościowe przyjęcia. Do dyspozji gości jest 15 pokoi (w tym 4 apartamenty), oranżeria, sala kominkowa, kawiarnia, restauracja, bilard, widok na Zalew Zegrzyński, a wokół piękny park ze starodrzewem. Oaza spokoju niespełna pół godziny od Warszawy.
Pałac Zegrzyński
https://palac-zegrzynski.pl/
Prof. Janusza Groszkowskiego 3
05-131 Zegrze
+48 22 793 12 75
recepcja@palac-zegrzynski.pl