AKTUALNOŚCIPODRÓŻE

MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI. EURO 2020+1 I KAZIMIERZ GÓRSKI

Kilka tysięcy eksponatów związanych z polskimi olimpijczykami i sportowcami, kajak, którym płynął Karol Wojtyła podczas spływu, 15 tys. fotografii, 16 tys. książek oraz ponad 2 tys. dokumentów i archiwaliów, a przed głównym wejściem rzeźba wybitnego polskiego artysty Igora Mitoraja – tak w telegraficznym skrócie można opisać kolekcję Muzeum Sportu i Turystyki. Placówka mieszcząca się przy Wybrzeżu Gdyńskim w Warszawie działa od niemal 70 lat i jest jednym z najstarszych tego typu muzeów w Europie.

PIŁKA JEST W GRZE!

AKTUALNE WYSTAWY I INNE PROPOZYCJE POŚWIĘCONE PIŁCE NOŻNEJ:

WYSTAWA „EURO 2020+1”
WYSTAWA „Łączy nas Kazimierz Górski”
Program edukacyjny online „Być jak Kazimierz Górski”
Orły Górskiego na banknotach

STAŁA EKSPOZYCJA

Centralną część muzeum zajmuje ekspozycja stała o nazwie „Dzieje sportu polskiego i olimpizmu”. Przedstawia ona historię sportu: od antycznej Grecji, poprzez narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w XIX wieku i początki sportu polskiego na przełomie XIX i XX wieku, aż do współczesności.

W placówce można ponadto obejrzeć kilka tysięcy eksponatów związanych z polskimi olimpijczykami i sportowcami, przedstawicielami ponad 40 dyscyplin. Są to medale, puchary, odznaki sportowe i turystyczne, stroje i sprzęt sportowy należący do prawdziwych legend sportu. Wśród nich można wyróżnić Janusza Kusocińskiego (mistrza olimpijskiego z Los Angeles z 1932 roku), generała Mariusza Zaruskiego (pioniera polskiego żeglarstwa), Wandę Rutkiewicz (jedną z najwybitniejszych światowych himalaistek), żeglarza Mateusza Kusznierewicza, pływaczkę Otylię Jędrzejczak, skoczka Adama Małysza czy chodziarza Roberta Korzeniowskiego. W 2021 r. Muzeum wzbogaciło się o takie nowe nabytki na wystawie stałej jak rakieta tenisowa Igi Świątek z turnieju Roland Garros, kombinezon F1 Roberta Kubicy czy motocykl żużlowy Bartosza Zmarzlika.

Uwagę zwiedzających przyciąga też niezwykle interesujący eksponat jakim jest kajak, na którym po mazurskich jeziorach pływał Karol Wojtyła, zanim został wybrany papieżem.

Kolekcja obejmuje również najmniejszą książkę olimpijską w historii czy unikalne w skali światowej pamiątki z 1940 roku po Konspiracyjnych Międzynarodowych Jenieckich Igrzyskach Olimpijskich w stalagu XIIIA Langwasser pod Norymbergą.

W muzeum zobaczymy ponadto rzeźby, malarstwo, grafiki, medale artystyczne i tkaniny o tematyce sportowej, a także zbiory filatelistyczne i numizmatyczne. Odnajdziemy tam także 15 tys. fotografii, 16 tys. książek oraz ponad 2 tys. dokumentów i archiwaliów, w tym kroniki filmowe i nagrania audio.

W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbywają się regularne giełdy kolekcjonerów pamiątek sportowych i Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz (co roku w maju).

Muzeum mieści się w nowoczesnym gmachu Centrum Olimpijskiego. Architektura budynku nawiązuje do symboliki idei olimpijskiej – szyb windowy przypomina znicz, a dach – stadion sportowy. Przed budynkiem stoi rzeźba wybitnego polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja – „Ikaro Alato”.

Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania, informacje na temat wystaw czasowych, cen biletów oraz zwiedzania z przewodnikiem można odnaleźć na stronie
https://www.muzeumsportu.waw.pl

Na zwiedzenie całej ekspozycji należy przeznaczyć minimum 1 godzinę.

Dojazd

Centrum Olimpijskie położone jest przy Wybrzeżu Gdyńskim 4. Na najbliższym przystanku autobusowym zatrzymują się autobusy („na żądanie”) linii 114,118 i 185. Najbliższa stacja metra – Plac Wilsona – znajduje się ok. 1200 m od obiektu.

Parking

W pobliżu centrum jest niewielki parking z ograniczoną liczbą bezpłatnych miejsc; parking płatny znajduje się po północnej stronie budynku. Przed budynkiem są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Stacje Veturilo

Przy Centrum Olimpijskim przebiega ścieżka rowerowa (wzdłuż ulic Wybrzeże Gdyńskie, Gwiaździsta), a przed budynkiem znajdują się stojaki na rowery. Najbliższe stacje Veturilo odnajdziemy na rogu ul. Gwiaździstej i Promyka (500 m od muzeum) i przy południowym wjeździe do KS Spójnia (800 m od muzeum).

fot. Muzeum Sportu i Turystyki

Dane kontaktowe

MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 Warszawa
22 56 03 780
Strona www
Youtube
Instagram
Facebook