AKTUALNOŚCI

MUZEUM POLIN WRACA Z NOWĄ WYSTAWĄ

Po ponad trzech miesiącach zamknięcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN znów zaprasza zwiedzających. 26 czerwca, w samo południe, zostanie otwarta wystawa „Tu Muranów” opowiadająca o dziejach warszawskiego osiedla i losach jego mieszkańców.

Symbolicznego otwarcia muzeum, zamkniętego od marca z powodu pandemii koronawirusa, dokona dyrektor POLIN Zygmunt Stępiński i kuratorka nowej wystawy Kamila Radecka-Mikulicz. „Tu Muranów” to opowieść o miejscu i jego mieszkańcach – byłych i obecnych.

– Zabierzemy widzów w podróż po dawnej Dzielnicy Północnej, przedwojennym centrum żydowskiego życia, którą w czasie wojny Niemcy zamienili w największe getto okupowanej Europy, a później zrównali z ziemią. Do miejsca, w którym po wojnie powstało unikatowe, modernistyczne osiedle, zasiedlane przez ludzi z całej Polski. Porozmawiamy też o współczesnym Muranowie, poruszając uniwersalne tematy takie jak dom, lokalność, sąsiedzki aktywizm czy miejska przyroda – zapowiadają organizatorzy wystawy. Ekspozycja jest adresowana nie tylko do warszawiaków, ale także osób interesujących się szerzej historią społeczną miast, architekturą i urbanistyką.

Wystawa czasowa „Tu Muranów” będzie czynna od 26 czerwca 2020 do 22 marca 2021 r. Towarzyszy jej bogaty program wydarzeń, zarówno online jak i z publicznością – warsztaty, spacery, koncerty, akcje społeczne, dyskusje i wykłady. Po wystawie oprowadzać będą jej twórcy, a także autorzy książek o Muranowie i znane osoby związane z tą częścią Warszawy.

Na stronie internetowej Muzeum POLIN został opublikowany regulamin zwiedzania, uwzględniający reżim sanitarny obowiązujący w instytucjach kultury.

Dane kontaktowe

Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Mordechaja Anielewicza 6 00-157 Warszawa
+48 22 47 10 301
Strona www
Facebook