AKTUALNOŚCI

PROM, POCIĄG, KOLEJKA CZY KATAMARAN? WAKACYJNA KOMUNIKACJA

Pociągiem nad Zalew Zegrzyński do Nieporętu, zabytkowym tramwajem i autobusem po Warszawie, koleją wąskotorową na wycieczkę do mazowieckiego lasu, promami przez Wisłę. Warszawski Transport Publiczny rozpoczyna 4 lipca sezon turystyczny.

A jest jeszcze Bilet Turysty, z którego można skorzystać w pociągach Kolei Mazowieckich od 1 lipca do 31 sierpnia. Nie zapominajmy też o katamaranach na Bugu i Narwi oraz rejsach drewnianymi szkutami po Urzeczu!

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wiślane promy oraz zabytkowe autobusy i tramwaje nie rozpoczęły swoich kursów na początku maja, jak to było co roku. Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone – przede wszystkim z powodu ograniczeń w poruszaniu się i obostrzeń związanych z liczbą osób w pojazdach komunikacji miejskiej wprowadzonych przez rząd. Teraz, po zniesieniu większości „epidemicznych” ograniczeń, miasto chce przywrócić komunikacyjne atrakcje warszawiakom i gościom stolicy.

W wakacje 2020 roku uruchomione zostaną turystyczne linie autobusowa i tramwajowa oraz specjalne kursy Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej. Przygotowywane są także przeprawy promowe – promami Turkawka, Wilga, Pliszka i Słonka. Od 29 lipca wydłużone zostanie kursowanie autobusów linii 185, którymi można dojechać m.in. na bulwary. W weekendy można już dojechać autobusami linii 800 do Palmir w Puszczy Kampinoskiej. Od 4 lipca w weekendy pociągi S3 Szybkiej Kolei Miejskiej będą dojeżdżały do Nieporętu i Radzymina.

ZABYTKOWE POJAZDY NA ULICACH WARSZAWY

Linia tramwajowa T i autobusowa 100
W wakacyjne weekendy – od 4 lipca do 30 sierpnia – na stołeczne ulice będą wyjeżdżały zabytkowe tramwaje i autobusy.
Tramwaje turystycznej linii T będą zaczynały kursy na pętli Metro Marymont, a dalej pojadą ulicami: Słowackiego – Mickiewicza – Międzyparkowa – most Gdański – Ratuszowa – al. Solidarności – Wolska – Skierniewicka – Kasprzaka – Prosta – al. Jana Pawła II – Chałubińskiego – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego. Na trasie linii T spotkamy zabytkowe tramwaje 105Na, tzw. „akwaria”.

Autobusy linii 100 będą kursowały na trasie: Centrum – Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – Anielewicza – Karmelicka – Stawki – Muranowska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Targowa – al. Zieleniecka – most Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – Centrum.

Oprócz atrakcyjnej trasy zostaną także zapewnione wyjątkowe wozy – ikarus z 1982 r. i berliet z 1991 r.

W tramwajach linii T i w „setce” będą obowiązywały wszystkie bilety z taryfy ZTM.

PIASECZYŃSKO-GRÓJECKA KOLEJKA WĄSKOTOROWA

W każdą sobotę, od 4 lipca do 30 września, będzie można wybrać się na przejażdżkę kolejką wąskotorową. Pociągi będą zabierały chętnych na wycieczkę z Piaseczna przez Runów do Tarczyna i z powrotem. W drodze powrotnej zaplanowana jest przerwa na piknik w Runowie. Z myślą o pasażerach kolejki przygotowano miejsce do biesiadowania, wiaty ze stołami, miejsce na ognisko. Można będzie także pograć z dziećmi w piłkę lub odpocząć w położonym nieopodal brzozowym zagajniku.

Osoby chcące dojechać do Piaseczna na przejażdżkę kolejką będą mogły skorzystać ze specjalnej linii autobusowej 51. Autobusy będą zaczynały kursy w centrum Warszawy, dojeżdżały do początkowego przystanku kolejki w Piasecznie, a po zakończonej wycieczce będą odwoziły jej uczestników do Warszawy. W tym roku – ze względu na ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa – autobusem jednocześnie będą mogły podróżować maksymalnie 33 osoby.

W ofercie będą dostępne bilety na przejazd łączony – kolejką i autobusem linii dowożącej 51 oraz na przejazd tylko kolejką. Przykładowo, cena biletu normalnego na przejazd kolejką i autobusem to 40 zł, a przy dojeździe do Piaseczna na własną rękę – 35 zł. Bilety na przejazd koleją można kupić na stronie www.bilety.kolejka-piaseczno.pl lub w kasie przed odjazdem pociągu – będą wtedy jednak droższe o pięć złotych.

Jezioro Zegrzyńskie

SZYBKĄ KOLEJĄ MIEJSKĄ NA PLAŻĘ W NIEPORĘCIE

Niecałe trzydzieści kilometrów na północ od centrum Warszawy leży Nieporęt – niewielka miejscowość, która latem ma do zaoferowania rzecz bezcenną – kąpielisko Dzika Plaża nad Zalewem Zegrzyńskim. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie można odpocząć od wielkiego miasta – w gminie Nieporęt można także skorzystać z atrakcji Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt-Pilawa, zorganizować wycieczkę rowerową czy obejrzeć lokalne zabytki.

Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby w weekend zrelaksować się i odetchnąć nad wodą, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi weekendowe kursy Szybkiej Kolei Miejskiej do Radzymina przez Nieporęt.

W kierunku Radzymina odjazdy ze stacji Warszawa Gdańska zaplanowano o godzinach: 9.38, 11.34, 13.33, 15.34 i 17.31.

W przeciwnym kierunku pociągi będą odjeżdżały z Radzymina o godz.: 11.32, 13.31, 15.30, 17.16 (w niedzielę, 23 sierpnia wyjątkowo o godz. 17.24) i o 19.30.

Podróż ze stacji Warszawa Gdańska do Nieporętu trwa około pół godziny.

PROMY NA WIŚLE W WARSZAWIE

Promy Warszawskich Linii Turystycznych od soboty 4 lipca połączą brzegi Wisły w trzech miejscach. W wakacje będą pływać codziennie, a we wrześniu w weekendy.

Przeprawy promowe Warszawskich Linii Turystycznych od lat cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Warszawy i turystów. Tradycyjnie wypływały na Wisłę na początku maja, jednak w związku z epidemią koronawirusa ich start został wstrzymany. Teraz wracają i od pierwszego weekendu lipca połączą brzegi rzeki:
– Słonka – będzie pływała pomiędzy Cyplem Czerniakowskim a Saską Kępą i zabierała na pokład 25 osób,
– Pliszka – będzie pływała wzdłuż mostu Poniatowskiego do Stadionu PGE Narodowego i zabierała na pokład 25 osób,
– Wilga – będzie pływała pomiędzy Podzamczem-Fontannami a ZOO i zabierała na pokład 50 osób.

W lipcu i sierpniu promy będą pływały codziennie, a we wrześniu w weekendy. Na prom można zabrać rower. Przeprawy Słonką, Pliszką i Wilgą są bezpłatne.

Dzielnica Wisła

LETNIE ATRAKCJE DZIELNICY WISŁA

Trudno nie wspomnieć przy tej okazjo o przywróceniu zawieszonych wcześniej z powodu pandemii działań uatrakcyjniających pobyt na warszawskich plażach i bulwarach. Dzielnica Wisła rusza z sezonem wakacyjnym 4 lipca. Nie zapominamy oczywiście o zasadach bezpieczeństwa w czasie epidemii.

Od pierwszej soboty lipca mieszkańcy i turyści będą mogli spotkać ekoedukatorów, przypominających o zachowaniu czystości nad Wisłą. Ekipy Dzielnicy Wisła, rozdające w weekendy worki na śmieci, przekażą też wskazówki o zasadach ochrony przed koronawirusem.

Na bulwarze Karskiego, niedaleko Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ruszy Punkt Edukacji Ekologicznej – tam warszawiacy będą mogli wziąć udział w warsztatach „zero waste”, a także oddać do recyklingu plastikowe i papierowe odpady. Punkt organizowany w ramach projektu obywatelskiego „Szanujmy naszą Wisłę” będzie otwarty:
• w piątki, w godz. 16.00-20.00,
• w soboty i niedziele, w godz. 12.00-20.00.
Dodatkowo w lipcu, sierpniu i wrześniu będą organizowane spacery w celu wspólnego zbierania puszek, butelek, niedopałków i innych porzuconych przedmiotów.

Wspólne sprzątanie brzegów Wisły 2019

Wielu warszawiaków swój wolny czas spędza na miejskich plażach. Miłośnicy słonecznych kąpieli będą mogli wypożyczyć leżaki u Warszawskiego Plażowego. Od soboty, 18 lipca, punkty Dzielnicy Wisła staną na trzech plażach: Saskiej, Poniatówce i Żoliborz. Otwarte będą w tygodniu od godz. 12.00, a w weekendy od godz. 10.00 aż do zachodu słońca. Na wszystkich fanów rekreacji będą czekały też m.in. piłki do gry i rakietki. Osoby wypożyczające sprzęt będą musiały obowiązkowo zdezynfekować ręce, a Warszawscy Plażowi zadbają o odkażenie każdej zwróconej rzeczy.

W ramach weekendowych animacji organizatorzy szykują bezpłatne rejsy po Wiśle (plaża Saska) oraz zabawy dla dzieci (plaża Żoliborz) i treningi jogi (plaża Poniatówka). Szczegółowy harmonogram atrakcji i wydarzeń można śledzić na fanpage’u Dzielnicy Wisła.

W letnim sezonie nie zabraknie także streetworkerów, którzy od wieczoru w piątki i soboty będą rozmawiać z bawiącymi się nad Wisłą o zachowaniu ostrożności i bezpieczeństwa. Od czwartku, 11 lipca, na bulwarze Flotylli Wiślanej, niedaleko Portu Czerniakowskiego pojawią się dwa Punkty Wsparcia, w których goście bulwarów otrzymają pomoc medyczną i psychologiczną. Wszyscy pracownicy terenowi oraz obsługujący punkty będą wyposażeni w płyny do dezynfekcji, dostępne także dla wypoczywających.

Według ostatniego badania osób wypoczywających nad Wisłą, ponad 90 proc. odwiedzających ocenia tę przestrzeń jako przyjemne i bezpieczne miejsce do spędzania czasu wolnego. Miasto, w trosce o komfort osób wypoczywających nad Wisłą, zapewnia w sezonie zwiększoną liczbę patroli Straży Miejskiej, kontrolujących przestrzeń nad rzeką. Stolica zadbała również o monitoring i oświetlenie nadrzecznych terenów. Pracownicy Punktów Wsparcia będą ściśle współpracować ze służbami, by w skuteczny sposób wzywać pomoc, gdy jest to konieczne. Aby ograniczyć ilość śmieci, na obu brzegach rzeki ustawione są pojemniki na odpady. Pracownicy sprzątający nadwiślańskie tereny opróżniają kosze codziennie, a weekendami nawet dwa razy w ciągu doby.

Katamaran Albatros z Serocka

SZKUTY NA URZECZU, KATAMARANY NA BUGU I NARWI

4 lipca startują rejsy drewnianą szkutą (tradycyjną łodzią płaskodenną) po Wiśle na Urzeczu. Szkuta będzie kursowała w każdą sobotę i niedzielę wakacji z portu w Górze Kalwarii przy tzw. piaskarni. Jak informują organizatorzy, „w czasie rejsów uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z lokalną historią i tradycjami, szczególnie tymi związanymi z żeglugą wiślaną oraz podziwiać nadwiślańską przyrodę Urzecza na linii Góra Kalwaria w kierunku Gassów lub Czerska”.

Na szkucie czeka drobny poczęstunek. Rejs trwa 50 min, jednorazowo na łódź może wejść 8-10 osób. Łódź jest bezpieczna dla dzieci, a w zestawie są kapoki nawet dla najmniejszych uczestników rejsu!

Rejsy sfinansowane są ze środków budżetu obywatelskiego Powiatu Piaseczyńskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie rejsów.

Dwa katamarany pływają w okolicach Serocka po Bugu i Narwi w każdy letni weekend – aż do 6 września. Wyruszają z przystani Serock-molo lub Serock-Rybaki dwiema trasami, dobrze zgranymi ze szlakami rowerowymi (jednorazowo katamaran może zabrać na pokład 12 osób i 8 rowerów): Albatros 1 jest świetną opcją przeprawy przez Narew z Serocka do Arciechowa, a Albatros 2 pływa Bugiem z Serocka przez Cupel i Kuligów do Popowa i z powrotem.

Rozkład rejsów i namiary, bo warto wcześniej zadzwonić, żeby sprawdzić, czy godziny nie zmieniły się np. z powodu warunków atmosferycznych lub dużej liczby chętnych na przeprawy, można znaleźć na stronie jeziorozegrzynskie.info.

A tu nasz zeszłoroczny tekst o rejsach katamaranami i najciekawszych trasach rowerowych w okolicy.

BILET TURYSTY W POCIĄGACH KOLEI MAZOWIECKICH

Wzorem poprzednich lat Koleje Mazowieckie proponują pasażerom możliwość zwiedzania Mazowsza ze specjalnym Biletem Turysty. Jest to bilet sieciowy imienny uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami KM przez 3 dowolnie wybrane dni w terminie ważności biletu.

Bilet ma 10-dniowy termin ważności – licząc od daty wydania lub daty wskazanej przez podróżnego. Do biletu dołączany jest karnet, na którym w kasie biletowej lub u kierownika pociągu KM (na zasadach określonych w warunkach taryfowych oferty) można dokonać legalizacji każdego z trzech dni podróży.

Bilet Turysty uprawnia do podróżowania od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r. na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko-Kamienna, Drzewica.

Bilet Turysty Kosztuje 67 zł. Można ko kupić w kasach biletowych i biletomatach. Szczegółowe zasady korzystania z oferty można znaleźć na stronie: www.turysta.mazowieckie.com.pl oraz pod numerem call center 22 364 44 44. Warto też zerknąć na stronę www.dokultury.mazowieckie.com.pl, na której opublikowana jest lista instytucji kultury – partnerów akcji Koleją do Kultury. Dzięki Biletowi Turysty można w nich otrzymać zniżki na bilety.

Zebrała Magdalena Walusiak

Facebook