Aktualności

MIŁOŚĆ ISTNIEJE ZAWSZE. OBCHODY 79. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia o godz. 17:00 w Warszawie zawyją syreny. Miasto zatrzyma się na symboliczną minutę ciszy. „Apelujemy do wszystkich mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu, zatrzymali się w samochodach, przystanęli na chwilę na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych” – tak zaczyna się apel podpisany przez powstańców i prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Kończy się zdaniem: „Niech Warszawa 1 sierpnia o 17:00 zatrzymuje się po wsze czasy na symboliczną minutę ciszy”.

Poza syrenami systemu alarmowania i ostrzegania ludności zostaną także uruchomione przez harcerzy ręczne syreny kilku innych lokalizacjach:
– na Powązkach: Gloria Victis i plac przed Domem Pogrzebowym,
– na Mokotowie: Metro Wilanowska,
– na Pradze-Północ: skrzyżowanie ulicy Targowej z Kijowską,
– na Pradze-Południe: skrzyżowanie ulic Fieldorfa, Zamienieckiej i Ostrobramskiej, rondo Waszyngtona,
– w Śródmieściu: Rynek Starego Miasta,
– na Ursynowie: skrzyżowanie ulic KEN i Wąwozowej,
– w Wilanowie: Przyczółkowa 29,
– we Włochach: skrzyżowanie ulic al. Krakowska z 1 Sierpnia.

Początek Biegu Powstania Warszawskiego 2023, fot. UM Warszawy

MIŁOŚĆ ISTNIEJE ZAWSZE

Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Miłość istnieje zawsze”. Emocje i wartości to tematy wielu wydarzeń w programie 79. Rocznicy, a wykonane przez Eugeniusza Lokajskiego zdjęcie powstańczego ślubu – Bolesława Biegi i Alicji Treutler-Biegi – stało się motywem przewodnim wideoklipu zrealizowanego z okazji tegorocznej rocznicy. Film w reżyserii Tadeusza Śliwy z tekstem rapera Sokoła przypomina o tym, że uczucia w Powstaniu odgrywały największą rolę.

– Jak co roku spotkamy się przy pomnikach, przy tablicach, w miejscach pamięci, na Cmentarzu Powązkowskim, ale także tym ku czci największej liczby ofiar Powstania – na Cmentarzu Powstańców na Woli. W nowo otwartej Izbie Pamięci na Woli zaprezentujemy wystawę stałą. Wszystkie warszawskie dzielnice i środowiska powstańcze przygotowały wiele uroczystości, wydarzeń w całej Warszawie i okolicy – zapraszał i zapowiadał uroczystości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski prezentując program obchodów.

Jerzy Mindziukiewicz reprezentujący Związek Powstańców Warszawskich również podkreślał, jak ważne jest zainteresowanie kolejnych pokoleń historią. Opowiadał o nowej ekspozycji stałej w siedzibie Związku przy ul. Długiej. Stołeczny ratusz sfinansował tam gruntowną modernizację, ekspozycja ma dziś multimedialny charakter.

– W Noc Muzeów sam nie wierzyłem, że pod naszą bramą będą stały grupy młodych ludzi, czekając na wejście. Chcemy tym młodym ludziom przekazywać nasze doświadczenie – mówił Mindziukiewicz. – Kiedy wybuchła wojna, mieliśmy po 13-14 lat, graliśmy w piłkę, jeździliśmy na obozy harcerskie. I nagle weszliśmy w życie dorosłych ludzi. Zaczęły się łapanki, rozstrzeliwania. Chcemy zaszczepić w młodych ludziach przekonanie, że nie ma niczego ważniejszego w życiu człowieka niż wolność i niepodległość.

Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie

WYBRANE WYDARZENIA OBCHODÓW 79. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Godzina „W” – 1 sierpnia, 17.00
pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim

Wolność łączy – 1 sierpnia, godz. 17.00
Akcja społeczna w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy.

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki – 1 sierpnia, godz. 20.30
plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy.
śpiewnik online

Uroczysta premiera spektaklu teatralnego „Cisza” w reżyserii Michała Zadary – 1 sierpnia, godz. 24.00
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego
Występują: Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak, Mariusz Zaniewski

Apel kończący Zlot Harcerski w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego – 2 sierpnia, godz. 9.00
Baza Zlotu, Wybrzeże Gdyńskie

Wernisaż wystawy „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”
2 sierpnia, godz. 18.00
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego
Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” będzie dostępna dla zwiedzających od 3 sierpnia 2023 r. do lipca 2024 r.

Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli – 5 sierpnia, godz. 18.00
skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”, przed pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944

Marsz Pamięci – 5 sierpnia, godz. 19.00
Start: skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”
Uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego – w trakcie marszu będą wyczytywane ich nazwiska.

Zakończenie Marszu Pamięci – 5 sierpnia, godz. 20.30
park Powstańców Warszawy
Zapalenie zniczy na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani i na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego.

Masa Powstańcza – 6 sierpnia, godz. 17.00
Start: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego
Przejazd rowerami szlakiem II Obwodu Żoliborz.
Przebieg trasy:
Start Przyokopowa → Grzybowska ← Towarowa – Okopowa – rondo Kercelak – Okopowa → rondo Zgrupowania AK „Radosław” → al. Jana Pawła II – pl. Grunwaldzki – ks. Jerzego Popiełuszki → Słowackiego → pl. Wilsona → Mickiewicza – pl. Inwalidów – Mickiewicza – gen. Andersa → al. „Solidarności” – rondo Kercelak ← Okopowa – Towarowa → Prosta → Przyokopowa Meta
(dystans: 11,5 km)

PEŁEN PROGRAM DO POBRANIA NA STRONIE UM WARSZAWY

PREZENTACJA WYBRANYCH PUNKTÓW PROGRAMU NA STRONIE MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

LISTA DODATKOWYCH LINII WARSZAWSKIEJ KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ 1 SIERPNIA

MAPA DODATKOWYCH LINII KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ 1 SIERPNIA

NOWY MURAL BOHATERA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Na warszawskiej Woli odsłonięto nowy mural poświęcony niezwykłej postaci – generałowi Zbigniewowi Ściborowi-Rylskiemu ps. „Motyl”. Malowidło powstało na ścianie budynku przy al. Jana Pawła II 61, u zbiegu z ul. Miłą.

– Wielu z nas znało generała osobiście, podziwiało jego sprawność i jasność umysłu w wieku stu lat. Żałujemy, że odszedł od nas, ale pamiętamy go. Tym bardziej cieszę się tutaj na spotkanie ze Zbigniewem Ściborem-Rylskim, jakiego większość mieszkanek i mieszkańców współczesnej Warszawy nie mogła znać. Z młodym, 27-letnim chłopakiem, który potrafił sprzeciwić się faszystowskiemu totalitaryzmowi, przemocy, jakiej przez wiele lat doznawali mieszkańcy Warszawy. Stąd, z Woli, wyruszył 1 sierpnia na powstańczy szlak. Właśnie taki, jak na tym muralu – pełen energii, z sercem w młodej piersi – powiedział Tomasz Bratek, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W wydarzeniu odsłonięcia muralu wzięły udział środowiska powstańców warszawskich, samorządowe, społecznicy oraz przedstawiciele Rady m.st. Warszawy.

Zbigniew Ścibor-Rylski ps. „Motyl” był oficerem, członkiem Armii Krajowej, generałem brygady Wojska Polskiego, Honorowym Obywatelem Warszawy. Urodził się w Browkach w Ukrainie. Po zdobyciu Kijowa przez wojska polskie wraz z rodziną wrócił do Polski. Po maturze wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa, którą ukończył jako prymus w 1939 r. Brał udział w walkach pod Mrozami, Łęczną, Adamowem, Kockiem. Po przybyciu do Warszawy 1 września 1940 r. wstąpił do ZWZ-AK. Przeszedł cały szlak bojowy dywizji. W lipcu 1944 r. został wezwany do Warszawy i 1 sierpnia 1944 r. otrzymał przydział do batalionu „Czata-49”, zgrupowania „Radosław”. Walczył na Woli, Muranowie, Stawkach i Starym Mieście. W całej kampanii był trzykrotnie ranny. Dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Wojennym Virtuti Militari.

ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
RANY WARSZAWY

Facebook