Aktualności

MIKROWYPRAWY NAD WISŁĘ

W Warszawie pojawiła się ciekawa forma rozrywki rodzinnej, ekologicznej, a jednocześnie niepozbawionej walorów edukacyjnych. Są to wycieczki po dzikich zakątkach stolicy, podczas których można odkrywać tajemnice natury. Najbliższe „Mikrowyprawy nad Wisłę”, bo pod takim hasłem odbywają się wycieczki, zaplanowane są na 17 i 18 listopada.

Eksplorowanie nadwiślańskich gąszczy, poznawanie rosnących tam roślin jadalnych czy skakanie w kaloszach sprawia radość młodszym i starszym spacerowiczom. Uczestnicy edukacyjnych wycieczek słuchają ciekawostek o nadwodnej naturze i miejskiej zieleni. Zwiedzili już starorzecza warszawskiej Pragi, mokotowskie łachy i zakątki parku Arkadia. Podczas spacerów dzieci zbierały owocowe skarby i liście, a dorośli korzystali z uroków jesiennych krajobrazów. W trakcie bezpłatnych spotkań przewodnicy opowiadają o unikatowych gatunkach fauny i flory, takich jak rzadka paproć wodna czy skrzeczące traszki.

– Wisła skrywa wiele przyrodniczych tajemnic – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – W trosce o ekologiczne bogactwo stolicy obejmujemy nadrzeczne tereny szczególną ochroną. Należą do nich obszary Natura 2000, gdzie mieszkańcy mogą spotkać naturalne siedliska zwierząt. W Warszawie opiekujemy się m.in. kluczowymi gatunkami ptaków Doliny Środkowej Wisły, a także bobrami czy wydrami. W tym roku zbudowaliśmy plac zabaw przy Poniatówce i pięć ogrodów do zabawy. Ich aranżacja składa się z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamienie czy wiklina. Nasze miejskie projekty pozwalają dzieciom zbliżyć się do natury i poznać świat ekologii już od najmłodszych lat – wyjaśnia wiceprezydent stolicy.

Nad Wisłą żyje ponad 150 gatunków ptaków, a w samej rzece ponad 30 gatunków ryb. Na co dzień warszawiacy mogą również spotkać raki, bobry, piżmaki, wydry i wiele innych zwierząt. Dla ochrony siedlisk oraz w celu poprawy życia ptaków, w tym gatunków rzadkich w skali europejskiej jak rybitwa białoczelna czy rybitwa rzeczna, zbudowane zostały wyspy lęgowe. Ich mieszkańcy rezydują w korycie Wisły na odcinku między mostem Gdańskim a mostem Grota-Roweckiego. Obszary Natura 2000 są zlokalizowane w samym sercu Warszawy, na prawym brzegu Wisły. To unikatowa sytuacja w skali Europy, która zobowiązuje nas do objęcia szczególną opieką dzikie zwierzęta i nadwiślańskie łąki zalewowe.

Program „Mikrowyprawy nad Wisłę” zachęca mieszkańców do spędzania czasu na powietrzu, minimum 60 minut dziennie. Tzw. „Zielona godzina” pozwala na regenerację się po pracy i nauce oraz korzystnie wpływa na kondycję dzieci. Najbliższe bezpłatne spacery odbędą się w weekend, 17 i 18 listopada. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zgłoszenia zbierane są przez internet, szczegóły można znaleźć w profilowych opisach wydarzeń na stronie Zieleni Warszawskiej.

Projekt realizuje m.st. Warszawa we współpracy z Fundacją Dzieci w Naturę.

Facebook