Aktualności

MAJÓWKA W ŚREDNIOWIECZNYCH TWIERDZACH MAZOWSZA

Dwa turnieje rycerskie rozpoczną nowy sezon turystyczny na zamkach w Czersku i Iłży oraz serię malowniczych wydarzeń rekonstrukcyjnych. Zamek w Liwie powitał wiosnę nową grą terenową i akcją „Czysta rzeka” oraz zapowiedziami urodzin królowej Bony, festiwalu szekspirowskiego i letniego turnieju. A twierdza w Ciechanowie otwiera swój dziedziniec dla Chopina w wersji pop!

Monumentalne ruiny gotyckich zamków w naszym województwie to trzy ceglane twierdze w Czersku, Ciechanowie i Liwie, pamiętające czasy księstwa mazowieckiego oraz zamek biskupów krakowskich w Iłży, którego mury z jasnego kamienia podkreślają odmienny, małopolski rodowód twierdzy.

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

Czersk to dzisiaj niewielka miejscowość, ale za czasów książąt mazowieckich znajdował się tu najważniejszy, obok Płocka, ośrodek władzy na Mazowszu. W miejscu słowiańskiej osady już w XI wieku powstał gród, a potem monumentalny zamek. Zmieniały się stroje, zajęcia i rozrywki mieszkańców, dni rozkwitu przeplatały się z okresami upadku. O zmiennych i różnorodnych losach Czerska przypominają obecnie turnieje rycerskie, rekonstrukcje i pikniki historyczne.

Pięciodniowe otwarcie nowego sezonu zaplanowano na majówkę od 1 do 5 maja: w tym czasie Czersk stanie się sceną opowieści o średniowieczu… na wesoło! „(…) ożywimy zamkową Szkołę Rycerską „Od Otroka do Wojownika”, gdzie za zgodą jaśnie nam panującego księcia Janusza kształcić będziemy nowych rycerzy. Wiek i płeć nie mają tu znaczenia. A każdy absolwent naszej szkoły otrzyma pismo zaświadczające o jej ukończeniu” – zapowiadają organizatorzy. Więcej szczegółów w opisie wydarzenia na fb.

Od wielkiej majówki aż do końca września zamek będzie ożywał dla historycznych opowieści popularnego cyklu „Historia Viva!”. Zaplanowano podróże w czasie do różnych epok: od średniowiecza po wiek XIX. Dzięki udziałowi grup rekonstrukcyjnych będzie można przyjrzeć się zarówno codziennym zajęciom rzemieślników dawnych epok, jak i spektakularnym wydarzeniom, jak bitwy czy oblężenia.

Najbardziej widowiskowo zapowiada się, jak zwykle, pokaz białego oręża i jego możliwości, czyli XIII Turniej Rycerski na Dworze Konrada Mazowieckiego zaplanowany na weekend 18-19 maja. W programie rycerskie pojedynki i dworskie zabawy, zmagania pieszych i konnych, a także średniowieczne tańce. Udział w turnieju zapowiedzieli rekonstruktorzy i członkowie bractw rycerskich z Polski i zagranicy.

ZOBACZ WIĘCEJ:
ZAMEK W CZERSKU. ŚLADAMI WIEDŹMINA
MAJÓWKA NA ZAMKU W CZERSKU
KALENDARZ IMPREZ NA ZAMKU W CZERSKU W SEZONIE 2024

Zamek biskupów krakowskich w Iłży

Już w czasach swojej świetności wyglądał zupełnie inaczej niż wybudowane na płaskich, bagnistych terenach zamki książąt mazowieckich w Ciechanowie i Liwie. Różni się też od książęcego zamku w Czersku, który – podobnie jak pozostałe gotyckie twierdze księstwa mazowieckiego – wybudowany został z czerwonej cegły. Iłżecka warownia lśni w promieniach słońca bielą wapienia, a powstała w pierwszej połowie XIV wieku na zamówienie biskupów krakowskich i świetnie spełniała swoje funkcje obronne. Oparła się nawet wojskom króla Kazimierza Wielkiego, który wszedł w spór z biskupem Janem Grotem. Ale ostatni Piast był też ostatnim władcą, któremu zamek odmówił wstępu, bo gościł później niejedną koronowaną głowę.

Nowy sezon na zamku w Iłży otworzy dwudniowy Turniej Rycerski. 3 i 4 maja będzie można podziwiać pokazy rycerskie, prezentacje broni i dawnych strojów. W średniowiecznej wiosce mistrzowie dawnych rzemiosł zaprezentują swoją pracę i jej efekty, giermkowie będą biegali z rycerskim osprzętem, a muzykanci przygrywali do tańca. Kluczowy punkt programu to, tradycyjnie, bitwa o zamek, ale nie zabraknie także zabaw i konkursów dla publiczności.

Wiosną zamek zostanie udostępniony po zimowej przerwie (a także po występach przed kamerami, ponieważ w październiku zagrał w serialu „Korona Królów. Jagiellonowie”), a latem zaoferuje mnóstwo weekendowych atrakcji dla całych rodzin. W programie m.in.: pokazy kuchni rycerskiej, zbrojowni, rękodzieła, gry i zabawy historyczne, żywe lekcje historii i inne ciekawostki przygotowane przez grupę rekonstrukcyjną „Kuźnia Bożywoj”.

ZOBACZ WIĘCEJ:
ZAMEK W IŁŻY. RENESANS ŚREDNIOWIECZNEJ TWIERDZY I PRZYGODA Z HISTORIĄ
TURNIEJ RYCERSKI NA ZAMKU W IŁŻY

Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie

Zamek położony nad rzeką Liwiec powitał wiosnę akcją „Czysta rzeka” i nową grą terenową. By wziąć w niej udział, wystarczy mieć komórkę z czytnikiem kodów QR i skanować je, żeby wkroczyć do wirtualnego świata historycznego Mazowsza.

Pierwszy kod, przytwierdzony do pomnika księcia Janusza I, czeka na śmiałków przy bramie. Kolejne tropy to m.in. pomniki królowej Bony i Rusałki. A propos Bony – w roku 2024 na zamku będą hucznie obchodzone 530 urodziny Włoszki z rodu Sforzów, która po śmierci męża władała Mazowszem.

To nie jedyna silna niewiasta, o której pamięta zamek w Liwie. Planowane na sierpień historyczne widowisko nosi przecież imię pochodzącej z Litwy dobrodziejki ziemi liwskiej i władczyni zamku. XXI Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny zaplanowano na 10 sierpnia 2024.

Wśród atrakcji tegorocznego sezonu znalazł się także Festiwal Kulinarny w Zamkowej Kuchni na Szlaku Książąt Mazowieckich łączący smaki polskie z włoskimi i litewskimi oraz letnie spotkania teatralne, w tym Festiwal Szekspirowski.

ZOBACZ WIĘCEJ:
ZAMEK W LIWIE. BASTION OSTATNIEJ WŁADCZYNI NIEZALEŻNEGO MAZOWSZA
XXI TURNIEJ RYCERSKI NA ZAMKU W LIWIE

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie ma ponad 600 lat. Potężna budowla gotycka z dwiema basztami została wzniesiona za czasów księcia Siemowita III i pozostawała niezdobytą twierdzą, dopóki stacjonowali w niej rycerze.

Na terenie zamku, który poddany został w ostatnich latach głębokiej rewitalizacji, mieści się oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej z doskonale wyposażonymi w nowoczesny sprzęt dydaktyczny salami ekspozycyjnymi. Obecnie prezentowane są w nim dwie wystawy stałe: „Fakty i mity ciechanowskiego zamku” oraz „Księstwo Mazowieckie 1200-1526: intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”.

Muzeum, czyli zamek, czynne jest przez cały rok i od 1 do 5 maja będzie można je zwiedzać codziennie od 8.00 do 16.00. Wiosną ożywają także zamkowe błonia i dziedziniec. 2 maja wystąpi na nim Natalia Kukulska z programem „Czułe struny” z utworami Chopina we współczesnych aranżacjach i ze specjalnie do nich napisanymi tekstami. Początek o 18.00, więc pod koniec występy będzie można zacząć rozglądać się, czy w którymś z zamkowych zakamarków nie ukrywa się straszliwy czarny pies, który strzeże ukrytego skarbca księcia mazowieckiego Janusza I!

ZOBACZ WIĘCEJ:
MAZOWIECKA TWIERDZA W CIECHANOWIE
KONCERT NATALII KUKULSKIEJ NA DZIEDZIŃCU ZAMKU W CIECHANOWIE

Facebook