AKTUALNOŚCI

LENGRENÓWKA – NOWY OBIEKT MUZEUM KARYKATURY W WARSZAWIE

Lengrenówka, nowa edukacyjno-artystyczna przestrzeń Muzeum Karykatury, zostanie oficjalnie otwarta 10 czerwca o 18.00. Dawna pracownia i mieszkanie Zbigniewa Lengrena, twórcy m.in. popularnych pasków komiksowych o profesorze Filutku, mieści się przy ulicy Brzozowej 6/8a na Starym Mieście w Warszawie.

Nowa przestrzeń artystyczno-edukacyjna

Wyremontowana Lengrenówka stanie się miejscem spotkań i edukacji oraz kameralnych wydarzeń artystycznych. Będą się tam odbywać warsztaty – dla dzieci i dorosłych – skupione wokół rysunku, komiksu, architektury, a także teatru i literatury.

Od października część Lengrenówki zostanie przeznaczona na pracownię artystyczną. Komiksiarze i rysownicy znajdą tam miejsce, gdzie w spokoju i miłej atmosferze, całkowicie za darmo, w ramach przestrzeni coworkingowej, będą mogli pracować nad swoją twórczością.

Partnerem Lengrenówki jest Fundacja PRZEKRÓJ, która udostępniła Muzeum m.in. animacje z Profesorem Filutkiem, a także materiały archiwalne związane ze Zbigniewem Lengrenem.

Lengrenówka, fot. Muzeum Karykatury

Weekend otwarcia – program

10 czerwca – 18:00
uroczyste otwarcie (wstęp na zaproszenia)
Plenerowa Rewia Lengrenowa – Klub Komediowy
Real Gone Tones – koncert zespołu Marii Lengren

11 czerwca
11:00 – KARYKATOUR – spacer z mapą-grą po Starym Mieście z Pawłem Płoskim, dyrektorem Muzeum Karykatury (wstęp wolny)
12:00 – warsztat z żartów rysunkowych z Michałem Rzecznikiem (wstęp wolny, obowiązują zapisy)
15:00 – warsztat literacki z Grzegorzem Uzdańskim (wstęp wolny, obowiązują zapisy)

12 czerwca
12:00 – otwarty Plenerek rysunkowy pod Lengrenówką z Weroniką Reroń (wstęp wolny)
14:00 – spotkanie komiksowe z Jackiem Świdzińskim (wstęp wolny)
15:00 – Filutki. Warsztaty opowiadania dla dzieci (obowiązują zapisy)

24 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy „Zbigniew Lengren. Humorysta”. Wystawa potrwa do 2 października.

Informacje na temat wydarzeń i zapisy na stronie Muzeum Karykatury.

Lengrenówka, fot. Muzeum Karykatury

Zbigniew Lengren – sylwetka artysty

Zbigniew Lengren urodził się w 1919 roku w Toruniu, gdzie po wojnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Był autorem tekstów literackich, wierszy dla dzieci, współpracował również z teatrem satyrycznym.

Największą popularność zyskał jako grafik, ilustrator i karykaturzysta. Pracował dla „Szpilek”, tygodnika „Świat” i „Trybuny Robotniczej”. Przez wiele lat związany był z „Przekrojem”, na którego łamach od 1948 publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem i jego psem Filusiem. Ilustrował również książki o przygodach doktora Dolittle.

W zbiorach Muzeum Karykatury aktualnie znajduje się ponad 130 rysunków oraz plakatów autorstwa Lengrena. Muzeum pozyskało także od rodziny i spadkobierców artysty, w formie depozytu, dużą część kolekcji prac i pamiątek, które będzie wykorzystywać przy prezentacji i promocji jego twórczości.

Facebook