PODRÓŻEROWERY

JEDLNIA-LETNISKO. ROWEROWE ODKRYCIE

Jedlnia-Letnisko to niewielka miejscowość położona na skraju Puszczy Kozienickiej i nad zalewem rzeki Gózwki. W samym miasteczku – mającym prawa miejskie od 1 stycznia 2022 r. warto odwiedzić kościół świętego Józefa zbudowany w stylu… zakopiańskim, a w okolicy – rezerwat Jedlnia z ciekawą ścieżką dydaktyczną. Rower będzie idealnym środkiem podróżowania po tym terenie.

ROWEROWY RAJ

Jedlnia-Letnisko to urocza miejscowość zaledwie 8 km od Radomia i to właśnie z tego miejsca można wyruszyć na wycieczkę rowerową wieloma szlakami, pysznie zjeść i wypocząć na łonie natury. Miejscowość i okolicę wyróżnia specyficzny mikroklimat oraz źródła wód mineralnych.

Jeśli planujesz weekendowy wyjazd, warto zatrzymać się w jednej z lokalnych kwater agroturystycznych. Pierwszy dzień polecamy spędzić na zwiedzaniu tej pięknej miejscowości. Szczególnie warto zobaczyć zabytkowy kościół drewniany p.w. św. Józefa, jedyny na Mazowszu zbudowany w stylu zakopiańskim, zalew Siczki wraz z molem oraz rezerwat „Jedlnia” położony na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Po popołudniowym spacerze warto wybrać się na tradycyjny polski obiad do restauracji Pod Różami, która należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza. Polecamy tam pyszne pączki, które zdobyły Laur Marszałka Woj. Mazowieckiego w 2019 r. Wieczorem można przespacerować się na zachód słońca nad zalew Siczki, który znajduje się w centrum miejscowości.

Po noclegu czas na śniadanie – jeśli zdecydujecie się zostać w agroturystyce, rano trzeba odwiedzić targowisko „Ryneczek”, gdzie lokalni rolnicy sprzedają swoje plony. Po śniadaniu czas na bardziej aktywny wypoczynek – ROWER. Należy przedostać się na północną stronę zalewu. Można wybrać drogę przez tamę lub żelazny mostek tzw. kładkę. Dojeżdżamy do źródełka /w połowie brzegu zalewu/. Przy źródełku znajduje się nadpalony pień starego, największego w Puszczy jawora. Na wysokości źródła biegnie w kierunku północnym stara brukowana droga, która przed zalaniem prowadziła z Jedlni do szosy Radom – Kozienice . Jedziemy tą drogą do Kolonki, przejeżdżamy na drugą stronę szosy i jedziemy prosto na północ. Po prawej stronie mamy polanę jedlnieńską. Na skrzyżowaniu, przy kapliczce wybieramy jedną z kilku tras:

Trasy puszczańskie północne:

  • Trasa do rezerwatu “Leniwa”
  • Trasa do ścieżki przyrodniczo – leśnej “Śródborze’’
  • Trasa do wsi Augustów
  • Trasa do rezerwatu “Brzeźniczka” -Królewskie Źródło

Trasy w kierunku wschodnim:

  • Do rezerwatów „Źródło Królewskie” i “Brzeźniczka”
  • Trasa do Garbatki Letnisko
  • Trasa do Czarnolasu
  • Trasa do Janowca i Kazimierza Dolnego

Trasy w kierunku południowym:

  • Trasa do źródeł Gzówki
  • Trasa na zachód do Kozłowa

Szczegóły wszystkich tras można znaleźć na stronie Jedlni.

Miłośnicy rowerów nie będą mieli żadnych powodów do narzekania, gdyż na terenie gminy Jedlnia-Letnisko przy szlakach rowerowych, zlokalizowane są ciekawe obiekty turystyczne, pomniki przyrody oraz atrakcje dla najmłodszych. Przy ulicy Nadrzecznej jest zlokalizowany nowoczesny i bezpieczny plac zabaw. Świetnym sposobem na aktywny wypoczynek jest skorzystanie z siłowni zewnętrznej usytuowanej wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego. Zwolennicy gier zespołowych mają do dyspozycji boiska do koszykówki, siatkówki plażowej i piłki nożnej (stadion GKS „Jodła” Jedlnia-Letnisko”).

 

 

 

Facebook