AKTUALNOŚCI

FERIE: SZYDŁOWIEC, PRZYSUCHA, MUZEUM WSI RADOMSKIEJ

Zimowe ferie to dobry czas odkrycia południowej części województwa mazowieckiego. W ciągu jednego dnia odkryjemy wybudowany na sztucznej wyspie zamek w Szydłowcu, Muzeum Wsi Radomskiej – jedną z największych atrakcji regionu oraz kameralną Przysuchę, gdzie mieści się zabytkowy dwór, w którym powstało Muzeum im. Oskara Kolberga.

Szydłowiec

Dzień rozpoczynamy od wizyty w Szydłowcu. W zachodniej części miasta, nad rozlewiskiem rzeczki Korzeniówka, wznosi się reprezentacyjna rezydencja magnacka. Renesansowy zamek z szydłowieckiego piaskowca powstał na sztucznie usypanej wyspie. Budowę w miejscu dawnego rycerskiego zamku obronnego rozpoczął w XV w. marszałek dworu Królestwa Polskiego Stanisław Szydłowiecki, a jednym z pierwszych mieszkańców zamku był jego syn Krzysztof Szydłowiecki, wielki kanclerz koronny, XVI-wieczny humanista, miłośnik sztuki i mecenas artystów.

Obecnie w budynku działa Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek” oraz Pracownia Historii Szydłowca, w której prezentowane są pamiątki opowiadające o bogatej przeszłości prawie 600-letniego miasta oraz oryginalne w skali całego kraju Muzeum Instrumentów Ludowych z kolekcją instrumentów i narzędzi muzycznych z XIX i XX wieku oraz historią kapel z całego kraju.

Pałac otoczony jest parkiem ze starym drzewostanem rozciągający się nad okalającą zamek fosą. Wizytę w miejscowości można zakończyć w Herbaciarni Faktoria (ul. Iłżecka 1), gdzie serwowane są herbaty z całego świata, kawy, ciasta i desery.

Po przedpołudniu w Szydłowcu udajemy się do Przysuchy, do której możemy dotrzeć korzystając z usług przewoźnika Dolbus (szczegóły: www.dolbus.pl).

ZOBACZ TEŻ:
SZYDŁOWIEC. ZAMEK Z BIAŁĄ DAMĄ
ZALEW SZYDŁOWIECKI

Szydłowiec, widok od strony Zalewu Szydłowieckiego, fot. Krzysztof Karpiński

Przysucha

To opcja na wyprawę już po feriach, ponieważ z powodu modernizacji Muzeum im. Kolberga jest nieczynne do końca lutego 2022 r.

Przysucha to niewielka miejscowość, która najbardziej znana jest dzięki Muzeum im. Oskara Kolberga (al. Jana Pawła II nr 11; poniedziałek-piątek: godz. 8-15, sobota-niedziela: godz. 10-15, www.muzeum-radom.pl). Patronem placówki jest XIX-wieczny etnograf, folklorysta i kompozytor, który urodził się w Przysusze. W Muzeum zobaczyć można jego rękopisy, pierwodruki książek i kompozycji muzycznych, zachowane wizerunki Kolberga oraz fotografie i reprodukcje materiałów biograficznych.

Siedzibą muzeum jest zabytkowy dwór wzniesiony przez rodzinę Dembińskich herbu Nieczuja w drugiej połowie XIX w. Z dawnego wyposażenia zachowały się ozdobne detale architektury wnętrz, drewniane gzymsy oraz framugi drzwi i okien, dwa piece kaflowe i żeliwny kominek. Salon urządzono kopiami mebli w stylu biedermeier oraz oryginalnymi sprzętami z epoki. W aranżowanych wnętrzach salonu i gabinetu można podziwiać XIX-wieczne malarstwo o tematyce wiejskiej i motywach ludowych, a także XIX-wieczną porcelanę, srebra, szkło i bibeloty. Ciekawą część zbiorów stanowią kopie dokumentów rękopiśmiennych i archiwaliów związanych z Przysuchą.

Na obiad w Przysusze można wybrać się do bistro Pyszne Jadło (ul. 11 listopad 15), które serwuje potrawy kuchni polskiej w przystępnych cenach.

Ostatnim przystankiem na naszej trasie jest Muzeum Wsi Radomskiej.
Z Przysuchy do Radomia możemy dostać się busem przewoźnika Zamaria (szczegóły: http://zamaria-przysucha.pl/index.php/rozklad-jazdy.html). Do skansenu kursują autobusy linii nr 14 (z dworca PKP i PKS; jedynie w dni powszednie).

ZOBACZ TEŻ:
ŚLADAMI DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO NA MAZOWSZU – W CZĘŚCI „MAZOWSZE” (Radom, Przysucha, Szydłowiec)

Radom

Muzeum Wsi Radomskiej (poniedziałek-piątek: godz. 9:00-15:30, sobota-niedziela: 10:00-15:00; informacje na temat biletów: https://www.muzeum-radom.pl/kontakt/kontakt/957) to jedno z najciekawszych tego typu miejsc w Polsce. Cały skansen przypomina małą wioskę, na terenie której zgromadzono przykłady architektury wiejskiej z obszaru całego województwa mazowieckiego.

Do najciekawszych obiektów należą m.in. XVIII-wieczny dworek i zabytkowy drewniany kościół, największy w Polsce zespół wiatraków, wodne młyny i chłopskie zagrody z Jastrzębi, Kłonówka i Chomentowa. Łącznie jest to 80 przykładów dawnego budownictwa wiejskiego, a także ponad 16 tys. pojazdów, maszyn rolniczych, uli, barci i narzędzi pszczelarskich, tkanin oraz sztuki ludowej. W jednej ze stodół są też żywe kozy, owce, kury i indyki.

W wybrane dni można delektować się smakołykami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich z regionu, a także obejrzeć i kupić rękodzieło oraz ekologiczne produkty spożywcze.

ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM WSI RADOMSKIEJ. „NAJMNIEJ SKANSENOWATY” SKANSEN
RADOM – MIASTO WAJDY I WIEŚ ŻEROMSKIEGO
KILKANAŚCIE POWODÓW, BY ODWIEDZIĆ RADOM

Facebook