Podczas kilku wrześniowych dni od 26 do 30 września Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprosi na wyjątkowe oprowadzania, noc filmową, koncert, debatę o przyszłości muzeów oraz spotkanie z obiektami z kolekcji POLIN. Będzie to długi urodzinowy weekend placówki, której wystawa stała, opowiadająca o tysiącletniej historii Żydów polskich, została otwarta 10 lat temu. Wydarzenia odbywać się będą na terenie Muzeum, a zwiedzanie stałej ekspozycji będzie w tym czasie darmowe.
Wystawa „1000 lat historii Żydów polskich” została otwarta 28 października 2014 roku. Jej powstanie to efekt współpracy naukowców i kuratorów, a także projektantów, filmowców, malarzy i pozłotników oraz twórców instalacji interaktywnych. W swojej pierwszej odsłonie wystawa stała składała się z ośmiu interaktywnych galerii, poświęconych różnym okresom w tysiącletniej historii Żydów polskich. Z czasem została rozbudowana o nową przestrzeń: galerię Dziedzictwo.
Długi urodzinowy weekend
Od 26 do 30 września Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprosi wszystkich chętnych na wyjątkowe oprowadzania i wiele innych atrakcji.
Podczas urodzinowych spacerów można będzie posłuchać opowieści o żydowskiej modzie, sztuce XX i XXI w., a także o mało znanych wątkach queerowych. Razem z przewodniczkami Muzeum POLIN oprowadzać będą pisarka Karolina Sulej, dziennikarka „Vogue Polska” Hanna Rydlewska, badaczka Joanna Ostrowska, fotograf Sebastian Czarnecki i instagramerka Rita Miernik.
Warsztaty i animacje rodzinne
Z okazji urodzin Muzeum POLIN przygotowało również wiele atrakcji dla najmłodszych i ich opiekunów. Będzie specjalna fontanna życzeń, warsztaty tworzenia prezentów i warsztaty kulinarne.
Do tańca i śpiewu zaprosi Kapela Niwińskich, grająca melodie na klezmerską nutę. 28 i 29 września w Miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” zaplanowano rysowanie, zabawy, gry i czytanie książek z bogatego dziecięcego księgozbioru.
„Mir zenen do – Jesteśmy tutaj”
Kulminacyjnym punktem świętowania 10. urodzin Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie koncert pod hasłem „Mir zenen do – Jesteśmy tutaj”, wydarzenie łączące muzykę klasyczną, taniec współczesny, architekturę i historię. Obok utworów Philipa Glassa, George’a Gershwina i Gustava Mahlera, publiczność podziwiać będzie multimedialne projekcje premierowych choreografii przygotowanych przez twórczynie i twórców z Polski, Izraela, Ukrainy i Hiszpanii.
Szczegółowy program został opublikowany na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
ZOBACZ TEŻ:
MUZEUM POLIN. TYSIĄC LAT HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
ŚLADAMI DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO NA MAZOWSZU
PAMIĘĆ O WARSZAWSKIM GETCIE
PŁOŃSK. KARMELICI, HENRYK SIENKIEWICZ I BEN GURION