Bez kategorii

BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY I OKOLICE DLA AKTYWNYCH

Kolejny dzień ferii to propozycja dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Korzystając ze sprzyjającej pogody zwiedzimy fragment Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz pałac w Radziejowicach, a dzień zakończymy w parku wodnym Suntago, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Mazowszu.

Bolimowski Park Krajobrazowy

Przed południem ruszamy do Bolimowskiego Parku Krajobrazowym. Położony jest on pomiędzy Żyrardowem a Skierniewicami i obejmuje dawne tereny puszczy w korycie rzeki Rawki. Do parku można dotrzeć ze stacji PKP Sucha Żyrardowska (do której dojeżdżają pociągi Kolei Mazowieckich kursujące na linii Warszawa – Skierniewice).

Kierując się ul. Partyzantów, a następnie ul. Kościelną, docieramy do punktu startu Szlaku żyrardowskiego. Jego przebycie to szansa na zapoznanie się z roślinnością torfowisk i łąk parku, które opisują tablice na kolejnych przystankach trasy. Na pokonanie 10-kilometrowej pętli trzeba poświęcić ok. 4-5 godzin.

Z Bolimowskiego Parku Krajobrazowego prowadzi także pieszy szlak turystyczny oznakowany kolorem zielonym, wiodący do Radziejowic. Pamiętajcie o ciepłym stroju i termosie z herbatą!

ZOBACZ TEŻ:
BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY. KRAINA MAJOWEJ KONWALII
WISKITKI. ŚWIĘTY DRZEWORYT, PAŁAC Z FRANCUSKIM SZNYTEM I PUSZCZA

Pałac w Radziejowicach

Kolejną atrakcją dnia jest wizyta w pałacu w Radziejowicach (obecnie jest to Dom Pracy Twórczej) z połowy XVII wieku, gdzie gościło wiele słynnych postaci, w tym królowie Zygmunt III Waza, Władysław IV i Jan III Sobieski.

Budynek otacza zabytkowy park z kolekcją rzeźb, instalacji i popiersi przedstawiających najwybitniejsze osobistości polskiej kultury, m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Ignacego Jana Paderewskiego, Kazimierza Dejmka oraz, oczywiście, Jerzego Waldorffa – gospodarza miejsca, w którym gościło tak wielu przedstawicieli świata sztuki. Znajdują się tu m.in. dzieła dłuta Xawerego Dunikowskiego, Alfonsa Karnego, Gustawa Zemły, Maksymiliana Biskupskiego czy Ludwiki Nitschowej. W pałacu działa Jadalnia Pałacowa – restauracja serwująca dania inspirowane kuchnią kresów wschodnich oraz smakami kuchni staropolskiej.

ZOBACZ TEŻ:
RADZIEJOWICE. PAŁAC GODNY KRÓLÓW, MAGNATÓW I ARTYSTÓW

Wodny park rozrywki Suntago

Największy park wodny pod dachem

Po obiedzie udajemy się do Suntago, największego zadaszonego parku wodnego w Europie, który w 2021 roku został wyróżniony tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego województwa mazowieckiego.

Rodziny szukające relaksu przyciąga do Suntago nie tyko tropikalna sceneria (palmy i kwiaty) oraz wysokie temperatury, a także 5,5 tys. m2 basenów rodzinnych i pływackich, 75 tys. m2 wodnych atrakcji, strefy relaksu z saunami, grota ze śniegiem i grota solna, seanse z saunamistrzem, kąpiele lecznicze z jonami magnezu, wapnia, potasu oraz leżaki do odpoczynku. Do dyspozycji gości jest też kilka restauracji i barów.

W okolicach aquaparku znajduje się Suntago Village z wyposażonymi w pełni bungalowami. W Suntago można zrealizować Polski Bon Turystyczny. Do parku wodnego z Żyrardowa i Warszawy można dostać się dedykowanym autobusem.

ZOBACZ TEŻ:
PARK OF POLAND – SUNTAGO WODNY ŚWIAT

Facebook