Ależ będzie się działo! Byle pogoda dopisała, a każdy będzie mógł bawić się wedle uznania, zainteresowań, temperamentu i sympatii wszelakich. Po pierwsze: 1 maja oficjalnie zaczyna się nowy sezon na Wiśle – startuje biała flota (promy, tramwaj wodny, statek do Serocka), zaczynają się szkolenia z wioślarstwa, kajakarstwa i pływania na SUP. Będą koncerty, różnorodne warsztaty, a dla spragnionych biesiadowania w miłym towarzystwie – cztery nadwiślańskie plaże z miejscami na ogniska i grillowanie.
1 maja odbędzie się także inauguracyjny pokaz legendy o Warsie i Sawie w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu, gdzie zaplanowano również część atrakcji Festiwalu Europejskiego z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Drugim miejscem wydarzeń festiwalowych będzie Krakowskie Przedmieście. A w Łazienkach Królewskich odbędzie się 1 maja Piknik Europejski.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostanie uczczona pierwszym biegiem Warszawskiej Triady Biegowej oraz defiladą wojskową na Wisłostradzie i uroczystościami na placu Zamkowym. Auta lepiej zostawić w garażu – zmian w ruchu w związku z defiladą, uroczystościami i innymi wystąpieniami, przemarszami i manifestacjami nie da się zliczyć w ciągu kwadransa 🙂
Pełną listę atrakcji w Warszawie i na Mazowszu znajdziesz w naszym zestawieniu wydarzeń, polecam filtrowanie, bo mnóstwo tego! 🙂
OTWARCIE SEZONU LETNIEGO NA WIŚLE
1 maja warszawska żegluga powraca na Wisłę. Bezpłatne promy, szkolenia z wioślarstwa, kajakarstwa i pływania na SUP to kilka wodnych atrakcji otwarcia sezonu. Tradycyjnie ruszy statek do Serocka i darmowe rejsy. Nie zabraknie aktywności dla fanów ćwiczeń nad rzeką i koncertu. Mają też powrócić wydarzenia kulturalne oraz animacje dla dzieci.
Sercem wydarzeń przez cały maj będzie Port Czerniakowski, a każdy tydzień zostanie poświęcony innej dyscyplinie wodnego sportu. W programie jest też wspólne bieganie czy turniej padla. Uczestnicy jednodniowych szkoleń poznają podstawy techniki i tajniki wioślarstwa, żeglarstwa, kajakarstwa i stand up paddle. Każde spotkanie rozpocznie się wykładem teoretycznym, a zakończy zajęciami praktycznymi w basenie portu Czernikowskiego lub na Wiśle. W bezpłatnych kursach mogą wziąć udział dorośli oraz dzieci powyżej 10. roku życia.
Fani biegania mają szansę podszkolić swoją technikę podczas treningu z Ran Vegan, który startuje w sobotę, 11 maja, o godz. 19.00 spod pomnika Syreny. Osoby, które wolą oglądać sporty wodne z plaż i bulwarów, mogą przyjść w sobotę, 18 maja na Derby Warszawy, czyli amatorskie mistrzostwa wioślarskie.
Dzień później, w niedzielę, w godz. 12.00-16.00, odbędzie się otwarty trening street workoutu na nowej strefie ćwiczeń pod mostem Świętokrzyskim. Pod okiem instruktorów uczestnicy poznają m.in. tajniki podciągania i pompek, a muzykę zapewni Dj z Brooklyn Square. W ostatni weekend, 25 maja miłośnicy gry w padla spotkają się na turnieju zorganizowanym przy Płycie Desantu w godz. 11.00-17.00.
W niedzielny wieczór, 26 maja, o godz. 19.30, na plaży Saskiej i plaży Czerniakowskiej zagrają dwie orkiestry, które podczas wspólnego koncertu „Nadwiślańskie nawoływania” przepłyną rzekę i zamienią się miejscami.
WARSZAWSKIE LINIE TURYSTYCZNE
Jak co roku, w ramach Warszawskich Linii Turystycznych, wyruszą na wiślane trasy promy i rejsy do Serocka.
PROMY
Od 1 maja do 15 września bezpłatne promy będą pływały na czterech trasach:
o Cypel Czerniakowski – Saska Kępa (21 osób + 21 rowerów)
o most Poniatowskiego – Stadion Narodowy/plaża Poniatówka (21 osób + 21 rowerów)
o Podzamcze – Zoo/plaża Rusałka (40 osób + 40 rowerów)
o Nowodwory – Łomianki (21 osób + 21 rowerów).
Od 1 maja do 30 czerwca promy będą wypływały w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz 2 maja i 21 czerwca, a w lipcu i sierpniu codziennie.
STATEK DO SEROCKA
Statek „Zefir” do Serocka w maju, czerwcu i wrześniu będzie pływał w soboty, niedziele i święta (dodatkowo 2 maja i 21 czerwca), w lipcu i sierpniu w piątki, soboty i niedziele (dodatkowo 15 sierpnia). Uczestnicy rejsu wyruszą o godz. 9.00 z bulwaru Jana Karskiego (Podzamcze), by ok. godz. 12.30 dopłynąć do Serocka. Po dwugodzinnej przerwie, około godz. 14.30, statek wyruszy w drogę powrotną i zacumuje około godz. 18.00. W rejsie może wziąć udział nawet 120 osób.
Statek jest wyposażony w miękkie siedziska, rolety przeciwsłoneczne, urządzenia chłodzące, kocyki/pledy przydatne na chłodniejsze wieczory oraz kącik zabaw dla dzieci. Bilet normalny na rejs kosztuje 36 zł, a ulgowy 18 zł. Bezpłatnie w wycieczce mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 70 rok życia oraz dzieci do ukończenia 7 lat. Bilety można kupić w wybranych dniach i godzinach w Punkcie Obsługi Pasażerów „Dw. Wileński” oraz on-line na stronie: www.bilety24.pl.
W tym roku do promów i statku dołączą nowe naziemne Warszawskie Linie Turystyczne – linia tramwajowa 36, autobusowa 400 oraz Piaseczyńska Kolejka Wąskotorowa wraz z autobusową linią dowozową 51.
W ostatnie dni maja ruszy szósta kampania Dzielnicy Wisła promująca odpowiedzialne zachowanie nad rzeką. Edukatorzy będą przypominali o zachowaniu czystości rozdając m.in. worki na śmieci. Nie zabranie również warsztatów dla dzieci i dorosłych oraz happeningów. Pojawi się dodatkowe oświetlenie i kamery monitorujące.
A LATEM NAD WISŁĄ…
Od początku wakacji będzie można wypożyczać leżaki i sprzęt rekreacyjny na czterech plażach Dzielnicy Wisła w punktach warszawskich plażowych. Dodatkowo organizowane będą bezpłatne rejsy po Wiśle, spływy kajakowe i treningi Nordic walking, zainicjowane i prowadzone przez organizacje pozarządowe. Amatorzy wydarzeń kulturalnych będą mogli przyjść na warsztaty, spektakle i muzyczne imprezy organizowane głównie w czwartki, piątki i soboty.
POKAZY W MULTIMEDIALNYM PARKU FONTANN
Wars i Sawa – to kolejna legenda warszawska, która zostanie opowiedziana na wodnej kurtynie w Multimedialnym Parku Fontann na stołecznym Podzamczu. Pierwsze pokazy zaplanowano w długi majowy weekend od 1 do 4 maja o godz. 21.30.
Program pokazów w Multimedialnym Parku Fontann (w każdy piątek i sobotę):
maj /czerwiec / lipiec – godz. 21.30
sierpień – godz. 21.00
wrzesień – godz. 20.30
Spektakularne połączenie obrazu, wody, muzyki i świateł tworzy niezapomniane widowisko, które na długo zapada w pamięć. I co roku jest to inna opowieść. W 2019 będzie można poznać historię o Warsie i Sawie – założycielach Warszawy.
FESTIWAL EUROPEJSKI
Festiwal Europejski z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się 1 maja na Krakowskim Przedmieściu i w Multimedialnym Parku Fontann.
Główne atrakcje:
Krakowskie Przedmieście:
12.00 – 18.00
Nauka tańców europejskich: mazur, zorba, walc, polka, paso doble.
Strefa rozwoju miasta.
Strefa dla dzieci.
14.00 – „Oda do radości” – wspólne śpiewanie oraz koncert gwiazd z balkonu hotelu Bristol.
Multimedialny Park Fontann:
15.00 – Smaki Europy – degustacja potraw regionalnych przy wspólnym,28-metrowym stole;
19.00- 20.30 – Koncert galowy z udziałem gwiazd polskiej estrady.
Na scenie w Multimedialnym Parku Fontann pojawi się Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego oraz Kayah, Natalia Nykiel, Stanisław Soyka i artyści operowi.
21.30 – premierowy pokaz fontann „Wars i Sawa”.
PIKNIK EUROPEJSKI W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH
Piknik Europejski organizowany z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się w Łazienkach Królewskich 1 maja. W programie plenerowe gry i zabawy, a także pejzażowe arcydzieło Rembrandta i kopia Konstytucji 3 Maja
Szczegółowy program w wydarzeniu na Facebooku
DEFILADA NA WISŁOSTRADZIE
Z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej 3 maja Wisłostradą przemaszeruje defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem „Silni w sojuszach”. Weźmie w niej udział ok. 2 tysięcy osób, m.in. żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb, w tym Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa i Lasów Państwowych, a także pododdziały wojskowych uczelni.
W defiladzie lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów, m.in. samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, a także transportery opancerzone sojuszniczych armii: brytyjskie Panthery oraz amerykański Stryker oraz System Patriot.
Nad głowami uczestników defilady przeleci prawie 80 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców, w tym najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8.
Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Start o godz. 14.00 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, koniec – na skrzyżowaniu z ulicą Karową.
Natomiast uroczystości państwowe z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja odbędą się o godz. 12.00 na pl. Zamkowym.
29. BIEG KONSTYTUCJI 3 MAJA
Trasa 29. Biegu Konstytucji 3 Maja, pierwszego spośród biegów Warszawskiej Triady Biegowej, będzie wiodła w tym roku przez miejsca związane z osobą i dziełem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – inspiratora prac nad Ustawą Rządową z 1791 r. Z pięciokilometrową trasą zmierzy się aż 8 tysięcy biegaczy.
Zawodnicy wystartują 3 maja o godz. 11.00 z al. Hopfera (park Agrykola). Trasa biegu prowadzić będzie ulicami: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykola, al. Ujazdowskimi, Matejki, Wiejską, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego, aż do mety na ulicy Rozbrat. Trasa jest atestowana przez PZLA. Limit czasu dla biegu głównego wynosi 60 minut. Biegowi głównemu towarzyszyć będą również zawodnicy nordic walking.
Dobrego wypoczynku w miłym towarzystwie!
Nicnierobienia, jeśli ktoś lubi, lub robienia tego, co się uwielbia 😀