Aktualności

FLIS FESTIWAL CZYLI JARMARK KULTURY URZECZA

Flis Festiwal

Pychówki, baty, galarki, galary, szkuty, dubasy i łodygi, czyli tradycyjne łodzie pływające po Wiśle od niepamiętnych czasów, będzie można obejrzeć dokładnie na lądzie i pływające po rzece, przy świetle dziennym i w blasku pochodni. Okazją do prezentacji kultury i tradycji Urzecza, odbudowywanej tożsamości niewielkiego regionu nadwiślańskiego, będzie VIII Flis Festiwal – Jarmark Kultury Urzecza, który odbędzie się w Gassach koło Konstancina-Jeziornej w weekend 11 i 12 maja 2019 r.

Najbardziej atrakcyjnie zapowiadają się parady jednostek pływających. Pierwszy pokaz na Wiśle rozpocznie Flis Festiwal w sobotę wczesnym popołudniem, a wieczorem odbędzie się widowiskowy flislajt z pochodniami. Uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy w niedzielne południe zakończy całą imprezę.

Ale na lądzie też nie zabraknie atrakcji. Każdy będzie mógł zobaczyć, jak niegdyś żyli ludzie nad rzeką i odwiedzić bindugę – zrekonstruowane, flisackie siedlisko z dymiącymi kociołkami pełnymi urzeckich przysmaków. To jedna z nielicznych okazji, by skosztować sytochy czy siuforka i nabrać sił przed terminowaniem u cieśli okrętowego czy żaglomistrza. Przed powrotem do domu warto też zaopatrzyć się na jednym ze stoisk świątecznego jarmarku w specjalność lokalną – miód nawłociowy lub wyroby ludowych artystów.

PROGRAM VIII FLIS FESTIWALU

Sobota 11.05

Ostroga na Wiśle
13:30 – uroczyste otwarcie, poświęcenie i parada łodzi

Scena „Za Wałem”
14:30 – występy zespołów: Powsinianie, Sołtysi, Łurzycanki, URZECZEni, Kalwarki, Piskorze
17:00 – rodzinny spektakl Żeglarze siedmiu mórz w wykonaniu Teatru Trójkąt
18:00 – koncert zespołu Rokiczanka
20:30 – flislajt z pochodniami nad Wisłą

więcej szczegółów

Niedziela 12.05

Ostroga na Wiśle
8:00 – msza święta
12:00 – uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy

 

Facebook