Musisz zobaczyćPodróże

TWIERDZA MODLIN – GWIAZDA FILMOWA MAZOWSZA

Wśród miejsc wybieranych przez filmowców na plenery Twierdza Modlin jest prawdziwą gwiazdą. Urokliwe krajobrazy, fascynująca legenda założycielska, niesamowite, unikalne budynki i konstrukcje obronne oraz interesujące, różnorodne wnętrza przyciągnęły na przestrzeni lat najwybitniejszych reżyserów. To tutaj nagrywano sceny takich filmów i seriali jak „CD Dezerterzy”, „Wesele”, „Pan Tadeusz”, Pułkownik Kwiatkowski”, „1920. Bitwa Warszawska” czy „Czas honoru”. 

Pod koniec 2021 roku Twierdza Modlin otrzymała Certyfikat POT – Najlepszy Produkt Turystyczny oraz certyfikat najlepszego produktu turystycznego na Mazowszu. O tym, jak w ostatnich latach zmienił się teren fortyfikacji i jak wyglądają propozycje zwiedzania i poznawania tajemnic kompleksu, opowiada dyrektor Twierdzy Modlin Sebastian Sosiński:

Forteca Francuzów, Rosjan i Polaków

Twierdza Modlin to niezwykłe miejsce – jeden z największych i najlepiej zachowanych zespołów fortecznych w Polsce, z najdłuższym w Europie i drugim pod tym względem na świecie budynkiem – koszarami obronnymi o długości ponad 2 kilometrów, które pomieściłyby nawet 100 tysięcy ludzi!

Fantastyczne warunki obronne u zbiegu trzech rzek – Wisły, Narwi i Wkry – wykreowała natura, a kropkę nad i postawił Napoleon Bonaparte wydając rozkaz wybudowania w tym miejscu umocnień.

Forteca była wielokrotnie rozbudowywana i zawiera elementy fortyfikacji francuskich, rosyjskich oraz polskich. Ostatnią modernizację przed wybuchem I wojny światowej przeprowadzili Rosjanie. Powstało wtedy 10 betonowych fortów z żelbetowymi osłonami i stalowymi wieżyczkami pancernymi, tworzących drugi pierścień fortów w promieniu od 5 do 10 km od cytadeli. Polacy, na osobisty rozkaz Piłsudskiego, dołożyli do istniejących umocnień sześć schronów bojowych oraz rowy przeciwpancerne i umocnienia polowe.

koszary w Twierdzy Modlin

Twierdza Modlin na filmowo

Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek (www.3rzeki.pl), która działa m.in. na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego, a więc i Twierdzy Modlin, opracowała różnorodne formy poznawania historycznej fortecy. Bardzo ciekawy jest autorski program zwiedzania twierdzy przygotowany specjalnie dla dzieci – zwiedzanie z Baśką Murmańską, białą niedźwiedzicą, która mieszkała w Modlinie w dwudziestoleciu międzywojennym razem z polskimi żołnierzami. Powstała także trasa filmowa uwzględniająca powstawanie na terenie twierdzy najpopularniejszych obrazów kinowych i seriali.

Oto kolejne przystanki filmowej wycieczki:

Stacja Modlin – można ją zobaczyć w „Tam i z powrotem” jako stację Głusk, na której wysiadł Jurek grany przez Jana Frycza.

Brama Ostrołęcka – zagrała w pierwszej scenie filmu „ Pułkownik Kwiatkowski”.

Kaponiera płk. Meciszewskiego – tutaj powstały zdjęcia do filmu „Jarosław Dąbrowski”, a napisy na ścianie od strony schodów to pozostałość po tej produkcji.

Brama Napoleona – pojawiła się w serialu „Kryminalni”.

Spichlerz – jeden z ulubionych budynków filmowców. Zagrał zamek Horeszków w „Panu Tadeuszu” Wajdy, a także we wspomnianym już „Jarosławie Dąbrowskim” oraz w „Złotej kaczce” i japońskiej dystopii cyberpunkowej „Avalon” z Małgorzatą Foremniak w roli głównej. Znalazł się też na planie sensacyjnego filmu ze Stevenem Seagalem „Cudzoziemiec”.

Działobitnia Dehna – budynek pojawił się w „Weselu” Wajdy oraz w polsko-czeskiej produkcji „Operacja Dunaj”.

Cytadela – to miejsce zagrało m.in. w filmie Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska” oraz w serialu „Czas honoru”.

Brama Poniatowskiego – ten budynek pamiętają z pewnością miłośnicy „CK Dezerterów”, jest widoczny w finałowej scenie filmu, gdy żołnierze opuszczają koszary. Pojawił się też we wspomnianej superprodukcji „1920. Bitwa Warszawska”.

Wieża Tatarska (zwana też Wieżą Czerwoną) – ten teren to istne zagłębie filmowe. Tutaj zostały zrealizowane sceny m.in. takich filmów jak „Róża”, „Szpital nad Sommą”, „W ciemności”, serial „Przeprowadzki”, wspomniane już „1920. Bitwa Warszawska” i „CK Dezerterzy”. Wieża i jej zabudowania pojawiły się też w serialu „Czas honoru” jako… obóz szkoleniowy dla brytyjskich komandosów.

Kasyno Oficerskie – tutaj nakręcono m.in. kadry z filmów „Kochaj i tańcz”, „Sprawa Gorgonowej” i „Pułkownik Kwiatkowski”.

Obok Kasyna, przed Centrum Informacji Turystycznej, stoi tablica informacyjna szlaku Mazowsze na Filmowo z mnóstwem informacji na temat produkcji realizowanych na terenie twierdzy.

Twierdza Modlin

Dane kontaktowe

Twierdza Modlin
ul. Generała Józefa Bema 200C, 05-160 Nowy Dwór Mazowiecki
888 424 888
Strona www
Facebook