Jazda na łyżwach, nartach czy snowboardzie? Spacery po puszczy czy skoki na trampolinie? A może wspinaczka? Albo poznawanie tajemnic ludzkiego ciała, nauka patrzenia rękami lub podziwianie mappingów? Jest też ogromny wybór warsztatów i zajęć przygotowanych specjalnie dla dzieci i młodzieży lub dla nich dostępnych, także za darmo lub za symboliczne kwoty. Pewne jest jedno: podczas ferii zimowych może się nudzić w Warszawie tylko ktoś, kto ma na to ochotę. A kto jeszcze nie ma pomysłu na najbliższe dwa tygodnie, może skorzystać z naszych podpowiedzi.
ZIMOWY NARODOWY I MIEJSKIE ŚLIZGAWKI
Zimowy Narodowy przygotował na ferie zimowe mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży. Każdego dnia będą odbywały się zajęcia jazdy na łyżwach dla najmłodszych i warsztaty w skateparku. Ten ostatni będzie działał według specjalnego wakacyjnego harmonogramu. Nie zabraknie też konkursów i specjalnych atrakcji z okazji wakacji zimowych.
Miłośnicy jazdy na łyżwach mogą też skorzystać z lodowisk przed Pałacem Kultury i Nauki, na Rynku Starego Miasta, w Ośrodku Moczydło lub jednej z dzielnicowych ślizgawek (zobacz listę lodowisk). Na Torze Łyżwiarskim „Stegny” od poniedziałku do piątku najmłodsi mają szansę na naukę jazdy pod okiem doświadczonych instruktorów.
SPACER PO PUSZCZY KAMPINOSKIEJ
Jeśli śnieg utrzyma się chociaż przez kilkadziesiąt godzin, będzie można wyskoczyć do Puszczy Kampinoskiej na biegówki i jest to fajna opcja nawet dla tych, którzy nie mają własnych nart. A jeśli zimowa aura zmieni się na wiosenną, krótkie spacery po lesie też są dobrym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu.
ZIMOWE SZALEŃSTWO NA GÓRCE SZCZĘŚLIWICKIEJ
Jeśli ktoś myśli, że trzeba jechać w góry, by pojeździć na nartach lub snowboardzie, to najwyraźniej nie odkrył jeszcze Górki Szczęśliwickiej. Ferie zimowe to niezła okazja by podszkolić umiejętności albo wręcz zacząć przygodę ze sportami zimowymi.
2200 metrów kwadratowych, 180 dróg o różnych stopniach trudności, 94 stanowiska, a do tego jeden kot o imieniu Mak – oto największe w Polsce centrum wspinaczkowe, czyli Arena Wspinaczkowa Makak. Z najprostszych tras mogą korzystać maluchy, które właśnie nauczyły się chodzić, a jeśli nie mają ochoty na wspinaczkę, mogą pobawić się na placu zabaw z mysią dziurą i zjeżdżalniami.
Tutaj można wyskakać się i wyhasać za wszystkie czasy. Park trampolin rozkręca się i nieustannie rozwija, dziś ma już trzy lokalizacje – na Gocławiu, Mokotowie i Targówku. I nie są to tylko trampoliny, ale również gigantyczne tory przeszkód, zjeżdżalnie i wiele innych atrakcji.
BODY WORLDS to niezwykła ekspozycja poświęcona anatomii człowieka, pokazuje również cykl naszego życia – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Wystawa będzie prezentowana w PKiN do końca lutego.
Przewodnikami po tajemniczej krainie pozbawionej światła są osoby niewidzące i niedowidzące. Dzięki nim doświadczenie radzenia sobie z rzeczywistością, w której można funkcjonować jedynie przy pomocy zmysłów słuchu, dotyku i węchu, staje się niezwykłą przygodą.
KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA W WILANOWIE
Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku mogą się poczuć jak na królewskim dworze. Do pałacu poprowadzi ich 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewają utwory Bacha, Brahmsa i Straussa. W piątki, soboty i niedziele można podziwiać na fasadzie pałacu mappingi, a na tarasie dolnym – niezwykły Muzyczny Ogród Marzeń.
Jak jest w Muzeum? Feriowo! Pod tym hasłem organizowane są w Muzeum Narodowym warsztaty pobudzające wrażliwość młodych gości na sztukę. W pierwszym tygodniu organizowane będą warsztaty dla dzieci od 5 do 7 lat, a w drugim tygodniu – od 8 do 12.
Warto też wykorzystać czas wolny i zajrzeć do innych warszawskich muzeów, na przykład do Muzeum Warszawy.
W Hali Gwardii można w czasie ferii nie tylko zrobić zakupy i zjeść rodzinny obiad, ale także skorzystać z oferty zajęć dla dzieci. Do wyboru są zajęcia z boksu, warsztaty kulinarne, warsztaty z sitodruku, zajęcia plastyczne i inne, ale obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona, więc warto się pospieszyć.