Kto chciałby pognać krążownikiem szos do przyszłości? Albo spotkać się ze smokiem, odwiedzić zajezdnię lokomotywy Tomek lub przytulić się do mamuta? Nie ma co prawda gwarancji, że to Maniek, ale mamut bez wątpienia! Takie cuda tylko w Dzielnicy Filmowej. Można tam nawet ruszyć w pogoń za świętym Mikołajem, chociaż do Bożego Narodzenia zostało jeszcze mnóstwo czasu!
Ale nawet święty potrzebuje wakacji, nieprawdaż? A gdzie mu będzie lepiej niż w otulinie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, wśród lasów sosnowych pachnących żywicą? W Dzielnicy Filmowej można także zasiąść na TAKIM tronie, zakręcić się w filiżance, pogadać ze Złomkiem, wykąpać w basenie lub pobawić się na jednym z kilkunastu placów zabaw.
Powrót do przeszłości
Zaczęło się od DeLoreana, którego Rafał Karwowski kupił w 2010 roku, bo auto zagrało jedną z głównych ról w jego ulubionym filmie – „Powrocie do przyszłości”. Później sam zbudował karetkę na wzór wozu łowców duchów, a zaraz potem skonstruował auto jak dla człowieka nietoperza. Tak zaczęła powstawać samochodowa kolekcja filmowa. Gwiazdorskie pojazdy parkowały przez parę lat przed domem rodziców pana Rafała, ale ponieważ rosła też liczba chętnych, by je oglądać, został dla nich wynajęty duży garaż, a w 2017 roku powstała Dzielnica Filmowa – park tematyczny w Zalesiu Górnym, na dużym terenie leśnym w sąsiedztwie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
Przez kilkanaście lat kolekcja samochodów filmowych rozrosła się do 50 egzemplarzy sprowadzonych z całego świata, m.in. z USA i Kanady. 20 z nich to sprawne pojazdy, którymi naprawdę można pojeździć. I niektórzy to przetestowali. Wśród maszyn w Dzielnicy Filmowej są takie gwiazdy jak Zygzak i jego kumpel Złomek oraz Ford Anglia 105E, który dostarczył Sami Wiecie Kogo do Wszyscy Wiedzą Jakiego Miejsca. Ten ostatni wóz oczywiście nie lata, za to lewituje w powietrzu przypominając, że także mugolskie wynalazki mogą być magiczne.
Zaczęło się od samochodów, ale przecież filmy bywają o czymkolwiek: o gotowaniu, zwierzętach lub świętym Mikołaju. Dlatego Dzielnica Filmowa pełna jest niesamowitych eksponatów, urządzeń i instalacji jakby żywcem przeniesionych na plan superprodukcji o wszystkich fabrykach snów na świecie.
Gdzie święty Mikołaj spędza wakacje?
Spotkanie świętego Mikołaja zimą? Nuuuda! W Dzielnicy Filmowej brodaty święty bywa latem, bo chce spędzić na skraju Chojnowskiego Parku Krajobrazowego kilka spokojnych dni. I byłby to pomysł idealny, gdyby nie ktoś, kto od dawna spiskuje, by zniszczyć Mikołajowe plany. Tak, oczywiście chodzi o zielonego potwora, który również pojawia się w Dzielnicy Filmowej, a jego celem jest tym razem zepsucie Mikołajowi letnich wakacji.
W ciepłe weekendy rozgrywają się więc w Zalesiu Górnym akcje jak z filmów sensacyjnych. Święty Mikołaj przybywa helikopterem, pozdrawia dzieci, które pięknie bawią się w parku rozrywki, natyka się na Grincha i wtedy… rozpoczyna się pościg! Kulminacja następuje w basenie z Piana Party, gdzie Mikołaj pierze złoczyńcę, ewentualnie pakuje go do amerykańskiego radiowozu, a sam odlatuje helikopterem w siną dal. Piana Party trwa w najlepsze, ale proszę pamiętać o ubraniach na zmianę, żeby przebrać się, gdy impreza się zakończy.
Poza Mikołajem można spotkać w Dzielnicy Filmowej także dinozaura i lokalne maskotki spacerujące wśród drzew i elementów scenografii. Oraz mnóstwo innych zadziwiających stworzeń.
Filmowo i zabawowo
Dzielnica Filmowa wita gości budynkiem świetnie znanym miłośnikom bajek – kasa biletowa to zajezdnia ulubieńca najmłodszych gości, czyli lokomotywy o imieniu Tomek. Wędrowanie po parku to okazja odkrywania kolejnych fragmentów filmowej układanki. Ale nie tylko one sprawiają, że jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla dzieciaków w każdym wieku.
Miłośników techniki i robotyki zachwycą samochody, motocykle i samoloty oraz olbrzymie roboty, które dotarły na Mazowsze z Tajlandii. Można je nie tylko oglądać, ale także dotknąć! Albo pokręcić się na karuzeli. Jest ich kilka: z bolidami Formuły 1, z filiżankami i motylami. Jest też bajkowy samolot i samochodziki – auto drom oblegany w każdym wesołym miasteczku. A to dopiero początek, bo jest jeszcze 14 różnych placów zabaw, w tym klasyczny z piaskownicą i instalacjami. Są także prysznic z kulkami, park trampolin i klockarania. Oraz – to już nie plac zabaw tylko miejsce do wodnego orzeźwienia – piękny aquapark!
Wszystkie atrakcje są dostępne w cenie biletu (dzieci do 1 roku mają wstęp bezpłatny). Można tu spędzić cały dzień. Ale warto wtedy wziąć ze sobą coś do picia i jedzenia.
Lato do końca października
Dzielnica Filmowa to plenerowy park rozrywki, więc jego funkcjonowanie uzależnione jest od pogody. Zazwyczaj otwiera podwoje w maju i przyjmuje gości do końca października. W wakacje goście indywidualni mogą odwiedzać park przez cały tydzień, a w roku szkolnym w weekendy.
Skoro już o roku szkolny mowa: program wycieczki po Dzielnicy Filmowej spełnia założenia zawarte w podstawie programowej dla szkół i przedszkoli. Dla tych samych młodych gości jest też specjalna oferta w restauracji sąsiadującej z parkiem: grupy (maksymalnie 25-osobowe) mogą wziąć udział w warsztatach „Moja własna pizza”. Uczestnicy tych zajęć wykonają pizzę własnoręcznie pod okiem profesjonalnych kucharzy. Szczegóły można znaleźć na stronie Dzielnicy Filmowej.