Aktualności

WYPRAWA W OKOLICE CENTRUM. BIEGÓWKI, ROWERY I MIEJSCA PAMIĘCI

Tym razem zero pociągów i kolejek. Na obrzeża Kampinoskiego Parki Narodowego można podjechać z Warszawy autobusami miejskimi, a dalej – pieszo, rowerem lub na biegówkach, jeśli zima raczy obdarzyć nas śniegiem w czasie ferii zimowych.

CAŁY MAGAZYN Z POMYSŁAMI NA ZIMOWE WYCIECZKI RODZINNE DO POBRANIA

NA BIEGÓWKACH

Kilka ostatnich zimowych tygodni dało szansę, by pośmigać na nartach biegowych na przykład z Młocin, gdzie mieści się popularna wypożyczalnia nart. Bo nie trzeba mieć własnego sprzętu, by oddać się białemu szaleństwu.

No dobrze, na obrzeża Puszczy Kampinoskiej można dotrzeć także autem, bo to przecież olbrzymi teren, a jeśli ktoś ma ochotę na weekend z dala od miasta, może zatrzymać się w Julinku, gdzie w śnieżne dni również działa wypożyczalnia biegówek.

Przed wyprawą warto zerknąć, czy akurat nie ma w planie warsztatów rozpoznawania tropów zwierząt. Wystarczy odrobina śniegu, by wyczytać z niego, jakie stworzenie przebiegło przez ścieżkę, którą wędrujemy. Może ryś albo wilk? Informacje o bezpłatnych warsztatach można znaleźć na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego.

PLANOWANIE TRASY

A jeśli śniegu zabraknie? O ile nie pada uporczywy deszcz, można wyruszyć na wyprawę pieszą lub rowerową, na krótki spacer lub wielogodzinny ostry marsz z kijkami lub bez. Na turystów czekają ścieżki dydaktyczne oraz setki kilometrów dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. Wiele szlaków przecina się, dzięki czemu możliwe jest tworzenie kombinacji tras w zależności od potrzeb, czasu i kondycji turysty.

Aby odwiedzić najciekawsze miejsca, warto wcześniej zaplanować trasę korzystając z internetowej mapy z zoomem na stronie Kampinoski Parku Narodowego. Są na niej zaznaczone parkingi i punkty noclegowe na obrzeżach oraz wszystkie ważne i ciekawe dla turysty miejsca: szlaki oznaczone kolorami, pomniki przyrody, ścisłe rezerwaty, grodziska, miejsca pamięci oraz polany wypoczynkowe.

Mapa KPN: kampinoski-pn.gov.pl/images/zoomify/map1.htm 

Kampinoski Park Narodowy

KAMPINOSKI SZLAK ROWEROWY

To w sezonie zimowym wyzwanie dla najtwardszych. Trasa wiedzie wzdłuż granic puszczy, gdzie istniały wcześniej szlaki piesze, drogami leśnymi, polnymi oraz wiejskimi. Nie wchodzi w puszczę zbyt głęboko. Ochrona przyrody i zbyt trudne dla rowerzystów warunki to najważniejsze z powodów.

Szlak główny oznaczony kolorem zielonym liczy prawie 150 km. Zaczyna się w Wólce Węglowej i wiedzie przez Lipków, Zaborów, Leszno (Julinek), Granicę (ośrodek dydaktyczny Kampinoskiego Parku Narodowego), Żelazową Wolę (Dom Urodzenia Fryderyka Chopina), Brochów (zabytkowy kościół obronny, w którym Fryderyk Chopin został ochrzczony), Tułowice (piękny dwór szlachecki z XIX wieku), Nowiny, Piaski Królewskie, Leoncin (tutaj urodził się laureat literackiej nagrody Nobla Isaac Bashevis Singer), Palmiry (Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry) i Łomianki do Wólki Węglowej.

Poza głównym szlakiem rowerowym istnieją trzy szlaki łącznikowe, dzięki którym można dostać się na szlak z miejscowości położonych w okolicach Puszczy Kampinoskiej lub ze szlaku do tych miejsc lub skrócić sobie trasę.

Szlak jest przejezdny przez cały rok, a zimowe utrudnienia takie jak luźny piasek, kałuże czy śnieg są ciekawym wyzwaniem dla miłośników jazdy crossowej.

Facebook