Puszcza Kampinoska to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem krajobrazowym obszarów w Polsce, a dzięki położeniu w sąsiedztwie Warszawy – łatwo dostępny dla wszystkich zwiedzających. W ramach zimowej wycieczki proponujemy jednodniową wyprawę samochodową po najciekawszych miejscowościach „Kampinosu”, z dala od zakorkowanych ulic, galerii handlowych i smogu.
Szlak Chopinowski
Wycieczkę rozpoczynamy w Brochowie – na zachodnim krańcu puszczy, gdzie znajduje się kościół obronny pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela, zbudowany w połowie XVI wieku. To w nim w 1810 roku został ochrzczony słynny polski kompozytor – Fryderyk Chopin.
Innym miejscem związanym z muzykiem jest nieodległa Żelazowa Wola, gdzie w domu rodziny Skarbków mieszkali przez krótki czas Chopinowie i gdzie urodził się genialny twórca romantyczny. Obecnie mieści się w nim muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, m.in. ze zrekonstruowanymi pomieszczeniami mieszkalnymi.
ZOBACZ TEŻ:
BROCHÓW. KOŚCIÓŁ OBRONNY OCALONY PRZEZ NIEMOWLĘ
ŻELAZOWA WOLA. NAJPEWNIEJSZY PUNKT POCZĄTKOWY BIOGRAFII CHOPINA
MAZOWSZE CHOPINA. SOCHACZEW, BROCHÓW I ŻELAZOWA WOLA
Ślady dawnego osadnictwa
Kierując się na wschód dojeżdżamy do miejscowości Komorów, gdzie odbijamy na północ – do Granicy. Kryje się tam mały skansen budownictwa puszczańskiego, a w poszczególnych zagrodach obejrzeć można wystawy poświęcone przyrodzie puszczańskiej. Wokół ośrodka ciągnie się 4-kilometrowa ścieżka spacerowa „Skrajem puszczy” z wieżą widokową. W sąsiedztwie odnajdziemy także cmentarz wojskowy z grobami żołnierzy walczących w II wojnie światowej.
Kolejnym przystankiem na trasie naszej wyprawy jest Józefów. Pozostawiając auto na parkingu pod strażą ogniową i pomnikiem powstańców 1863 roku, możemy wybrać się na krótki spacer do Zamczyska. Są to pozostałości po średniowiecznym grodzisku, z którego zachowały się dwa wały ziemne i dwie fosy połączone kładką spacerową.
ZOBACZ TEŻ:
KAMPINOSKI PARK NARODOWY
MAŁE NÓŻKI I PUSZCZA KAMPINOSKA
KAMPINOSKI SZLAK ROWEROWY
Szlaki natury i pamięci
Po powrocie do Kampinosu odbijamy na wschód, by – mijając Leszno i Zaborów – dotrzeć do Lipkowa, gdzie rozpoczyna się krótka ścieżka do Lipkowskiej Wody. Ma ona 1,5 km długości i prowadzi wokół polany Lipków. Punkt startowy pętli to kościół św. Rocha w Lipkowie. Na trasie odnajdziemy 7 przystanków z tablicami informacyjnymi.
Ostatnim przystankiem na naszym szlaku jest położony w północno-wschodniej części Puszczy cmentarz wojenny Palmiry i znajdujące się przy nim muzeum. Upamiętniają one ponad 2000 Polaków z tamtego regionu zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.