Nad wodąPlaże i kąpieliska

JEZIORO KOZIENICKIE

Krystalicznie czysta woda, piaszczysta plaża i sąsiedztwo ośrodka wypoczynkowego – to wszystko sprawia, że Jezioro Kozienickie jest miejscem, które idealnie nadaje się na odpoczynek na łonie natury. To wciąż nieodkryte jezioro jest jednym z najczystszych kąpielisk w południowej części województwa mazowieckiego.

Jezioro i kąpielisko

Jezioro będące starorzeczem Wisły leży w północno-zachodniej części Kozienic. Za pomocą drewnianych pomostów zostało podzielone na dwie części: większą – dla dorosłych (w najgłębszym miejscu woda ma aż 6 metrów głębokości!) oraz mniejszą i znacznie płytszą, która przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi. Kąpielisko jest strzeżone przez ratowników WOPR dysponujących łodzią motorową.

Po jeziorze można pływać rowerami wodnymi i kajakami, które są udostępniane w punkcie ze sprzętem wodnym.

Jezioro jest wysoko oceniane przez wędkarzy – można w nim złowić szczupaki, sandacze, okonie, leszcze i płocie. Polecane stanowiska wędkarskie znajdują się w północnej, spokojniejszej części akwenu.

Jezioro Kozienickie mieści się przy ul. Bohaterów Studzianek 30. W sezonie letnim kąpielisko czynne jest w godzinach 10.00 – 18.00. Wstęp bezpłatny.

Ośrodek wypoczynkowy

Możliwe jest zaplanowanie dłuższego pobytu nad jeziorem: w pobliżu znajduje się ośrodek wypoczynkowy z pensjonatem, domkami letniskowymi i polem namiotowym. Dodatkowym udogodnieniem są miejsca kampingowe z dostępem do prądu dla osób przyjeżdżających z przyczepą kampingową lub kamperem.

W ośrodku można też skorzystać odpłatnie z obiektów sportowych – boisk i kortów tenisowych, a także z natrysków i sauny. Na terenie wypoczynkowym jest też ogólnodostępna strefa do street workoutu.

Tuż przy polu kampingowym, od ulicy Zdziczów, znajduje się popularny Bar „Pod Sosną”, a nieco dalej kilka innych kameralnych lokali gastronomicznych.

Na terenie ośrodka znajduje się też amfiteatr, gdzie w sezonie organizowane są wydarzenia kulturalne, w tym Ogólnopolski Festiwal Piosenki, którego patronem jest Bogusław Klimczuk – dyrygent i pianista pochodzący z Kozienic.

Puszcza i miasto Kozienice

W okolice Kozienic warto też przyjechać pod koniec sezonu letniego, kiedy Puszcza Kozienicka obfituje w grzyby. Można też wybrać się na wycieczkę do rezerwatu Królewskie Źródła – miejsca, gdzie bardzo lubił polować król Władysław Jagiełło. Zresztą od tego właśnie zaczęła się historia Kozienic – od dworku myśliwskiego polskiego władcy.

W mieście warto odwiedzić Muzeum Regionalne przedstawiające sztukę ludową regionu urządzone w XVIII-wiecznym pałacu oraz wystawę poświęconą dawnym puszczańskim fachowcom – bartnikom.

ZOBACZ TEŻ:
KRÓLEWSKIE ŹRÓDŁA I INNE TAJEMNICE PUSZCZY KOZIENICKIEJ
PUSZCZA KOZIENICKA. FAWORYTA JAGIELLONÓW
JEDLNIA-LETNISKO. ROWEROWE ODKRYCIE

Facebook