Aktualności

ODETCHNIJ WIOSNĄ W WARSZAWIE

Warszawa to nie tylko centrum biznesu i polityki, ale również wspaniała przestrzeń do relaksu i zabawy na łonie natury. Historyczne ogrody polskich władców, dziesiątki najróżniejszych parków, dwa ogrody botaniczne, ogród na dachu biblioteki – to tylko niektóre z miejsc wartych odwiedzenia. W granicach miasta znajdują się też prawdziwe lasy z fragmentem pierwotnej puszczy.

Wypoczywaj jak król

Warszawa szczyci się aż trzema monarszymi rezydencjami, które wspaniale łączą naturę z wysmakowaną architekturą i sztuką. Najbardziej znana – Łazienki Królewskie – kryje takie cuda, jak Pałac na Wyspie, XVIII-wieczny teatr dworski czy amfiteatr. Od wiosny do późnej jesieni park pełen jest kolorowo kwitnących kwiatów, a podczas przechadzki nietrudno napotkać w nim pawia czy wiewiórkę.

Nie mniejsze wrażenie robią ogrody przy pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Klomby kwiatów otoczone żywopłotami z bukszpanu, strzyżone w stożki cisy tworzą tu harmonijną całość ze stylowymi rzeźbami. Wiosną przed pałacem zakwitają magnolie, a w głębi parku można natknąć się na ogromne 200-letnie dęby.

Niezbyt duży, ale pełen uroku ogród mieści się również na tyłach słynnego Zamku Królewskiego. A całkiem niedaleko od Krakowskiego Przedmieścia jest otwarty dla publiczności już w 1727 roku Ogród Saski z charakterystyczną, okrągłą fontanną.

ZOBACZ TEŻ:
PAŁAC W WILANOWIE. REZYDENCJA KRÓLA JANA
OGRÓD SASKI. PARK PAŁACOWY BEZ PAŁACU
OGRODY ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE

Wilanów,fot. Zbigniew Panów

Na piknik

Luźna, piknikowa atmosfera panuje we współczesnych parkach rekreacyjnych, które można znaleźć w każdej dzielnicy. Największym z nich i uwielbianym przez samych warszawiaków jest Pole Mokotowskie, które przed II wojną światową pełniło m.in. funkcję toru wyścigów konnych i jednego z pierwszych lotnisk w Europie. Dzięki rozległym zielonym przestrzeniom i drapaczom chmur na horyzoncie można się tu poczuć trochę jak w nowojorskim Central Parku.

Odpoczynek z edukacją Koneserów architektury krajobrazu przyciąga ogród położony na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Podzielony na kilka części, z których każda różni się formą, kolorem i zapachem, tworzy całość z gmachem biblioteki. Rozpościera się stąd wspaniały widok na całą Warszawę i Wisłę.

Do odkrywania piękna roślin z najróżniejszych stron świata zachęcają warszawskie ogrody botaniczne w Alejach Ujazdowskich i Powsinie. W zależności od pory roku można tu zobaczyć, jak kwitną różne rodzaje kwiatów. Wiosną warto przespacerować się aleją magnolii i zobaczyć dywany kwitnących tulipanów, a latem obejrzeć ogród różany.

Ogród Saski, fot. F. Kwiatkowski, m. st. Warszawa

Dla dzieci i nie tylko

Rodziców z dziećmi ucieszą zapewne parkowe atrakcje przygotowane z myślą o tych ostatnich. Spośród dziesiątek placów zabaw do najbardziej ulubionych należą położone w eleganckim parku Ujazdowskim oraz parku im. Stefana Żeromskiego. Sporą atrakcją może okazać się również całoroczny stok narciarski i kolejka grawitacyjna w parku Szczęśliwickim oraz parki linowe w różnych miejscach Warszawy.

Na leśnym szlaku

Niejednego to zdziwi, ale w Warszawie rosną lasy i to nie byle jakie. Las Bielański jest fragmentem pierwotnej puszczy, która w średniowieczu pokrywała Mazowsze, a Las Kabacki – największym rezerwatem przyrody w województwie. Urządzone w nich ścieżki dydaktyczne pomagają w nauce rozpoznawania podstawowych gatunków drzew.

Wiosna do dobry czas na odkrycie Warszawy na nowo. Podążając „warszawskim zielonym szlakiem”, można zobaczyć, jak przyroda budzi się do życia, zrelaksować się pod chmurką, nacieszyć oczy sztuką i przy okazji wiele się dowiedzieć.

tekst: Stołeczne Biuro Turystyki

Więcej informacji:
Oficjalny Portal Turystyczny Warszawy
Warszawska Informacja Turystyczna: it@go2warsaw.pl

Facebook