Podróże

PŁOCK. SKARBY WZGÓRZA TUMSKIEGO I NOWA PLAŻA NAD WISŁĄ

Płock to historyczna stolica Mazowsza i jedno z najciekawszych miejsc na turystycznej mapie regionu. O urokach miasta rozpisywał się już Gall Anonim. Najciekawsze atrakcje Płocka znajdują się na Wzgórzu Tumskim oraz nad Wisłą. Wizytówką Płocka jest zoo – jeden z najpiękniejszych ogrodów tego typu w Polsce.

miniprzewodnik do pobrania (pdf)

Bardzo Stare Miasto i nowa plaża nad Wisłą

Historyczne centrum Płocka to Wzgórze Tumskie. Tu zaczęła się historia miasta w X w., gdy Mieszko I wzniósł na wysokim wzgórzu nad Wisłą gród obronny. To właśnie od tego miejsca najlepiej zacząć spacer po Płocku. Na poznanie miasta warto przeznaczyć co najmniej jeden pełny dzień.

Centralną część Wzgórza Tumskiego zajmuje Stary Rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku oraz z ratuszem. Z jego wieży zegarowej dwa razy dziennie (o godz. 12 i 18) rozbrzmiewa hejnał. Towarzyszy temu scena pasowania księcia Bolesława, zwanego później Krzywoustym, na rycerza dokonana przez Władysława Hermana, jego ojca. Po obejrzeniu krótkiego przedstawienia „odgrywanego” przez mechanizm zainstalowany w ratuszowej wieży, czas na spacer uliczkami Starego Miasta.

Na pierwszy cel można sobie wyznaczyć fragmenty dawnego zamku wzniesionego przez Bolesława II Mazowieckiego i rozbudowanego przez Kazimierza Wielkiego (obecnie Muzeum Diecezjalne, ul. Tumska 2a) oraz bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W katedrze można zobaczyć replikę słynnych drzwi płockich, a w jej podziemiach sarkofagi dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego – oraz książąt mazowieckich.
Zobacz więcej: KATEDRA NA WZGÓRZU TUMSKIM

Następnie warto odnaleźć sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które powstało w miejscu pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej oraz Kościół Starokatolicki Mariawitów wzniesiony w rzadko w Polsce spotykanym stylu gotyku angielskiego.

Warto również udać się na spacer po dzielnicy żydowskiej. Pierwsze wzmianki na jej temat zawierają dokumenty z początków XIII wieku. Szczególnie warto zwrócić uwagę na okazały Dom Rabina (ul. Kwiatka 25) oraz dawną synagogę (ul. Kwiatka 7), w której obecnie działa Muzeum Żydów Mazowieckich. W tej okolicy zobaczymy także interesujące murale. Jeden z największych, przedstawiający barwną dziewczynę na motocyklu, można znaleźć na ścianie budynku przy ul. Kwiatka 14.

Miłośnicy fotografii powinni odwiedzić dwa ciekawe punkty widokowe: przy ulicy Piekarskiej oraz spacerową Alejkę Widokową na skarpie. To z tych miejsc doskonale prezentuje się Wisła, zalew Sobótka, płocka plaża oraz zabytkowy most.

U stóp Wzgórza Tumskiego ciągnie się długie na ok. 350 metrów molo (czynne całą dobę; wstęp bezpłatny) – to idealne miejsce na spacery umożliwiające obejrzenie płockiej mariny. Warto też przespacerować się płockimi Bulwarami, które w tym roku zdobi kolorowa iluminacja.

W czasie ferii zimowych otwarte pozostaje płockie zoo, które można odwiedzić na zakończenie pobytu w mieście. W ogrodzie mieszka ponad 300 gatunków zwierząt, w tym pantery śnieżne, kangury czy tygrys syberyjski. Zoo jest czynne codziennie (również we wszystkie dni świąteczne i niedziele niehandlowe) w godz. 9-16 (kasa do godz. 15). Ceny biletów: 25 zł (normalny) i 17 zł (ulgowy). Bilety do zoo można kupić w kasie lub online przez stronę internetową: www.bilety.zoo.plock.pl

Jeśli ktoś lubi zwiedzanie zadaniowe, może pobrać ze strony internetowej www.turystykaplock.eu materiały do rodzinnej gry miejskiej „Od wieków płynąca” z questami dotyczącymi Wisły.
Czas przejścia: 90 min.

Wzgórze Tumskie w Płocku

Coś na ząb

Browar Tumski (Stary Rynek 13; www.browartumski.pl; czynne w godz. 11-20 w trybie „na wynos”) to restauracja z własną warzelnią piwa. W karcie potrawy kuchni polskiej i europejskiej, w tym pierogi zasmażane z gęsiną, befsztyk tatarski czy tradycyjny schabowy.

Karczma pod Strzechą (ul. Grodzka 5; www.karczma-podstrzecha.com.pl; czynne w godz. 10-18 w trybie „na wynos”) to restauracja urządzona we wnętrzu – jak nazwa wskazuje – stylizowanym na tradycyjną polską gospodę. Największą popularnością cieszą się serwowane tam klasyki – schabowy, mielone, gołąbki z kaszą gryczaną i placki ziemniaczane po polsku.

Ciekawostka
W sezonie letnim płocka plaża jest nie tylko miejscem wypoczynku. U podnóża Wzgórza Tumskiego, odbywają się także wszystkie największe koncerty i festiwale w mieście, m.in. Audioriver, Reggaeland i Polish Hip-Hop Festival.

Dojazd z Warszawy
samochodem (110 km),
busami linii Tumbus: parking sprzed PKiN/Metro Marymont (120 min),
pociągami Kolei Mazowieckich (165 min)

Gdzie szukać informacji
Centrum Informacji Turystycznej
Stary Rynek 8, 09-400 Płock
tel. +48 24 367 19 44
e-mail: biuro@turystykaplock.eu
www.turystykaplock.eu
Czynne w godz. 8-16

POBIERZ CAŁY PRZEWODNIK

Facebook