Kazimierz Pułaski, Tadeusz Kościuszko, Piotr Wysocki, Ignacy Jana Paderewski i inne postaci historyczne, których działania koncentrowały się na przywróceniu Polsce niepodległości, będą bohaterami filmu edukacyjno-promocyjnego „Pragnienie wolności. The urge for freedom”. Narratorem opowieści o wielkich Polakach został popularny aktor Rafał Królikowski. Zdjęcia zrealizowano 10 i 11 grudnia w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Muzeum imienia polsko-amerykańskiego bohatera mieszczące się w zespole pałacowo-parkowym w Winiarach, pełne jest opowieści o losach patrona muzeum i innych Polaków, którzy wyemigrowali do USA. W pięknym klasycystycznym pałacu zebrano też wyposażenie, które pozwala poczuć dawną atmosferę szlacheckiego domu i staropolską gościnność. To znakomita sceneria dla narracji o trwającej przez półtora stulecia polskiej drodze do wolności – od konfederacji barskiej 1768 r. po odzyskanie niepodległości w 1918 r.
Konfederacja barska z 1768 r. była pierwszą próbą ratowania zagrożonej niepodległości Polski. Bohaterem, który stanął wówczas do walki był m.in. Kazimierz Pułaski. Jego odwaga, pragnienie wolności, nieustępliwość i dążenie do zwycięstwa w walce z carską tyranią, przyniosły mu sławę na ziemiach polskich i w Europie. Idee walki o niepodległość kontynuował w Ameryce. Uznany za ojca amerykańskiej kawalerii, to właśnie tam – w imię wolności – Pułaski zapłacił cenę najwyższą. Na wieść o jego śmierci Jerzy Waszyngton wyznaczył dla wart obozowych hasło: „Pułaski”, a odzew: „Polska!”.
Tadeusz Kościuszko to jedna z najbardziej zasłużonych postaci polskiej historii i bohater walk o niepodległość Polski i Ameryki, uczestnik wojny z Rosją w 1792 r., wódz i Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w powstaniu 1794 r. Wzorowy przykład patriotyzmu i tradycji niepodległościowych w czasach walki o byt Rzeczpospolitej.
Próbę odzyskania utraconej niepodległości podejmował również Piotr Wysocki (bohater rodem z Warki), dając w 1830 r. sygnał do walki w powstaniu listopadowym.
Rok 1918 to uwieńczenie polskich dążeń do odzyskania upragnionej wolności. Postacią wybitną w tych dążeniach był Ignacy Jan Paderewski – ambasador sprawy polskiej przed i w czasie I wojny światowej.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce od ponad półwiecza kultywuje pamięć o tych wybitnych Polakach, których połączyło pragnienie wolności. Nie dziwi zatem, że właśnie ta instytucja zainicjowała filmowy projekt „Pragnienie wolności” i zaprosiła do współpracy cenionego aktora teatralnego i filmowego Rafała Królikowskiego. Scenariusz przygotował zespół placówki pod dyrekcją Iwony Stefaniak. Producentem została Awangarda Media Group, a reżyserią i adaptacją scenariusza zajęła się Agnieszka Uścińska. Zdjęcia do filmu realizuje Jarek Wątor. Realizację projektu umożliwiło zdobycie funduszy z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Patronat medialny nad filmem objęła TVP Historia. Film będzie emitowany w dniach 25 – 31 grudnia 2020 r. na kanałach TVP Historia, TVP Kultura, OTV (Warszawa), TV Dami i TV Zebra (Radom). Po emisji telewizyjnej będzie można go zobaczyć również na kanale YouTube i w innych mediach społecznościowych Muzeum.
Więcej o Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Kiedyś do były parady! Zapowiedź jedynej w Polsce Parady Pułaskiego
Zobacz też wywiad z dyrektor Muzeum Pułaskiego Iwoną Stefaniak o zespole pałacowo-parkowym w Winiarach oraz o historii i legendach Warki: