Podróże

PODKOWA LEŚNA: SPOTKANIE Z IWASZKIEWICZAMI

Panny z Wilka, Brzezina, Matka Joanna od Aniołów – te opowiadania zna każdy, kto choć trochę uważał na lekcjach języka polskiego. To tylko niektóre z tytułów, które wyszły spod pióra słynnego literata Jarosława Iwaszkiewicza. Twórca znaczną część życia spędził na Mazowszu, a w domu, w którym mieszkał wraz z żoną Anną w Podkowie Leśnej, działa aktualnie Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

Muzeum mieści się w posiadłości Stawisko otoczonej parkiem. Była ona prezentem ślubnym od ojca Anny – Stanisława Wilhelma Lilpopa. Miejsce przez ponad 50 lat było nie tylko domem Iwaszkiewiczów, ale także tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym. W okresie międzywojennym bywali i tworzyli tu znani polscy artyści: Karol Szymanowski, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski. W czasie niemieckiej okupacji dom stał się miejscem, gdzie schronienie otrzymali m.in.: Czesław Miłosz, Stanisław Dygat, Krzysztof Kamil Baczyński, Witold Lutosławski, Leon Schiller czy Jerzy Waldorff. Do innych wielkich osobistości, które odwiedziły małżeństwo Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej, należeli królowa belgijska Elżbieta i pianista Artur Rubinstein.

Wnętrze domu wciąż zachowało swój pierwotny charakter: ściany zdobi XIX- i XX-wieczne malarstwo polskie, a pokoje wyposażone są w rzeźby, perskie dywany oraz klasyczne meble. W pokoju gościnnym centralny punkt zajmuje stół „gdański” i XVIII-wieczny sekretarz; w gabinecie Jarosława Iwaszkiewicza – biurko, przy którym powstawały opowiadania i wiersze oraz biblioteka z 25 tysiącami tomów, wśród których nie brakuje unikalnych pierwodruków. Jednym z cenniejszych egzemplarzy jest wydanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z 1834 roku. Zbiory muzeum uzupełnia obszerne archiwum autora „Sławy i chwały”, fotografie, trofea myśliwskie i kolekcje płyt.

Stawisko, oprócz roli muzeum, pełni – tak jak dawniej – rolę domu kultury: odbywają się tutaj wystawy malarstwa i rzeźby współczesnych artystów, spotkania artystyczne, organizowany jest festiwal „Muzyczne Konfrontacje”, a także – zawsze w maju – konkurs recytatorski, na który jako goście specjalni zapraszani są znani aktorzy.

Wokół domu rozciąga się sporych rozmiarów park, którego opisy można odnaleźć w twórczości Jarosława Iwaszkiewicza. Do dziś zachowały się na przykład cztery z dziewięciu starych, pomnikowych sosen upamiętnione w ostatnim wierszu poety – „Uranii”.

Muzeum mieści się w Podkowie Leśnej, 2,5 km od stacji kolejowej Brwinów, gdzie zatrzymują się pociągi regionalne Kolei Mazowieckich.

Dane kontaktowe

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku
Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku ul. Gołębia 1 05-807 Podkowa Leśna
(48-22) 758-93-63; 508 300 698
Strona www
Facebook