Podróże

ŻYRARDÓW. NOWA ATRAKCJA W MIEŚCIE-OGRODZIE

Takiego obiektu w Żyrardowie jeszcze nie było! Wzdłuż rzeki Pisi Gągoliny powstała prawie kilometrowa ścieżka z drewnianych podestów prowadząca nad Zalew Żyrardowski. Spacerując kładką można zatopić się w szuwarowej roślinności i podziwiać przybrzeżną przyrodę, która jeszcze niedawno była poza zasięgiem wzroku, a dziś jest na wyciągnięcie ręki.

Żyrardów słynie z pielęgnowania lniarskich tradycji i przemysłowego dziedzictwa. Ale równie pieczołowicie miasto dba o bogactwo naturalne. Rewitalizowane i odkrywane na nowo urokliwe zakątki czynią tę miejscowość jeszcze bardziej atrakcyjną dla mieszkańców i turystów.

By zachować naturalne piękno

Kładka o konstrukcji stalowo-drewnianej przebiega przez ciekawy przyrodniczo teren. Panuje tu wyjątkowy mikroklimat, a brzeg rzeki porasta zróżnicowana roślinność, którą możemy podziwiać, spacerując kładką czy odpoczywając na tarasach. Wykonawca inwestycji miał za zadanie w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko i zachować naturalny charakter miejsca.

Porastająca brzegi kładki roślinność została jedynie wzbogacona o nowe gatunki drzew, krzewów oraz nasadzeniami w postaci mat wegetacyjnych obsadzonych szuwarem brzegowym i roślinami podwodnymi, m.in. takimi gatunkami, jak: irys, mięta, turzyca, przetacznik czy tatarak.

Spacer kładką rozpoczynamy od ul. Kanałowej, a kończymy nad Zalewem Żyrardowskim, gdzie polecamy wypoczynek na terenie nowoczesnego kąpieliska. Obiekt posiada wszystko, co cenią zarówno miłośnicy wygrzewania się na piasku, jak również zwolennicy aktywnego wypoczynku nad wodą.

Do dyspozycji plażowiczów jest rozległa piaszczysta plaża, gdzie przed słońcem osłaniają parasole z trzciny. Jest też trawiasty teren wyposażony w hamaki i drewniane altanki, strzeżone kąpielisko, pomost, taras widokowy, punkt gastronomiczny oraz wielofunkcyjne boiska piaszczyste, plac zabaw i siłownia zewnętrzna.

Rowerowe wyprawy wokół zalewu

Zalew jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Wypożyczalnia sprzętu wodnego oferuje kajaki i rowery wodne. Przy obiekcie dostępny jest bezpłatny parking dla samochodów i rowerów, ale można dojechać tu również autobusem i rowerem miejskim.

Dodatkową atrakcją jest wybudowana niedawno wzdłuż zalewu ścieżka pieszo-rowerowa z kładką o konstrukcji stalowo-drewnianej, pozwalającą przeprawić się przez rzekę Pisię Gągolinę. Przy kąpielisku można wypożyczyć rower miejski i udać się na przejażdżkę nowo wybudowaną trasą rowerową, która wraz z przedłużeniem na ul. Ziołowej tworzy pętlę wokół zalewu.

Charakterystyczne dla Żyrardowa ukształtowanie terenu z meandrującą rzeką i licznymi ciekami wodnymi, wykorzystywane niegdyś w procesie obróbki lnu i produkcji wyrobów lnianych, dziś służy wypoczynkowi i rekreacji na świeżym powietrzu. Polecamy letni, weekendowy wypoczynek w postindustrialnym mieście – ogrodzie.

Tekst i zdjęcia: UM Żyrardów

Facebook