Aktualności

70. URODZINY WARSZAWSKIEJ STARÓWKI

Warszawskie Stare Miasto odkryje swoje tajemnice, niedostępne na co dzień zakamarki i otworzy ukryte w podwórkach ogrody. Na całej Starówce odbywać się będą koncerty, spacery, warsztaty artystyczne i filmowe, spotkania, wystawy, gry miejskie, zabawy taneczne i wreszcie – urodzinowy toast. Tak hucznie Warszawska Starówka będzie świętować 70. rocznica odbudowy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Przez trzy dni! Od 21 do 23 lipca.

Nowa warszawska Starówka

22 lipca 1953 roku oddano do użytku Rynek Starego Miasta wraz z częścią staromiejskich ulic. Chociaż prace rekonstrukcyjne trwały przez kolejne dziesięciolecia, właśnie ta data wyznacza symboliczne zwieńczenie pierwszego etapu odbudowy nie tylko Starego Miasta, lecz także całej Warszawy.

Ważna miejska rocznica stała się punktem wyjścia do wspólnego celebrowania historii Warszawy oraz świętowania tego, jak wygląda dzielnica dziś i jak wiele ma do zaoferowania mieszkankom i mieszkańcom miasta oraz turystom.

Trzy duże instytucje kultury – Muzeum Warszawy, Staromiejski Dom Kultury i Muzeum Karykatury – postanowiły zaprosić do współpracy kilkadziesiąt miejsc działających na Starym Mieście i w jego okolicach, aby wspólnie pokazać Starówkę z jak najlepszej strony.

Przed Muzeum Warszawy stanie wspólny stół, który powstał w ramach projektu Plac Defilad, współfinansowanego przez m.st. Warszawa, a przez ostatnie lata ożywiał plac przed PKiN. To przy stole odbędzie się część zaplanowanych wydarzeń, m.in. warsztaty, toast urodzinowy i sąsiedzkie śniadanie dla mieszkańców i mieszkanek. Drewniany, dwudziestopięciometrowy stół pozostanie na Rynku Starego Miasta na dłużej.

70 wydarzeń na 70. Urodziny – program w telegraficznym skrócie

W piątek, 21 lipca, będzie można m.in. wysłuchać wykładu o odbudowie Starówki, stworzyć akwarelowe pocztówki i zbudować makietę placu Zamkowego. To także dzień wernisaży – wszystkie otwarte tego dnia wystawy będzie można oglądać także w sobotę, niektóre również w niedzielę.
Wieczorem z kamienic na Rynku rozlegnie się Koncert Otwartych Okien, a po nim szlagiery do tańca zagrają Nicponie, których na Rynek Starego Miasta zaprosił Burmistrz Dzielnicy Śródmieście. Miłośniczki i miłośnicy nowoczesnych dźwięków będą mieć wyjątkową okazję, by zamienić bruk Rynku Starego Miasta w parkiet podczas silent disco, czyli wielokanałowej imprezy w słuchawkach, na którą zaprasza BarStudio.

Sobota, 22 lipca, to symboliczna data 70. Urodzin Starówki i tym samym główny dzień obchodów. W ciągu dnia będą trwać gry miejskie, odbędą się spacery i warsztaty, będzie można zajrzeć do kamienicy Fukierowskiej czy usiąść w pięknym, zacisznym ogrodzie na rodzinnym pikniku.
Następnie koncert w ramach festiwalu Jazz na Starówce: Big Band Marcina Maseckiego wykona specjalnie przygotowaną Suitę Jubileuszową, a dzień zwieńczy pokaz filmu Warszawa nie zapomni – to złożony z fragmentów kronik filmowych niezwykły dokument, który ukazuje stolicę przed II wojną światową, zniszczenia wojenne i pierwsze lata odbudowy.

Niedziela, 23 lipca, to dzień odkrywania Starego Miasta. Na wykładach i spacerach Starówka odsłoni swoje tajemnice i niedostępne na co dzień zakamarki, jak zamknięte podwórka czy piwnice. Będzie można zwiedzić wystawy, a także wziąć udział w warsztacie rysunku florystycznego i botanicznego.

W piątek i sobotę będzie można zajrzeć do pracowni artystycznych znajdujących się pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, a także obejrzeć szereg wystaw oraz wysłuchać koncertów. Przez całe trzy dni odbywać się będą koncerty organowe, wystawy w Galerii Prześwit, Staromiejskim Domu Kultury i Muzeum Warszawy.

Większość atrakcji jest bezpłatna. Na niektóre z nich obowiązuje rejestracja – szczegóły w programie i na stronach organizatorów. W sobotę i niedzielę główną siedzibę Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, a także oddziały: Muzeum Farmacji, Centrum Interpretacji Zabytku i Barbakan będzie można zwiedzić za darmo.

Pełny program znajduje się na stronie: urodzinystarowki.pl.

Facebook