Aktualności

ŻYRARDÓW GWIAZDĄ SERIALU KRYMINALNEGO!

Henryk Talar, Paulina Gałązka i Żyrardów grają główne role w nowym serialu kryminalnym „Archiwista”. Produkcja TVP liczy 13 odcinków, każdy z nich jest poświęcony wyjaśnieniu jednej zbrodni, a inspiracją scenariuszy większości z nich były autentyczne, niewyjaśnione morderstwa sprzed lat.

W rolę pracownika policyjnego archiwum, który próbuje nielegalnie wyjaśniać na własną rękę nierozwiązane sprawy kryminalne, wcielił się Henryk Talar. To on jest mózgiem dwuosobowego zespołu, w którym młoda policjantka, aspirant Zuza Wasiluk (Paulina Gałązka) zajmuje się działaniem.

Serial w reżyserii Macieja Żaka zadebiutował na antenie TVP1 w piątek 10 stycznia 2020, a po trzech odcinkach porównywany bywa do popularnego serialu amerykańskiego „Dowody zbrodni” o policjantach z Filadelfii pracujących nad odkrywaniem prawdy o niewyjaśnionych przestępstwach. Dzięki pracy ich wydziału sprawiedliwość może w końcu zatriumfować.

Henrykowi Talarowi i Paulinie Gałązce partnerują na ekranie znani polscy aktorzy, m.in. Mirosław Zbrojewicz, Rafał Mohr, Maria Gładkowska, Sylwia Juszczak-Krawczyk, Beata Fido, Mateusz Kmiecik oraz Angelika Kurowska. Niebagatelną rolę odgrywają także plenery i wnętrza budynków w Żyrardowie, gdzie realizowane były zdjęcia.

Największą żyrardowską gwiazdą telewizyjnej produkcji jest dawny budynek dyrekcji oraz głównego biura Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich. Olbrzymi gmach z czerwonej cegły, wybudowany w 1885 r. i zwany dla odróżnienia od niewielkich fabrycznych kantorków Kantorem, zagrał w serialu rolę komendy policji.

Postawiony na planie litery H i rozbudowany w 1896 r. o salę konferencyjną budynek jest jednym z najciekawszych obiektów zabytkowych Żyrardowa. Surowy z zewnątrz, choć imponujący wielkością, wnętrze ma bogate, nie pozostawiając wątpliwości, że właśnie tu znajdowało się niegdyś serce i centrum dowodzenia wielkiego przedsiębiorstwa. Dębowe boazerie na ścianach, sufity i drzwi obłożone dębowym drewnem, a na klatce schodowej do dziś zachowane takie elementy dekoracyjne jak żeliwne kolumienki i ozdobna balustrada aż proszą się o utrwalenie na taśmie filmowej.

Także najbliższe otoczenie Kantoru to gotowy, szalenie atrakcyjny plan filmowy. Budynek sąsiaduje z Parkiem im. Karola Augusta Dittricha – zaprojektowanym jako park krajobrazowy przez cenionego ogrodnika Warszawskiego Ogrodu Botanicznego – Karola Sparmanna. Na terenie parku znajduje się pięknie wyremontowana zabytkowa willa Dittricha, obecnie siedziba Muzeum Mazowsza Zachodniego. Idąc od Kantoru ulicą Dittricha wzdłuż parku można dojść do unikatowego industrialnego kompleksu fabrycznego, gdzie mieszczą się m.in. Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda i Bielnik.

Dziś trasy turystyczne w Żyrardowie wyznaczone są pod dyktando fabrycznej przeszłości miasta. Ale może za jakiś czas powstanie tutaj nowy szlak wiodący śladami bohaterów „Archiwisty” i nierozwiązanych zbrodni oraz lokalnych miejskich legend i tajemnic? Póki co można cieszyć się plenerami z unikalną industrialną zabudową w każdy piątek po godz. 21.30. Właśnie wtedy emitowane są w programie 1 TVP kolejne odcinki kryminału z Żyrardowem na pierwszym planie.

Magdalena Walusiak

ZOBACZ TEŻ:
NOWA WYSTAWA W MUZEUM LNIARSTWA
NOWA STARA MASZYNA W MUZEUM LNIARSTWA

Facebook