Aktualności

ŻEGLARSKIE REGATY O PUCHAR PREZYDENTA WARSZAWY 2022

Żeglarskie Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy odbędą się na Wiśle 4 i 5 czerwca. Będą im towarzyszyły spływy kajakowe, warsztaty wioślarskie i szkolenia na SUP-ie. Zapisy startują w poniedziałek 30 maja.

– Cieszy mnie, że żeglarstwo dołącza do wiślanych aktywności dla warszawiaków. Oferta wodniacka z roku na rok jest coraz bogatsza i bardziej kompleksowa. To najlepszy dowód na to, że Wisła żyje! A Warszawa i Dzielnica Wisła przyciągają swoją wyjątkowością i różnorodnością – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

PLAN REGAT ŻEGLARSKICH

Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy zaplanowano na weekend 4-5 czerwca. Można startować w czterech klasach – Open, Omega Standard, Omega Sport i Retro. Stołeczni wodniacy szykują łodzie i kompletują załogi.

Organizatorzy spodziewają się łącznie ok. 30-35 jachtów. Jeśli pogoda pozwoli, odbędzie się 14 wyścigów, dla każdej z kategorii. Puchar Prezydenta Warszawy – przyznawany w każdej klasie – zdobędą ci, którzy okażą się najlepsi w całej serii.

Zawody rozpoczną się w sobotę o godz. 11.00. Pokazowe Regaty Mistrzowskie zaplanowano między godziną 14.00 a 17.00. W niedzielę między 11.00 a 15.00 dalszy ciąg wyścigów o Puchar Prezydenta Warszawy.

SPŁYWY KAJAKOWE NA WIŚLE

Miłośnicy Wisły i wioślarstwa będą mogli skorzystać z dwóch bezpłatnych spływów kajakowych z Plaży Saskiej (przy Moście Łazienkowskim) do Plaży Rusałka (koło ZOO).

Miasto jest przygotowane na 80 chętnych. Pierwotnie spływ miał się odbyć w ostatni weekend maja, ale z powodu złych prognoz pogodowych został przeniesiony na niedzielę 5 czerwca. Na spływ obowiązują zapisy, które rozpoczną się na stronie internetowej 30 maja.

Tydzień później – w niedzielę 12 czerwca – w Porcie Czerniakowskim zaplanowano bezpłatne warsztaty wioślarskie. Podszkolić w wioślarstwie – w teorii i w praktyce – będzie się mogło 48 osób. Warsztaty również zostały przeniesione z ostatniego weekendu maja i również trzeba się na nie zapisać (od 30 maja) przez internet.

Dzielnica Wisła, UM Warszawa

MIASTECZKO ŻEGLARSKIE

Na plaży Rusałka będzie uruchomione miasteczko żeglarskie. Przewidziano w nim m.in. możliwość popływania na tradycyjnych pychówkach i szkolenie na nowoczesnych SUP-ach.

Na potrzeby regat zostanie uruchomiona dodatkowa bezpłatna przeprawa promowa z bulwarów na plażę, oprócz tego jak zwykle będą kursowały promy ZTM. Całość zakończy koncert, na którym wystąpi Melancholia Hill i gwiazda wieczoru – Agata Karczewska.

Prom Pliszka na Wiśle w Warszawie, fot. m.st. Warszawa

 

WARSZAWSKA OMEGA I JACHTY NA WIŚLE

Tegoroczne regaty są szczególne – przypadają w 80. rocznicę zbudowania kultowej żaglówki – Omegi. W trakcie II wojny światowej, w okupowanej Warszawie, wybitny szkutnik Juliusz Sieradzki zaprojektował i zbudował pierwszą Omegę. Konstrukcja okazała się ponadczasowa, Omegi można spotkać prawie na każdym akwenie w kraju!

Jachty na Wiśle nie były kiedyś niczym nadzwyczajnym. W dwudziestoleciu międzywojennym podczas sezonu co weekend odbywała się rywalizacja warszawskich klubów żeglarskich z siedzibami nad samą rzeką.

YKP WARSZAWA I SZTUKA NA ŻAGLACH

Z czasem, m.in. przez zmiany poziomu wody czy utworzenie Zalewu Zegrzyńskiego, Wisła stała się mniej popularna wśród żeglarzy. Kluby jednak nadal działają, a YKP WARSZAWA działa na Wiśle nieprzerwanie od 1924 roku.

– Pragniemy, aby YKP WARSZAWA dalej tworzył wodną Warszawę. Nasi klubowicze to sportowcy najwyższych lotów, którzy przez lata zdobyli mnóstwo tytułów mistrzowskich oraz trzy medale olimpijskie – dwa Mateusza Kusznierewicza i jeden Zofii Klepackiej. – przypomina Paweł Kalota, Komandor Klubu.

YKP WARSZAWA weźmie udział nie tylko w rywalizacji Omega, ale wystawi załogę Mistrzów. Jej sternikiem będzie Paweł Gardasiewicz – wielokrotny mistrz Europy i świata w windsurfingu.

– Zapraszając ikony polskiego żeglarstwa pragniemy pokazać, że Wisła jest dla wszystkich, a Omega jest jachtem dla każdego! Czy może być lepsza promocja żeglarstwa i pływania w Warszawie niż regaty w centrum Miasta, z tysiącami zgromadzonych na bulwarach i plażach kibiców? – zapowiada Kasper Orkisz, pomysłodawca imprezy.

Znakiem rozpoznawczym warszawskiego żeglarstwa jest pływająca galeria sztuki. Na żaglach stołecznych Omeg prezentowane są prace m.in. Sławka Pawszaka i Ewy Ciepielewskiej. W tym roku dołączą do nich charakterystyczne grafiki Oli Jasionowskiej.

 

Facebook