AKTUALNOŚCI

ZACZAROWANY OGRÓD NA DZIEDZIŃCU RADOMSKIEGO MUZEUM

Niewielki zaczarowany ogród z gigantycznymi owadami, sztucznym deszczem, zegarem słonecznym, klombami roślin miododajnych i wielką szachownicą powstanie na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Miniogród botaniczny zwyciężył w kategorii podregionalnej w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Nową aranżacja przestrzeni dziedzińca wartą niemal pół miliona zł będzie można podziwiać pod koniec przyszłego roku.

Radomianie wybrali zieleń i kulturę

Zwycięski projekt zakłada rewolucję w funkcjonowaniu tego miejsca. Dziedziniec stanie się zieloną enklawą w centrum miasta i zostanie udostępniony zwiedzającym jako przestrzeń wypoczynkowo-edukacyjna oraz miejsce wydarzeń kulturalnych.

– Utworzenie miniogrodu botanicznego to ogromny krok ku możliwości organizacji koncertów, plenerów malarskich czy różnych innych wydarzeń. Chcemy także, aby dziedziniec stał się zielonym azylem. I choć różnogatunkowej przyrody tu nie brakuje, widzimy konieczność przekształcenia tej przestrzeni. Dziękujemy za każdy głos! Dzięki mobilizacji mieszkańców Radomia powstanie tu miejsce wyjątkowe – mówi Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Miejsce z historią i potencjałem

Teren dziedzińca już teraz jest miejscem niezwykłym, z jeszcze większym potencjałem. Po pierwsze: obfituje w świadectwa minionych czasów. To właśnie tutaj zostały odkryte pozostałości XIV-wiecznego warsztatu szewskiego oraz ślady istnienia pieców chlebowych w przymurnych kamienicach, z resztkami ich fundamentów. Po drugie: już teraz posiada unikalny zespół zieleni o charakterze paraparkowym, z kilkudziesięcioletnimi okazami świerka pospolitego, magnolii, tulipanowca czy tamaryszka czteropręcikowego.

Szczególnie monumentalny i okazały charakter mają zielone (a jesienią karmazynowe) kobierce winobluszczu pokrywające szczelnie wschodnie i zachodnie, ściany budynków okalającego dziedziniec kompleksu muzealnego. Dziedziniec od niedawna jest udostępniany publiczności jako element trasy zwiedzania, jednak projekt zakłada wykonanie kolejnego kroku, jakim jest przekształcenie tego miejsca w przestrzeń wypoczynkowo-edukacyjną.

Historyczne inspiracje

Projekt wybrany przez mieszkańców do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zakłada rearanżację obecnej na dziedzińcu wielogatunkowej roślinności, m.in. poprzez nasadzenia nowych gatunków pnączy, drzew, krzewów i bylin, a także miododajnych kwiatów w maleńkim wirydarzu. Nawiązuje on historii kolegium ojców pijarów i założeń ogrodowych tego typu w średniowiecznych instytucjach.

Inspiracją dla projektantów radomskiego miniogrodu był także ogród botaniczny Orto Botanico di Brera w Mediolanie, jeden z najstarszych w Europie – powstał w 1774 roku z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy. Funkcjonujący do dziś mediolański ogród ma otwarty i ogólnodostępny charakter.

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, dziedziniec muzealny jesienią 2020

Stylowa aranżacja przestrzeni

Utworzenie muzealnego miniogrodu botanicznego oznacza też zmiany w organizacji przestrzeni: dobudowanie ażurowych schodów do tarasu, instalację ławek i mebli miejskich w stylu vintage, podświetlenie wewnętrznych murów czy montaż mieniącej się kolorami ściany wodnej imitującej deszcz.

Projekt przewiduje także zakup karmników i budek lęgowych z kamerami, dzięki którym można będzie poznawać życie ptaków. W ogrodzie mają również stanąć: domek dla owadów oraz modele dwumetrowej modliszki, równie wielkiego jelonka rogacza i metrowego chrząszcza. W tym dość otoczeniu jak z „Alicji w krainie czarów” ma znaleźć się także wielka szachownica zaprojektowana na poziomie kostki brukowej, pozwalająca na rozgrywanie partii „żywych” szachów.

Pomysłodawcą ogrodu jest Marek Słupek, kierownik Działu Przyrody w muzeum. – Niezmiernie mi miło, że zaufali Państwo mojej wizji i zagłosowali tak licznie i skutecznie na mój projekt. Dzięki głosującym to miejsce zyska nowy potencjał, nowe możliwości mierzone liczbą koncertów, cyklicznych imprez, spotkań, słowem całym bogactwem życia kulturalnego, które stanie się nową jakością samego muzeum. Myślę, że będziecie tu z przyjemnością przychodzić i z radością wracać, a to miejsce wrośnie w życie mieszkańców Radomia i nie tylko – powiedział Marek Słupek.

Do końca maja 2021 r. przewidziane są szczegółowe prace projektowe, od czerwca do końca września prace instalacyjne i nasadzenia, a odbiór techniczny po testach – z końcem listopada 2021 r.

Dane kontaktowe

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Rynek 11 26-600 Radom
48 362 21 14
Strona www
Facebook