Jeśli naprawdę poszukujesz kontaktu z naturą i podróży w głąb samego siebie, powinieneś odwiedzić Zaczarowane Miejsce. My trafiliśmy tu nie wiedząc, czego się spodziewać i odkryliśmy niezwykle interesującą osobę, która żyje w otoczeniu natury i w zgodzie z naturą. Miejsce pełne jest dobrej energii i harmonii. Wrażenie robi dbałość o detale w odtwarzaniu realiów słowiańskiej egzystencji w puszczy. Pani Ania dba o to, żeby jej Zaczarowane Miejsce oczarowało również turystów.

Warto zrobić sobie prosty test przed przyjazdem: Czy wytrzymasz 3 dni bez zakupów? Czy lubisz chodzić boso po trawie? Czy polubisz picie mleka prosto od kozy? Czy chcesz poznać las i jego wszystkich mieszkańców? Jeśli odpowiesz twierdząco na wszystkie pytania, to jesteś wymarzonym gościem Zaczarowanego Miejsca.

Wizyta w Zaczarowanym Miejscu to najlepsza lekcja wiedzy o tym, jak wyglądało niegdyś życie ludzi w zgodzie z naturą i jej prawami. Podczas wizyty u pani Anny można zobaczyć jak żyją kurki rasy Kochin w leśnym kurniku przypominającym szałas (tzw. kurnik w stylu budnickim). Od nich właśnie pochodzą wyjątkowo smaczne jajka, które mogą stanowić podstawę śniadań na miejscu. Osobliwie wygląda także koza, która wypasa się pomiędzy leśnymi drzewami. Daje ona niezwykle smaczne mleko, z którego gospodyni wytwarza także sery. Jadłospis Zaczarowanego Miejsca dopełniają warzywa i zioła uprawiane na grządkach oraz owoce lasu, pełnego jagód, grzybów a także dzikich ziół, które suszy gospodyni.

W Zaczarowanym Miejscu raz w miesiącu odbywają „Szałasy na pełnie”. Jest to rodzaj słowiańskiego rytuału z zastosowaniem „mistycznej łaźni słowiańskiej”. Człowiek rozgrzewa się w szałasie pod wpływem nagrzanych kamieni, a później ochładza się w rzece Rawce.

Decydując się na pobyt w Zaczarowanym Miejscu w porze letniej warto zapytać o Teatr Motyli Nocnych. W nocy wystawiana jest biała płachta, którą następnie podświetla się. Wszelkie nocne owady zlatują się do światła i latają na tle tej płachty, a specjalista entomolog opowiada o wszystkich gatunkach, które danej nocy zostaną zwabione.

MAZOWIECKIE OPOWIEŚCI

Mazowsze to ziemie, na których historia osadnictwa sięga wielu wieków. W Zaczarowanym Miejscu można poznać historię budników, czyli pionierskich osadników z terenów tutejszych dawnych puszcz: Wiskickiej, Bolemowskiej i Jaktorowskiej. Można zapoznać się też ze sposobem życia wczesnosłowiańskich mieszkańców Mazowsza w specjalnie do tego celu zrekonstruowanej Osadzie Rodzian.

Zaczarowane Miejsce znajduje się na granicy województwa mazowieckiego w Bolimowskim Parku Krajobrazowym u brzegu rzeki Rawki. Jest to gospodarstwo rekreacyjno-edukacyjne prowadzone przez Annę Litwin. Bogaty program zajęć i warsztatów certyfikowany jest poprzez ogólnopolską sieć Zagród Edukacyjnych

Gospodarstwo leży w lesie za wsią Bartniki. Aby tu trafić, należy wyjechać z Bartnik w kierunku zachodnim i podążać leśną, żwirową drogą około 3 km. Gospodarstwo znajduje się w lesie po lewej stronie drogi.

OFERTA

Oferta indywidualna dla turysty poszukującego i świadomego swoich potrzeb, jak również dla grup zorganizowanych, także szkolnych lub przedszkolnych. Specjalna oferta dla osób 50+.

Warsztaty

Specjalizacją Zaczarowanego Miejsca są podróże w czasie. Podczas wizyty można uczestniczyć w jednym z programów, które są oparte na lokalnych tradycjach, historii i legendach odnoszących się do czasów wczesnosłowiańskich, związanych m.in. z domniemanym kultem boga Roda/Rhoda oraz budnicką przeszłością Puszczy Bolimowskiej. Programy te realizowane są w dwóch oddzielnych przestrzeniach, czyli w Zagrodzie Budnika, gdzie ukazane są realia codziennego życia w Puszczy Bolimowskiej w XV wieku, a także w Osadzie Rodzian, rekonstrukcji wczesnosłowiańskiej osady z X wieku naszej ery.

W obu przestrzeniach można uczestniczyć w warsztatach dotyczących tych epok historycznych. Ich przebieg należy uzgodnić indywidualnie z właścicielką. Może on obejmować zarówno elementy kultury materialnej jak i kulinaria.

Latem możliwa jest kąpiel w rzece Rawce, zajęcia edukacyjne i praktyczne, np. z budowania szałasu, wykonywania zabawek z siana oraz lepienia pojemnika z gliny. Jesienią grzybobrania z ogniskiem na zakończenie, a zimą narciarstwo biegowe i kuligi. Przez cały rok możliwe jest uprawianie nordic walking i spacerów.

Zajęcia nordic walking

W okolicach Zaczarowanego Miejsca możliwy jest nordic walking. Gospodyni posiada patent instruktora nordic walking i prowadzi zajęcia z kinezygerontoprofilaktyki (profilaktyka ruchem dla osób w wieku 50+).

Wyżywienie

Żeby spożywać podczas pobytu oryginalne budnickie potrawy, trzeba wcześniej umówić się z gospodynią. Są to proste dania oparte o zioła i owoce lasu.

Noclegi

Najlepszym pomysłem na nocleg jest własny namiot, który można rozbić na ogrodzonym terenie Zaczarowanego Miejsca. Można także, po uzgodnieniu, skorzystać z jednego z 6 miejsc noclegowych w domku gospodyni.

Przykładowe ceny

– 35 zł / 4 h od osoby w przypadku warsztatów połączonych z ogniskiem, poczęstunkiem dla zorganizowanej grupy dzieci w wieku szkolnym lub przedszkolnym oraz dorosłych (zwłaszcza w wieku 50+)

– 20 zł /2 h treningu nordic walking (grupa min.10 osób)

Każdorazowo należy uzgodnić swój przyjazd z właścicielką.

Oferta ma charakter całoroczny.

STYL 

ekologiczny, nawiązujący do tradycji dawnych Słowian i budników

Dane kontaktowe

ZACZAROWANE MIEJSCE
Bartniki, Łąkowa 19, 96-332 Radziwiłłów
500 258 083
Facebook