Aktualności

WYPRAWA NA PÓŁNOC. ZAMEK GOTYCKI, „GOTYCKI” I FUTURYSTYCZNA WIEŻA

Zaczynamy zimowe wyprawy! Pierwsza wiedzie nas na północ, do Ciechanowa. Jedno z najstarszych miast Mazowsza słynie z monumentalnego średniowiecznego zamku. W tej samej miejscowości znajduje się jedno z najnowocześniejszych w regionie centrów edukacyjnych. I nie bójmy się tego słowa w czasie ferii – w Torusie nauka jest cudowną zabawą. A za miedzą można odwiedzić kolejny zamek, też gotycki, ale nie średniowieczny. Bo chodzi o ten gotyk z dreszczykiem, czyli neogotyk zahaczający o upiorne opowieści romantyczne.

Ważne: Ciechanów i Opinogórę można odwiedzić w ciągu jednego dnia także bez własnego samochodu! Ale trzeba wziąć pod uwagę warunki pogodowe albo specjalny wydatek.

CAŁY MAGAZYN Z POMYSŁAMI NA ZIMOWE WYCIECZKI RODZINNE DO POBRANIA

KOLEJĄ DO CIECHANOWA

Przez Ciechanów przejeżdża sporo pociągów dalekobieżnych z Warszawy i podróż nimi trwa od 40 do 50 minut, Kolejami Mazowieckimi ponad półtorej godziny.

Z dworca właściwie wszędzie jest blisko, jeśli lubicie dłuższe spacery, ale można też skorzystać z miejskich rowerów lub przyjechać do Ciechanowa z własnym jednośladem. Przyda się on nie tylko do poruszania się mieście, ale także w dalszej części wyprawy. Ale najpierw hit Ciechanowa: Zamek Książąt Mazowieckich.
Jak wszystkie dawne zamki, twierdza nad Łydynią kryje wiele tajemnic. Jednej z nich – miejsca ukrycia skarbu księcia Janusza I – strzeże straszliwy czarny pies, a właściwie rycerz przemieniony w groźne zwierzę przez alchemika. A mniej baśniową, choć też chwilami mrożącą krew w żyłach historię tego miejsca, opowiadają dwie wystawy stałe: „Fakty i mity ciechanowskiego zamku” oraz „Księstwo Mazowieckie 1200-1526: intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”.

Dla kontrastu można po odwiedzeniu zamku zajrzeć do Parku Nauki Torus z charakterystyczną wieżą, która stała się gwiazdą serwisu The World Geography. Największym hitem placówki jest interaktywny ekran do wyświetlanie obrazów na warstwie suchej mgły. Można go dotykać, przesuwać wyświetlane na nim obiekty, a nawet grać w gry. Powierzchnia ekranu to 5 metrów kwadratowych.

Park Nauki Torus w Ciechanowie

SAMOCHODEM (MOŻE BYĆ TAKSÓWKA!) LUB ROWEREM

Opinogóra z fascynującym Muzeum Romantyzmu leży w odległości 8 km od Ciechanowa. Można ten dystans pokonać rowerem, a później wrócić na stację PKP, albo, jeśli nie podróżujemy własnym autem, po prostu podjechać taksówką. Wyszukiwarka podpowiada kilka ciechanowskich numerów.

Muzeum mieści się w dawnej posiadłości Krasińskich. Dziś obejmuje park angielski o powierzchni 22 ha z kompleksem budynków. Są to m.in.: neogotycki pałacyk z 4 dziesięciolecia XIX wieku (poczujcie ten klimat!), dwór z początku XX wieku, oficyna dworska oraz powozownia – tam mieszczą się muzealne ekspozycje, a także oranżeria – z salą konferencyjno-koncertową i wystawą multimedialną.

Poza terenem Muzeum ważnym miejscem związanym z Krasińskimi jest kościół z rodzinną kryptą grobową, w której pochowany został autor „Nie-Boskiej komedii” i jego najbliżsi.

Facebook