Trasa linii WKD wiedzie przez malownicze i urokliwe tereny, zachęcając do odkrywania Mazowsza. Chociaż są położone tuż obok Warszawy, paradoksalnie – wcale nie są tak dobrze znane. Zapakuj więc rower do kolejki WKD i poznaj perełki podwarszawskich miast ogrodów.
START W GRODZISKU MAZOWIECKIM
Na mapie szlaku WuKaDki każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wędrówkę warto zacząć oczywiście od Grodziska Mazowieckiego i Izby Tradycji EKD/WKD, w której można poznać ciekawą historię pierwszej normalnotorowej elektrycznej kolei w Polsce oraz podziwiać cenne eksponaty i pamiątki. To stąd rusza nasza kolejka, prowadząc prosto do stolicy.
Centrum dowodzenia stanowi Miejski Ośrodek Kultury, wokół którego skupiają się lokalne środowiska artystyczne. Drugim wyróżniającym się punktem jest Mediateka. Obiekt o przeszklonych elewacjach doskonale wtapia się w zieleń parku Skarbków, który w okresie wiosenno-letnim gości letnie koncerty, pikniki, kino na leżakach i mnóstwo innych imprez.
Otwarcie linii EKD w grudniu 1927 roku wiązało się z wielkim ożywieniem budowlanym w miejscowościach leżących wzdłuż linii kolejki. Ze względu na leśny charakter terenów oraz walory przyrodnicze powstało tu kilka Miast Ogrodów. Planując wycieczkę, obowiązkowo musimy zaznaczyć je na swojej mapie.
MIASTA OGRODY
Od początku swego istnienia Milanówek był przede wszystkim letniskiem dla zamożnych mieszkańców Warszawy. W czasie trwania powstania warszawskiego do Milanówka przeniosły się najważniejsze organy Polskiego Państwa Podziemnego, co zyskało mu przydomek „małego Londynu”. Dzisiaj to niezwykle urokliwe miasteczko, pełne zabytkowych pensjonatów i willi – 200 objętych jest ochroną konserwatorską, a 21 wpisano do rejestru zabytków.
Powstanie Podkowy Leśnej także związane jest bezpośrednio z budową EKD, o czym do dnia dzisiejszego przypomina układ ulic wokół dworca kolejowego. Zdecydowanie warto zobaczyć tu willę Aida czy wybrać się na spacer Aleją Lipową, odwiedzić kościół św. Krzysztofa oraz rezerwat „Parów Sójek”. Łatwo stąd dojechać do Stawiska, gdzie znajduje się Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów – ośrodek artystyczno-kulturalny lat 30. XX wieku. Gościli w nim m.in. Julian Tuwim i Antoni Słonimski. Dzisiaj organizowane są tu lekcje muzealne oraz wycieczki połączone ze spacerem po zabytkowych i urokliwych terenach Miasta Ogrodu.
Z kolei w Pruszkowie warto odwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy, gdzie eksponowana jest jedyna w Polsce wystawa na temat starożytnej metalurgii „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”. Muzeum organizuje również koncerty, dyskusje, warsztaty itd.
ZAPAKUJ ROWER DO WUKADKI
Na weekendową rekreację szlakiem kolejki WKD warto zabrać ze sobą rower. W ten sposób zawsze można zrobić „skok w bok” i poznać mniej znane perełki podwarszawskich Miast Ogrodów. Chociażby Otrębusy – słynne dzięki Muzeum Motoryzacji i Techniki, skąd już tylko krok do Karolina. W tym przepięknym zakątku gminy Brwinów swoją siedzibę ma najsłynniejszy polski zespół artystyczny – Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE”. Można przy okazji skorzystać z oferty Wukadką z biletem „Mazowsza” i dojechać pociągiem WKD na koncert odbywający się w sali widowiskowej „Matecznik Mazowsze”.
W Brwinowie koniecznie trzeba zajrzeć do Ogrodu Botanicznego, a także zahaczyć o Wake Family Brwinów. To idealne miejsce na wodne szaleństwa. Do dyspozycji gości są tu wyciągi do wakeboardu i nart wodnych, plaża z placem zabaw dla dzieci, strefa relaksu z lożami, hamakami, beach bary z muzyką, restauracja, słowem – miejsce, aby cieszyć się życiem!
ZOBACZ TEŻ:
PODKOWA LEŚNA. ROWEREM PRZEZ MIASTO OGRÓD
PODKOWA LEŚNA: SPOTKANIE Z IWASZKIEWICZAMI
PRUSZKÓW. MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA I ROWERY
CENTRUM FOLKLORU POLSKIEGO „KAROLIN” W OTRĘBUSACH
KAROLIN – SIEDZIBA CAŁEGO MAZOWSZA
PODRÓŻ W CZASIE. MUZEUM MOTORYZACJI I TECHNIKI W OTRĘBUSACH