PODRÓŻE

PODRÓŻ W CZASIE. MUZEUM MOTORYZACJI I TECHNIKI W OTRĘBUSACH

Lubisz animację „Auta”? A może program „Top Gear”? Jeśli jesteś fanem motoryzacji, powinieneś poznać też Muzeum Motoryzacji w Otrębusach. To największa w Polsce kolekcja pojazdów: ekskluzywnych prezydenckich limuzyn, oldschoolowych ikarusów, a także samochodów wyścigowych Formuły 1. W Otrębusach wszystkie pojazdy można nie tylko zobaczyć. Każdy może dotknąć kultowe auta by uwierzyć, że to jawa, nie sen i obejrzeć każdy detal z odległości paru centymetrów. Od 1 lutego Muzeum znowu działa!

Muzeum Motoryzacji jest prywatną inicjatywą państwa Mikiciuków, którzy od lat zajmują się ratowaniem od złomowania i kolekcjonowaniem starych pojazdów. Łącznie w ich zbiorach znajduje się 300 zabytkowych samochodów osobowych i ciężarowych, a także pojazdy wojskowe, autobusy i motocykle. Są w tak dobrym stanie i tak różnorodne, że często występują w filmach jako rekwizyty.

Zbiory podzielone są na kilka sekcji – najciekawiej prezentują się auta pochodzące z lat 20. i 30. oraz pojazdy z okresu II wojny światowej czy czasów komunistycznych.

Prawdziwe perełki to amerykański buick skylark 53, którego właścicielem był premier Józef Cyrankiewicz, fiat 125p prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego czy volvo 262 należące do kompozytora Kazimierza Korda. Na dłużej każdy ze zwiedzających zawiesza oko na luksusowych limuzynach oraz kolekcji formuł startujących na przełomie lat 70. i 80. w wyścigach krajów zza Żelaznej Kurtyny.

Najstarszym pojazdem zbioru jest J.A.G. z 1897 roku – to pierwszy samochód, jaki kiedykolwiek jeździł na ziemiach polskich.

Samochody osobowe to nie wszystko. Muzeum posiada też kolekcję motocykli i rowerów – najstarsze egzemplarze pochodzą z XIX wieku. Obecne są także samochody pancerne i czołgi, między innymi słynny Rudy z filmu „Czterej pancerni i pies” , a specjalną ciekawostką jest papamobile wykonane do filmu biograficznego o Karolu Wojtyle „Karol. Człowiek który został papieżem”.

Każdy pojazd został opatrzony metryczką, w której znalazły się informacje na temat jego historii, aspektów technicznych i przebiegu. Opisy sporządzone są w języku polskim i angielskim.

W Muzeum znajduje się ponadto rozbudowana kolekcja rekwizytów muzealnych, w tym stare przenośne radia, aparaty fotograficzne, kamery, lampy, świeczniki, zegary, telewizory i maszyny do pisania.

Wieś Otrębusy znajduje się niespełna 30 km od centrum Warszawy. Można do niej dotrzeć autem lub koleją – muzeum dzieli od stacji WKD 1 kilometr.

MUZEUM CZYNNE OD 1 LUTEGO 2021:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-16.30
w sobotę i niedzielę w godz. 9.00-16.30

Dane kontaktowe

Muzeum Motoryzacji i Techniki ul. Warszawska 21, 05-805 Otrębusy
tel./fax (022) 758 50 67, kom. 502 257 021, 504 150 817
Strona www
Facebook