Na wsi

WIOSKA POD KOGUTEM

POMYSŁ NA ŻYCIE NA WSI

Właścicieli gospodarstwa Agnieszkę i Jerzego w życiu to, co najlepsze spotyka przez przypadek. Przypadkiem była również Wioska Pod Kogutem. Przepiękny teren o powierzchni 4 ha, położony w Chojnowskim Parku Krajobrazowym, nieopodal Warszawy, kupili 12 lat temu mieszkając w Hiszpanii. Kupili go od Polaków mieszkających w Paryżu i wcale nie mieli na myśli otwarcia agroturystyki dla mieszkańców stolicy. Wszystko wyszło kompletnie przypadkiem, począwszy od małego barku dla gości, aż po prężnie działający obiekt turystyczny. Wspólnie ustalili, że edukacyjna i rozrywkowa oferta obiektu skierowana będzie do rodzin z małymi dziećmi.

Gościom wioski chcą pokazać, jak było dawniej na wsi, dlatego mają zwierzęta domowe. Dodatkowo działa spore zoo dla uatrakcyjnienia miejsca. W Wiosce Pod Kogutem można też obejrzeć kolekcję starych maszyn rolniczych, jakimi dziadkowie nie tak dawno uprawiali pola oraz zjeść dobry posiłek w tutejszej restauracji.

 

SIELSKIE OPOWIEŚCI

Kilka lat temu w Wiosce pod Kogutem odbyła się Cepeliada, na którą zjechało wielu znanych twórców ludowych. Wystawcom tak bardzo spodobała się atmosfera tego miejsca, że postanowili sprezentować gospodarzom niektóre ze swoich prac. Wśród nich były m.in. rzeźbione figurki kogutów, które stały się początkiem kolekcji gromadzonej przez gospodarzy. Kogut stał się symbolem wioski, a wielka rzeźba kolorowego kura o rozmiarach 2,5 m x 3 m wita gości w centrum ośrodka i wszyscy robią sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.

Znane w okolicy zoo często przyjmuje zwierzęta, które z różnych powodów muszą opuścić domy swoich dotychczasowych właścicieli. Są wśród nich m.in. króliki, koty i inne zwierzęta domowe. Pewnego razu gospodarze odebrali telefon z zapytaniem, czy przyjmą świnkę. Zgodzili się będąc przekonani, że otrzymają na wychowanie kolejną świnkę morską. Jakież było ich zdziwienie, gdy okazało się, że świnka w rzeczywistości waży co najmniej 150 kg i jest wyrośniętą świnią wietnamską, dla której potrzebna była budowa osobnej zagrody. Zwierzę znane jako Świnka Brzoskwinka zadomowiło się w wiosce na dobre i zostało jednym z wioskowych ulubieńców.

Na początku działalności wioskowe zoo prezentowało głównie zwierzęta domowe i gospodarskie, dobrze znane lokalnym mieszkańcom. Pewnego jednak razu znalazły tutaj swój azyl wysłużone wielbłądy, które przez wiele lat bawiły publiczność w cyrku. Oba były słusznego wzrostu i potężnej postury. Można więc sobie tylko wyobrazić, jak bardzo zdziwił się przejeżdżający nieopodal rowerzysta, który na widok ogromnych baktrianów przechadzających się za płotem tak się na nie zapatrzył, że w rezultacie „wylądował” w wielkiej kępie krzaków rosnących przy obejściu. Na szczęście nie doznał żadnej kontuzji i przygoda skończyła się tylko na niewielkich zadrapaniach.

fot.Agnieszka Dróżdż

ULUBIONE MIEJSCA

Wioska pod Kogutem położona jest w okolicy interesującej zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym oraz krajoznawczym. Ciekawymi ośrodkami miejskimi w okolicy są Góra Kalwaria i Piaseczno. Początki obu miast sięgają średniowiecza, a bogata historia pozostawiła wiele cennych zabytków.

Góra Kalwaria znana jest ze swej niezwykłej formy urbanistycznej – oryginalnego układu ulic z XVII wieku opartego na planie krzyża łacińskiego, powstałego na podstawie średniowiecznych planów Jerozolimy i związanego z nim systemu dróg kalwaryjskich. Wówczas też nadano jej prawa miejskie i nazwę Nowa Jerozolima. W XIX w. miasto stało się jednym z najważniejszych w Polsce centrów chasydyzmu i stąd właśnie wywodzi się słynna chasydzka dynastia Ger i jej osiem pokoleń cadyków. Do dziś zobaczyć tam można synagogę Alterów oraz żydowski cmentarz.

Będąc w Piasecznie warto odwiedzić wzniesiony w 1565 roku kościół pw. świętej Anny, szpital z czasów Powstania Warszawskiego czy zabytkową remizę ochotniczej straży pożarnej. Nie lada atrakcją jest przejażdżka 30-kilometrową trasą kolejki wąskotorowej zakończona ogniskiem na polanie lub odwiedzinami w miasteczku westernowym Wild West City.

Nie można pominąć także wizyty na zamku w Czersku, który zaprasza do zwiedzania, na historyczne rekonstrukcje, turnieje rycerskie czy Noc Grozy.

Do okolicznych atrakcji przyrodniczych zalicza się Chojnowski Park Krajobrazowy czekający na rowerzystów, amatorów nordic walkingu i miłośników przyrody. Znajdujący się nieopodal leśny kompleks rekreacyjny Zimne Doły zaprasza m.in. do spacerów nad jeziorem, które można też oglądać z zadaszonej wieży widokowej. Na dzieci czeka tam duży plac zabaw i Linowy Park Przygody.

Jadąc samochodem z Wioski pod Kogutem w kilka minut można dotrzeć do uzdrowiska w Konstancinie-Jeziornie z pięknym parkiem oraz znajdującą się tam tężnią solankową. Na amatorów kajakarstwa czeka przepływająca przez Łoś, Konstancin i Piaseczno rzeka Jeziorka, nadal dzika i nieodkryta. Wytyczono tam kilka różnej długości tras oraz jest tam wypożyczalnia kajaków z profesjonalną obsługą.

fot.Agnieszka Dróżdż

TEGO NIE WIEDZIELIŚCIE

Na terenie wioski w XIV w. znajdował się zajazd, gdzie strudzeni wędrowcy mogli odpocząć, zjeść pożywny posiłek oraz wymienić konie na dalszą podróż. Świadczy to o tym, że miejsce to od zawsze było idealne dla podróżujących szukających odpoczynku i dobrej kuchni.

Podczas prac rozbiórkowych starych czworaków, zjawiło się na placu robót kilku starszych panów z sąsiedztwa z łopatami i młotkami w poszukiwaniu skarbu. Z ich opowieści wynikało, że wśród mieszkańców krąży stara legenda głosząca, że pod głównym kominem został tu zakopany skarb zamożnego dziedzica. Niestety żadnych złotych monet nie odnaleziono. Za to znaleziono kilkadziesiąt ogromnych kamieni, które kiedyś służyły jako fundamenty, a teraz służą jako ozdoba ogrodu i przypominają o historii tego miejsca. Dodatkowo w budynkach gospodarczych odkryto parę bardzo starych maszyn rolniczych oraz urządzeń codziennego użytku, o których przewodnicy po wiosce z dumą opowiadają gościom, tłumacząc do czego służyły, jak dokładnie wyglądały i jak się poprawnie ich używało.

fot.Agnieszka Dróżdż

CO, GDZIE, KIEDY

Wioska pod Kogutem co roku organizuje Dzień Dziecka z licznymi atrakcjami, takimi jak: dmuchańce, przejażdżki na kucyku, pokazy strażaków, pokazy magii oraz rodzinne zawody sportowe. Zaś w niedalekiej odległości znajdują się:

  • Ruiny zamku w Czersku, gdzie co roku organizowany jest Turniej Rycerski z pojedynkami na średniowieczną białą broń, pokazy konne i łucznicze, zabawy plebejskie, jarmark historyczny i średniowieczne obozowisko rycerskie. Wszystko odtwarzane przez bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy. W trakcie turnieju można odwiedzać kramy dawnych rzemieślników, wziąć udział w warsztatach i skosztować średniowiecznej kuchni.
  • Ogród botaniczny w Powsinie, gdzie co roku odbywają się liczne konkursy fotograficzne i plastyczne dla pasjonatów roślinności.
  • Konstancin-Jeziorna, gdzie można zażyć leczniczego powietrza w tężniach solankowych, a w muszli koncertowej w sezonie letnim odbywają się cyklicznie liczne koncerty.
fot.Agnieszka Dróżdż

CO PROPONUJE WIOSKA POD KOGUTEM

W gospodarstwie agroturystycznym W Wiosce „Pod Kogutem” goście mają możliwość skorzystania z wielu atrakcji oraz spędzenia wolnego czasu na łonie natury w obrębie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Do dyspozycji są: sala konferencyjna, restauracja, strzeżony parking, boisko sportowe, świetlica, gry planszowe, grill, zabezpieczone miejsce na ognisko, miejsce biwakowe i dużo zdrowego leśnego powietrza. Obiekt jest bezpieczny, położony z dala od wielkomiejskiego zgiełku, dzieci mogą skorzystać z pirackiego placu zabaw, trampolin, huśtawek, boiska oraz ogromnej przestrzeni do zabaw, jak również obcować ze zwierzętami gospodarskimi w minizoo. Są tu m.in konie, kucyki, osiołki, lamy, kozy, owce, krowy, daniele, muflony, aruii, świnki, króliki, ostronosy, indyki, gęsi, kaczki, pawie, perliczki, przepiórki, gołębie, emu, kury i koguty, żółwie. Można pokarmić wiecznie głodne kozy czy owce, pogłaskać króliczka czy przejechać się na jednym z kucyków. Część noclegowa agroturystyki to komfortowo wyposażone całoroczne pokoje noclegowe, 2-pokojowe domki łowickie oraz apartamenty farmerskie. Wystrój pokojów oraz restauracji utrzymany jest w wiejskim klimacie ze ścianami pomalowanymi w łowickie, kolorowe pasiaste wzory.

W ofercie wioski są pakiety rodzinne z noclegami i pełnym wyżywieniem, czyli połączenie wypoczynku z warsztatami i animacjami dla całych rodzin np. Wakacje na wsi, Rodzinny sylwester, Majówka na wsi czy Święta Wielkanocne. Warsztaty tematyczne to m.in. pranie i filcowanie owczej wełny, pieczenie pszennych bułeczek, tworzenie świec z wosku, robienie masła i  białego sera starymi metodami, mielenie ziarna w żarnach i liczne warsztaty plastyczne. Wszystkie animacje odbywają się pod okiem fachowych i uśmiechniętych animatorów.

fot.J.A.Kwiatkowski/Archiwum MROT

GOSPODARZE

Wioska Pod Kogutem jest w rękach zgranej rodziny Agnieszki i Jerzego Drożdż, którzy od wielu lat z pasją i zaangażowaniem rozwijają to piękne miejsce.

Agnieszka – z wykształcenia projektantka wnętrz – jest główną dekoratorką i wykonawczynią oryginalnych aranżacji zewnętrznych oraz pokoi gościnnych. Według jej pomysłu powstała urocza restauracja o wdzięcznej nazwie Kokoszka, która cieszy oczy łowickimi kolorami. Agnieszka wraz z młodszym synem Maurycym, uczniem technikum gastronomicznego odpowiadają za kuchnię z urozmaiconym menu. Sielskiego klimatu wnętrzu dodają ręcznie wykonywane ozdoby, hafty i makramy.

Jerzy to człowiek-wizjoner z głową pełną pomysłów. Jego kreatywność rozwija wioskę, wzbogacając ją o kolejne atrakcje. Jerzy stara się, aby miejsce było idealną przystanią dla mieszkających tu zwierząt oraz balsamem dla duszy wszystkich, którzy poszukują spokoju i kontaktu z naturą. Jego prawą ręką jest starszy syn Amadeusz, który unowocześnia i promuje ośrodek w mediach społecznościowych, pozyskuje nowych klientów oraz szkoli animatorów pracujących z najmłodszymi gośćmi.


Dane kontaktowe

Wioska pod Kogutem
Długa 8, wieś Krępa, 05-530 Góra Kalwaria
+48 22 727 04 00
Strona www
Instagram
Facebook