AKTUALNOŚCI

WARSZAWA MIASTEM CHOPINA. KONKURS I KONCERTY 2021

Konkurs Chopinowski, Festiwal „Chopin i jego Europa”, Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, wystawy i recitale w Muzeum Fryderyka Chopina – w tym roku okazji do słuchania muzyki naszego wybitnego kompozytora w Warszawie jest wyjątkowo dużo.

Najważniejszym wydarzeniem muzycznym tego roku jest XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Ze względu na pandemię został przełożony z 2020 roku i odbywać się będzie w październiku 2021. W zakończonym właśnie etapie eliminacji do Konkursu, jury spośród ponad 150 pianistek i pianistów z całego świata wybrało 87 uczestników Konkursu głównego. Wśród nich znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.
Więcej informacji na specjalnej stronie festiwalowej Chopin2020.pl.

Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego zaplanowana jest na 2 października, a przesłuchania konkursowe od 3 do 20 października. Zwieńczeniem Konkursu będzie uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, która odbędzie się 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Najbliższe spotkania z muzyką Chopina wykonywaną na żywo – w sierpniu na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa”. Festiwal przygląda się twórczości Chopina przez pryzmat arcydzieł innych twórców, zwłaszcza tych, którzy stanowili dlań twórcze inspiracje. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem „Tak daleko, tak blisko…”

Wnętrze Muzeum Fryderyka Chopina, fot. Tomasz Nowak

Koncertów można też posłuchać w Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w sąsiedztwie Tamki. W nowoczesnej multimedialnej placówce można wędrować śladami artysty chronologicznie, geograficznie i tematycznie. Oto główne miejsca i tematy spotkania z Chopinem:
na poziomie 0: Żelazowa Wola i młodzieńcze peregrynacje, Warszawa, Salon Mikołaja Chopina,
na poziomie +1: Salon paryski, Nohant, Kobiety,
na poziomie +2: Osobowość, Podróże po Europie, Śmierć,
na poziomie -1: Pianista, Kompozytor, Naśladowcy.
Zwiedzaniem jest również objęta sala koncertowa, w której prezentowane są m.in. nagrania z Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina.

Łazienki Królewskie, pomnik Fryderyka Chopina, fot. m.st. Warszawa

Przez całe lato odbywają się Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, choć nietypowo w związku z sytuacją pandemiczną. Realizowane są online, a spacerujący w Łazienkach mogą słuchać muzyki Chopina w każdą niedzielę w południe z głośników rozstawionych w głównych miejscach parku. Relacje z koncertów dostępne są na stronie koncertów oraz na Facebooku. To już 62. sezon coniedzielnych Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich.

Facebook